1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı doğuranı bırakıp başka türe geçmek istiyorum Tür tavsiyesi Lütfen !

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 10 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Merhabalar canlı doğuranı bırakıp başka türe geçmek istiyorum Tür tavsiyesi Lütfen! Canlı doğuranları bırakma sebebim her hafta balığım ölüyor. Akvaryum ebatı: 65.36.26 61 Litre Dayanıklı sağlam balık önerin lütfen!

2. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan
    Cevap: Canlı doğuranı bırakıp başka türe geçmek istiyorum Tür tavsiyesi Lütfen !

sayın arkadaşım ölüm konuna yorum yaptım. canlı doğuranlar dayanıklı ve kolay bakımlı türlerdir fakat bakabilmen lazım sen önemsemiyorsun yem atayım 1-2 su ekleyim olsun bitsin diorsun böyle balık bakamazsın.. Başka balık alsanda onlarıda öldürceksin dene göre böyle bakılmaz balık hata sende cağnım hayvanlarda değil :uyari::uyari:

3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Cevap: Canlı doğuranı bırakıp başka türe geçmek istiyorum Tür tavsiyesi Lütfen !

Miraç akvaryumundaki mevcut sorunları halletmedikçe başka bir türe geçmen sana benzer sonuçları yaşatır. Ama ben az sorun yaşayayım diyorsan, akvaryumdan ısıtıcıyı çıkarıp, o ebata 2-3 orta boy japon atarsın. Tabi seni tatmin eder mi bilmiyorum?

4. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

işte arkadaşım sen az emeğe çok karşılık istiyorsun balık bakımı kolaydır ama kediye köpeğe göre buda balık araştırma ister şimdi tür değiştirirsen bırak günde 1 balığı 4 günde nüfüsünü sıfırlarsın çok acelecisin

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Mert Efe 1 yıldır bakıyorum ben balığa bakıyorum madem bilmiyorum sizlerden yardım istiyorum öğretinki acemilik gitsin artık

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

İlla benim düşüncem doğrudur demiyorum kişiden kişiye bazı farklılıklar olabilir ama yine de benim akvaryum uğraşı ile ilgili olarak yaptıklarımı aşağıda sıralayım;

- bu forum ile tanıştıktan sonra hiç bir şekilde araştırma yapmadan yeni canlı, yeni tür almadım,
    - Araştırmalarımın büyük bir çoğunluğunu konu açarak değil search/arama seçeneğini kullanarak yaptım,
    - Arayarak bulamadığım sorularıma cevaplarımı konu açarak bulmaya çalıştım,
    - bana tavsiye edilenleri yapmaya çalıştım, yapamazsam diğer alternatifleri araştırdım,
    - Öğretmek diye bir şey yoktur. Öğrenmek diye bir şey vardır. Öğretmek öğrenmeye yardımcı olmaktır (her şeyi devletten beklememek lazım :D)
    - boş zamanlarımda internette özellikle bu portalda konu okudum,

Özetle Sayın Miraç Küçükerdem Aşağıdaki konuları lütfen okuyunuz,

Hobiye Başlangıç Portalı
    http://www.akvaryumportali.com/hobi...rken-bilmeniz-gerekenler-fazlasiyla-1221.html
    http://www.akvaryumportali.com/hobi...ni-baslayan-klavuzu-akvaryum-secimi-7366.html

Aşağıdaki başlık altındaki ve tüm başlık altlarındaki sabitlenmiş (herzaman üst sırada bulunan) konuları mutlaka okuyunuz
    Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı

7. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Bakıyorsun da çok acele ediyorsun. Öncedede dedim ilk öce filitre tertibatına terfi ardından akvaryum düeni konsunda birkaç düzenleme yapman laızm böyle yapınca balıklarının ölümüde azalır yeni türede geçmek için uygun adımlar atılır önce filitreden başla ses yapıyor diyorsun seni rahatsız eden ses balıklarıda rahatsız eder. Yani sesiiz ve az titreşen bi filitre seçmen hayrına filireden sonra 1-3 bitki ve su düzenini halledersen sorunun kalacağını sanmıyorum. ölen balık olursa ya bulaşan hastalıktan yada ecelinden öler düzenlemelereden sonra bşka sebepten ölme olasılığını oldukça düşürmüş olursun..

