1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Doğuran için Başlangıç ?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde demaktas tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. demaktas

demaktas

Yer:
    Trabzon / Merkez
    İsim:
    Adem Aktaş
    Akvaryum boyutu: 60x24x32 (46 lt. , 5 mm cam kalınlığı)
    Başlangıç olarak beslenecek tür ve sayısı: Lepistes (1e/3d) ve Cüce Vatoz (3 tane)
    Bitki: Saz, çınar ve subulata olarak düşünmekteyim.
    Filtre: Şelale filtre

Arkadaşlar merhaba. Ben Adem. Aranıza Trabzon'dan katılmaktayım. Öncelikle bu balık sevdası nerden çıktı diye sorarsanız kısa bir şekilde anlatayım. Küçükken fanusta lepistes besliyordum tabi yavruladı filan derken dayanamadılar ve öldüler. O yüzden daha bakmadım. Birde o zamanlar yaşımızın verdiği heyecan ile böyle araştırmalar pek fazla önemseme yoktu. Balığım olsunda taştan olsun gibisinden böyle sonuç yaşamıştım. Geçenlerde arkadaşımın yapmış olduğu küçük bir odayı gezdim. Akvaryumu vardı ve içine baktığımda bir sürü lepistesi bulunuyordu. Benimde içim bir heyecan ile doldu. Karar verdim güzel bir başlangıç yapmayı. Yukarıda temel bilgileri verdim diye düşünmekteyim. Balık sayısı az gibi gelebilir belki böyle düşünmemin sebebi hızlı üreme yapan bir balık besleyecek olduğumdan dolayıdır. Lepisteslere akvaryumumda güzel bir hayat sunabilmek için aşağıda sizlere bir kaç sorum olacak.

1) Balık sayım yeterli mi?
    2) Filtre olarak sadece şelale filtre yeterli mi? Yoksa hem iç hem şelale filtremi kullanmalıyım?
    3) Şelale filtre ile akvaryum temizliği mümkünmüdür?
    4) Şelale filtre ile balıklarımın ve bitkilerim için yeterli oksijeni sağlayabilirmiyim?
    5) Bitki türleri sizce birbiri ile uyum içinde olur mu? Daha doğrusu yetişme koşulları birbiri ile uyuşmaktamıdır ? Yavruluk almayacağım için bol bitkili bir akvaryum düşünmekteyim.
    6) Aydınlatma olarak akvaryum kapağında enerji tasaruflu ampul kullanımına uygun E27 duylu aydınlatma tesisatı var. Sizce bu bitki ve balıklarım için yeterli olur mu yoksa farklı bir yolmu izlemeyelim aydınlatma konusunda ?
    7) Isıtıcı olarak 100w olarak öneriyorlar siz ne dersiniz ?
    8) Zeminime hagen siyah kum almayı düşünüyorum. Ne kadar kalınlıkta olmalı ?
    9)Filtre olarak öneriniz nedir? Odamda olacağı için sessiz çalışan daha doğrusu su sesi duyup huzur bulacağım bir filtre aramaktayım. Filtre olarak marka ve model belirtirseniz sevinirim.
    10) Lepistesler için kaç tür yem önerirsiniz ? Bunlar neler olmalı ve nasıl vermeliyim ?
    11) Cüce vatozlar için hangi yem veya yemleri kullanmalıyım ?

Açıkçası arkadaşlar belki bir çok eksiğim vardır. Fakat şuanlık kafama takılanlar bunlar daha doğrusu aklıma gelenler. Eksik olduğum kısımlarıda sizler yazarsanız çok sevinirim. Hepinize teşekkür ederim

Alparslan ve TencoMelih bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz, başlangıç için lepistes adeti yeter nasıl olsa çoğalacaklar bu sayıya şelale filtre uygun, ilerde daha büyük filtreye geçilir şelale filtreye takviye olarak. Forumda aktif olarak lepistes besleyenler var daha da iyi fikirler vereceklerdir...:)

demaktas bunu beğendi.
  3. demaktas

demaktas

Yer:
    Trabzon / Merkez
    İsim:
    Adem Aktaş
    Teşekkür ederim hocam. İnşallah merakla bekliyorum sorularımın cevabını :)

Alparslan bunu beğendi.
  4. demaktas

demaktas

Yer:
    Trabzon / Merkez
    İsim:
    Adem Aktaş
    Lepistes hakkında kimsenin bir bilgisi yok mu arkadaşlar ? Bir tavsiyede bulunmayacak mısınız ?

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Birden bire bu kadar soru sorarsan cevap verecek zor bulursun...:D
    1. Balık sayısı yeter zaten çoğalacaklar.
    2. Şu anda bu balık sayısına şelale filtre yeter, sonra yanına takviye bir şey alınır.
    3. Şimdilik şelale filtre temizliği yapar.
    4. Yeterli oksijeni sağlar
    5. Bu bitkiler dayanıklı dır olur. Anubias, elodea, java fern, cabomba ve saz.
    6. Aydınlatmayı güçlendir.
    7. Isıtıcı olarak 100 w yeterli.
    8. Kum kalınlığı en az 5 cm olmalı.
    9. Atman.
    10.Pul yem.
    11.Dip yemi...

6. demaktas

demaktas

Yer:
    Trabzon / Merkez
    İsim:
    Adem Aktaş
    Yani zannetmiyorum korkuttuğumu ama sanırım tablo onu gösteriyor :) Teker teker sorup bıktırmaktansa hepsini birden sorayım dedim :D Teşekkür ederim bu arada

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş