1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı doğuran ve Neon..

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde bozüyük tarafından 18 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Selemlar herkese..

Akvaryumumda moli yavruları, moli, lepistes ve çöpçü var.
    25 lt hacminde.
    İç filtre ve 100w ısıtıcı var.
    Midye kırığı kum ve lav taşları.

Canlı doğuranları satıp akvaryumu tamamen neon akvaryumu yapmayı düşünüyorum.
    Ama yavruları veremem:ser: Neonlarla beraber yaşarlarmı acaba.

Neonlar hakkında pek bilgi bulamadığım için konu açmak zorunda kaldım.
    Ne severler en iyi yaşama koşulları nelerdir?? Narinler midir yoksa hırçın mı?
    6 tane almayı düşünüyorum.2e 4d.Uygun olurmu?

Ve dişi erkek ayırımları nasıl oluyo neonların?

Şimdiden Teşekkürler..

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Neonlar avcı balıklardır. Yavrularını geceleri kolayca avlarlarlar. Cinsiyeti konusunda bilgim yok. Sürü balıklarıdır. En az 5'erli gruplarlar halinde bakılması görüntü açısından güzel olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eski suyu severler ve diğer canlı doğrunlar ile su şartları olarakta uyumludur. Hassas balıklar ve ürediklerini pek duymadım akvaryumlarda. Akvaryumu hazırlamadan gidip balıkları almak pek doğru değildir, suyu yeterince atıksız olarak eskitmek gerekir ve akvaryuma adaptasyonları çok yavaş yapılmalıdır.

4. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Yavrular yencek kadar küçük değiller. Nasıl eskitcem suyu??

Dip çekimi yaptığım suyun içindeki pislikleri aldıktan sonra tekrar aynı suyu kullanıyorum ben.Böyle bir eskitme mi ? Yani su değişimi yapmicam anlamına mı geliyor ?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kütüklerle suyun ph'ını düşürebilirsin ve suyu sarartabilirsin. Böyle bir ortamı severler...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tür üzerine tecrübem fazla yok ancak su şartları eski su kavramını gerektirir. Buradan çıkaracağımız şudur; yeni kurulmuş bir akvaryuma Neon eklemek hatadır. Eski su demek illaki dip çekimi yapılmamış, atık dolu bir su demek değildir. Biyolojik döngüsü oturmuş ve örnek olarak akvaryumun suyu aşağı yukarı 6 ila 8 aydır akvaryumda çevriliyor olması demektir.

Senin akvaryum suyun zaten beslediğin tür itibari ile yeni kurulmuş bir akvaryum değil. Dip çekimi yapmak suyu yeni yapmaz bu düzenli olarak yapılabilir ama su değişimlerinde değişilen miktar eski suyu seven balıklarda ortalama %10 cıvarındadır. Daha fazlası yani %30 ve üzeri su değişimleri önerilmez. Suyu eskitmek tabiri yeni kurulmak üzere olan akvaryumlara daha uygundur ve bunun için düşük ph değerinda yani asidik su seven türlere uygun hale getirmek için kıvırcık, marul gibi yeşilliklerin yaprakları eklenerek çürümesi beklenir biyolojik döngü oluşması aşamasında.

7. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Benim su bayadır dönüyo ya eskimiştir herhalde. :) Zaten balıkları Haftaya cumartesi alabilirm en erken.6 tane almayı düşünüyorum.Yaşadığı ilçede hiçbir akvaryumcu neon getirmiyor bu yüzden eskişehire gitmem gerekiyo..
    6 tane alcam 2e 4d. uygunmudur.Bide cinsiyetleri nasıl anlıyoruz yardımcı olursanız çok makbule geçecek.Yine kazıklanmayalım.
    Bide bu balıklar o poşetlerde max. kaç saat dayanırlar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cinsiyet ayrımını satın alacağın yerde yapabileceğinizi pek sanmıyorum açıkcası. Zordur anlamak ve çok dikkatli baksan da garantisi olmaz. Erkekler dişilere göre daha ince bir görünümdedir. Dişi balıklar genelde daha büyük olur ve biraz da yuvarklak hatlıdır.

Ekleme aşamalarının fotoğraflarını bekliyoruz.

9. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Tamam.. Bende bekliyorum bu balıkların akvaryumla buluşmasını :) 2 lepistes 1 çöpçü ve 2 moli yavrusu kalcak akvaryumda ve yeni 6 neon gelcek.Yetişkin molimi yeğenime veririm artık.
    Güzel bi görüntü olcak :)

10. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Lepisteslerin kuyruklarını yediklerini okudum.Bu durumda hepsini satcam sadece yavru molilerim 1 çöpçü ve 6 neon..

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
  12. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bunu gördüm nette kerem saol.Burda da bikaç akvaryumcuda buldum neon.Akvaryumcu ayırcak dişi ve erkekleri.En yakın zamanda alcam..

Sayfayı Paylaş