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sevgili Miraç Kardeşim.Ben sana önce kendi yaşadıklarımdan biraz bahsedeyim.Zahmet edip okursan kaybedeceğin bir şey olmaz.Bilakis aynı hataları yapıyorsan öğrenip yapmama şansın olur.

İlk akvaryum hevesim depreşince gidip tank almaya karar verdim."Balık beslemek ne ki arkadaş!Üç bilinmeyen denklem mi çözeceğiz sanki?" diye bir de ahkam kesiyordum evdekilere.Pet Shop a gittim ve adını bilmediğim ama görüntü itibariyle hoşuma giden balıklar aldım.Aldığım akvaryum 65x24x30 ebatlarındaydı ve balık sayısı 18.Almış olduğum balıkların Sarı Prenses,Iceman,Yunus,Ahli gibi türler olduğunu ve bu kadar küçük bir tankda bakılamayacağını öğrendiğimde zaten çok geç olmuştu.Elimde kalan son üç balık da 4 gün içinde ölüp gittiler.Aslında ölmediler çünkü onları ben katlettim ve vebalini de ben çekeceğim.Zira onları bu kadar kötü şartlarda,bilgisizce,ahmakca,cahilce beslemeye kalkınca başka türlü bir sonucun da ortaya çıkması imkansızdı.

Aradan biraz zaman geçince "Hah bu sefer akıllandım ve artık hata yapmam" dedim ve gidip 100x40x60 ebatlarında bir tank alıp içine 4 Sarı Prenses,10 Yunus ve 4 Iceman attım.Ancak yine ne kumun ve taşların salınım yapıp yapmayacağına,ne haftalık su değişimlerine,ne yemleme sıklığı ve miktarlarına ne de başka bir şeye dikkat ettim.Nasıl edebilirdim ki zaten?Okuduğum,araştırdığım tek bir yer yoktu.Burada sorduğum sorulara cevap veren bir iki kişi sayesinde zaten profesör olup çıkmıştım kendimce!!!Bir insana ancak anlayabileceği kadarını anlatabilirsin.Yine bir insan ancak anlatabilindiği kadarını anlayabilir.Yani asla "Tamamdır bu iş." demeyecektim ama yine çok bilmişlik yapıp aynı hataya düştüm.Sonuç yine hüsran ve kaçınılmaz son.

Şimdiki kurulumum ise 150x60x60 ebatlarında.Zaten konu başlığı da mevcut.Ancak şimdi tankı kurmadan evvel 3 ay gibi bir süre ne var ne yok okudum,sordum.Yetmedi yine okudum-sordum-araştırdım.Tankın her aşamasını arkadaşlar ile inceden inceye düşündük.Önce ne beslemek istediğime,hangi türlerin hoşuma gittiğine karar verdik.Sonra buna uygun tank ve bu tanka nasıl bir filtreleme olacağını.Sonra sump sisteminde karar kıldık.Bu sefer filtre malzemesi,kumu,taşları,dekoru,dalga motoru,ısıtıcı,kafa motoru.... gibi bir sürü ayrıntı ile meşgul olup kafa yorduk ve fikir alışverişinde bulunduk.Kafa motorunun debisinden,kumun milimine kadar her şeyi hesapladık.

