1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Doğuranlarda En Etkili İlaç - Ürün

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde MR_EREN tarafından 25 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ynt: Canlı Doğuranlarda En Etkili İlaç - Ürün

Abdullah Bey'e ve Eren Bey'e teşekkür ediyorum.Sakin bir şekilde durumu açıklamışlar.İlk yazmaya başladığım şeyleri Allah'tan klavyenin pili bittiği için yazamadım yoksa ilk mesajımda forumdan atılacaktım!

Bence bu konu silinmeli.Yok böyle birşey,saçmalık!!Verecekseniz vitaminleri mix yapıp verin.Hatta One a day vitaminler var,ezip onları karıştırın.Neden antibiyotik veriyorsunuz bu canlılara,suçları ne!

2. bolulu14

bolulu14

İsim:
    Yasin Yılmaz
    Bu yazıyı okuduktan sonra ilk işim denemek olacak.. hemen yarın deneyeceğim

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Cevap: Canlı Doğuranlarda En Etkili İlaç - Ürün

Eren Bey ve Abdullah Bey e teşekkür ederim bu kıymetli bilgilerinden ötürü ancak benim nacizene bazı fikirlerim olacak: Öncelikle balıkların doğal ortamlarında bu suni antibiyotiklerin olmadığını belirtmek isterim. Bu nedenle uzun süreli ve sürekli kullanımlarda uzun vadede yeni nesiller geldikçe bu antibiyotiklerin yarardan çok zarar getireceği kanısındayım. Bunun nedeni de balıkların bağşıklık sisteminin bu antibiytiklerin yok ettiği bakterilere karşı oluşması gereken şekilde değişmeyecek olması. Öyle ya ortamda etken olmadıkça bunlara karşı bağışıklık da gelişmeyecektir.

Ayrıca bakteriler çok basit canlılar olduklarından kolaylıkla genetikleri değişebilir ve zamanla dirençli hale gelip bu antibiyotiklere karşı kendilerini savunmaya da başlayacaktır. Bu şekilde sürekli kullanım şeklindeki bir yaklaşım Tıp dilinde polyfarmacy diye adlandırdığımız ve malesef biz doktorların da çok yaptığı bir hatadır. Bu hata sonucunda artık birçok bakteri türü alt türlerini oluşturarak birçok antibiyotiğe dirençli hale gelmiş ve tedavi güçlüğüne sebep olmuştur. Bu direnç o kadar artmıştır ki bundan 30-40 sene önce sadece penisilinle tedavi edilen birçok bakteriyel hastalık şu an ücüncü dördüncü kuşak sefelosporinlerle ancak tedavi edilebilmektedir. Hatta durum o kadar vahim bir hal almıştır ki artık beşinci kuşak sefelosporinler bile üretilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda balıkların sağlıklarını koruyacağız derken bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş yeni nesiller elde etmek ne kadar doğru olur bunun muhakemesini sizlere bırakıyorum.

Eklemek istediğim bir diğer konu da şudur; insanlarda da olduğu gibi tüm canlılarda ve bizim ilgi alanımız olan balıklarda da doğal flora olarak adlandırılan ve üzerinde konakçı olarak yaşadığı canlıya çok büyük faydaları olan bakteri türleri bulunmaktadır. Sürekli kullanıaln antibiyortikler bu doğal floranın yok olmasına sebep olarak uzun vadede canlı direncini düşürmekte ve oluşabilecek muhtemel yastalıklara direnci minimuma indirmektedir. Bu da toplu balık ölümlerine davetiye anlamına gelir.

Bana göre yapılması gereken çok sık ve sürekli ilaç kullanmaktansa işleri biraz oluruna bırakmak, doğal seleksiyonun gerçekleşmesine izin vermek ve sabırlı olarak, başlangıçta sayı olarak az da olsa daha dirençli ve bizim oluşturabildiğimiz ortama uyum sağlamış nesiller yetiştirmek olmalıdır. Bence en son çare ilaç kullanmaktır. Bundan önce ısı, nitrat değeri, akvaryumun balık yükü ve kapasitesi, yeterli oksijenlenme sağlama, yeterli flitrasyon, uygun yemler ve akvaryum bakımı gibi konulara ağrlık vermek balık sağlığı açısından özellikle göz önünde tutulmalıdr. Bunlar göz ardı edilip direk ilaç uygulamalarından medet ummak bu hobiyi biryerlere getirmekten ziyade bizleri daha zor şartların içine sokacaktır. İlaç uygulamaları kesinlikle bilinsiz yapılmamalıdır.

METİN SUVAR ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Canlı Doğuranlarda En Etkili İlaç - Ürün

Teşekkürler Gökhan hocam ağzına sağlık. Çok güzel ve net bilgiler olmuş. Derinlemesine bilgiye gömülmek bizler için mümkün olmadığından bazen gözlem üzerine tecrübe ederek bazı uygulamalar hakkında bilgi ve yine görüş sahibi olabiliyoruz.

Sayfayı Paylaş