Ancak en önemli konuyu göz ardı etmedik ki bu da canlıların temini konusuydu.Pet Shop dan alınacak balıklarda hastalık olma riski çok fazla.Taşıma sırasında ve hobcilerden takas karşılığında gelen bir çok balıkta hastalık olma ihtimali yüksek.E böyle olunca da istediğin kadar kurulumun sekizinci dünya harikası olsun yine de kayıp vermen kaçınılmaz.Yani balıkları mümkün mertebede Pet Shop dan değil,bizler gibi hobicilerden alman sana en az riski aldıracaktır.Ankara gibi bir yerde de böyle hobicilere ulaşman çok kolay.Kimseye ulaşamazsan bile aramızda bulunan arkadaşlardan Ankara da bulunanlar sana eminim ki yardımcı olacaklardır temin sürecinde.

Kurulum aşamasında kullandığın su,suyu dinlendirme süren,haftalık su değişimleri ve bu değişimler esnasında yaptıkların.Yemleme mitarları ve süreleri,dekor malzemelerin salınım yapıp yapmama durumları gibi bir çok şey seni bu hobide mutlu veya mutsuz kılacak etkenlerdendir.Sana tek tavsiyem asla benim gibi bir hataya düşmemen ve acele etmemendir.Ben de bir yıl balık beslediğimi düşünürken aslında bir yıldır kademe kademe nasıl balık telef edilir deneyleri yaptığımı fark ettim.Sen benden daha genç ve daha akıllı biri olarak bu hataları tekrarlamayacaksın inşallah.

Tür için tavsiye istemişsin.Bence bu cevaplanması imkansız bir soru.Senin yerinde olsam internet ten balık türlerini araştırırdım.Görsel olarak hoşuna giden türleri seç.Sonra onların hangi şartlarda yaşayabildiklerine bakıp bu ortamı onlara sağlayıp sağlayamayacağını sorgula kendi kendine.Ona göre bir karar verirsin.Zira zevkler çok göreceli bir konu olduğundan hepimizin hoşuna giden bir tür senin hoşuna gitmeyebilir?Veya tam tersi?

9. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Ben de hemencecik tuzlu suya geçmek istiyorum ancak daha tatlı suyun hakından gelemiyorum.

Bu iş sabır işi, ben 10 yıldır balık besliyorum ancak daha yeni yeni bu portalda yaptığım araştırmalar sonucunda birşeyler ögreniyorum.

CO2 diye bir şey oldugunu ilk defa buradan ögrendim.

Akvaryumdaki aydınlatmanın balılar ve bitkiler için ne kadar önemli oldugunu bu portaldan ögrendim.

Daha önce rast gele yem, rast gele balık karıştırıp gidiyordum, balıklar ölüyor yerine yenisini alıyordum artık bu hobiyi biraz daha bilinçli yapmam gerektiğini düşündüm ve araştırmaya, okumaya başladım, daha da çoook ögreneceklerimin olduğunu düşünüyorum.

Daha önce bilinçsiz bir şekilde beslediğim ve ölümlerine sebep olduğum balıklar için de vicdan azabı çekiyorum.

Balık deyip geçmeyelim neticede onlarda bizim gibi can taşıyorlar. Sırf zevk olsun diye evlerimize koyduğumuz birbirinden güzel balıklara kendimize, eşimize veya çocuklarımıza göterdigimiz özeni götermeliyiz diye düşünüyorum.

Eğer balıklara rahat bir yaşam alanı oluşturmayacaksak bunun adı hobi değil balıklara zulüm olur

10. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

kimse yanlış anlamasım, lafım hiç kiseye degil, ortayadır.

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Eray Aksoy abi yorumun için çok çok teşekkür ediyorum yaptığın hataların baştan sona kadar aynısını bende yaptım 1 tane eksiğim bile yok.Zaten bundan sonra bi araştırma yapmadan bir balık alırsam ALLAH belamı versin.Lanet olsun böyle akvaryumculara afedersiniz adi herifler balıklar hastalığa yakalanıyor bakmıyor akvaryumun içinde bir sürü ölü balık oluyor onları almıyorlar bende salak gibi gidip gidip alıyorum.Hobici Arkadaş Bulamadım bir türlü çok araştırdım ama yok :(

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Senin de aynı hataları yapman çok normal.Bizler insanız ve biz birbirimize benzeriz.Yani ne yazık ki bu işin bir eğitimi,okulu yok.Hata yapa yapa öğreniyoruz.Ticari esnaf ister istemez kendi ekmeğinin peşinde.Hobicinin ne istediğinden ziyade kendisinin ne satabileceğinin derdinde.Buna biraz da bizler çanak tutuyoruz.Sana özelden mesaj yazacağım.Orada Ankara içinde balık bulabileceğin hobici arkadaşları bulabilirsin.Ancak kimden balık alırsan al ama mutlaka alırken gözlemle.Balıkların renkleri,yeme olan tepkileri gibi konulara dikkat et.Bu konu hakkında çok çok yararlı olan http://www.akvaryumportali.com/tatli-su-hastalik-tedavi-portali/bloat-ve-tropheus-534.html bölümünü oku mutlaka.

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekür ederim abi ALLAH razı olsun.

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Cümlemizden kardeşim.Ne demek :)

15. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Ben de Eray abimin yaptığı hataları çoğu kez yaptım. Balığı sevmedim götürdüm öldü, hoşuma gitti aldım öldü, beğendim araştırmadım öldü.

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Aynı ben gibisin kardeş :) farkımız yok.

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Miraç bey size yorum yapmak yada eleştirmek hiç haddim değil.Bunca üstadın arasında yerimi ve haddimi bilmem gerek.Ama dayanamadım.Eğer birilerinden yardım ve görüş isteniyorsa söylenenleri yapmak lazımki karşı taraf usanmasın elini üstünden çekmesin.O kadar küçük detaylardasınki.Arka fon dediğin pet shoplarda metresi 3 tl den satılıyor.Olmadı defter kabı kullan mavi renkli.O da alınamazsa çöp poşetini aç yapıştır.Altı üstü yanlardan bantlayacaksın.
    Sürekli balık ölümü demişsin.Elindeki materyal oyun hamuru değil canlı.Sen istemediğin sevmediğin bir odada yaşayabilirmisin?Çözüm üretmeye çalışmalısın.Çözüm her zaman parayla olmuyor.

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Vallaha burdaki söylenenlerin herbirini uyguladım fakat ölümler devam ediyor.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Yazdıklarınızı hergün muntazam okudum.Son eklediğiniz fotolarda halen hava motoru ve arka fon yoktu.Ve her yanıt yazan bunları mutlaka yap demişti.Elimdeki hava motorunu bana gerekmediği için size göndermeyi bile düşündüm.Alacağınız şeyler atlan deve tutacak rakkamlar değil ama hayati önem taşıyan şeyler.Canlılarınızı önemseyip gidip fiyatlarını bile öğrenmek zahmetine katlanmadınız.Kiremitleri ortayamı koysam yanamı serpiştirsemde kaldınız.Yapmadıklarınızı değil yaptıklarınızı sıralarsak daha kısa bir liste olacak.

20. Portal Zabıta

Portal Zabıta =Portalın Şirin Zabıtası=

İsim:
    Gönüllü Zabıta

Sayın; Miraç küçükerdem

Yazılanların hiç ama hiç birini yapmadınız...Ne yaptığınız en sondaki kendi iletinizde var, son alıntıya ve mesaja bakabilirsiniz.

İşte siz bunu yaptınız. Yani size demişler, öyle demişler, birileri böyle demişler öyle yapmışsınız. Bunları buradakiler dememiş? Okuma yazması olan herkes ilgili konunuza bakabilir ve yazılanları ve bir de sizin uyguladıklarınızı görebilir.

http://www.akvaryumportali.com/tatl...k-olumu-oluyor-sebebini-bilmiyorum-12130.html

Sayfayı Paylaş