1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kaya Dizayn Etsek Nasıl Olur

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde many4x tarafından 10 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Canlı kaya dizaynı her zaman aklımdaydı. Kayaların kuma bitişik olması etrafında sirkülasyon olmaması sebebiyle artıkların birikmesi, tabii ki bunlarında sisteme ek Nitrat- fosfat vb türde çok da istemediğimiz yükleri getirmesine neden oluyordu. Ben de asağıdaki gibi bir uygulama yapmaya karar verdim. Bunuda sizlerle paylaşmak istedim.

Malzemeler:

Polietilen çubuklar
    Kum
    Hızlı yapıştırıcı
    Matkap ucu

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Canlı Kaya Dizayn Etsek Nasıl Olur

Canlı kaya dizaynı konusundaki fikrin güzel. Ellerine sağlık Mehmet. Devamı gelecek sanırım fotoğrafların? Güzel düşünmüşsün tamamlanınca güzel olacaktır diye düşünüyorum.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Şu şekilde bir kaya yerleşimi olamaz mı? Önce belli bir miktar tuzlu su hazırlanmış suya kayaların tabanları yerleştirilir, üzerine kum dökülür. Ve sonra tuz seviyesi ayarlanmış su ile tam dolu hale getirilir. O temel kayaların üzerine de konulacak kayalar yerleştirilir. Bu şekilde kenardaki çıkıntılar kum ile kapanacağından sorun teşkil etmez. Tatlı suda biz böyle yapıyorduk ama tuzlu su her zaman farklıdır.

4. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Temel abi yapıma başlaladım bile ilk parcayla uğraşıyorum şuan ;)

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mehmet bey çalışmayı merak ettim doğrusu ama yukarıda yazdığınızı daha önceden duymamıştım ve şimdiye kadar kimse tarafında böyle bir olgu olduğunu duymadım bilgi kaynağı neresi acaba ?

6. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Halil usta öyle bu sert cubukları görünce aklıma geldi böyle birşey yapsam olurmu acaba diye deneyelim görelim bence ilk parcaları oturtuyorum suan gayet güzel tabiki fotolarıda cekiyorum bu arada

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tamam yapmana bir şey demedim canım. Yukarıda alıntı yaptığım cümle daha önce duymadım nereden okudunuz veya duydunuz diye merak ettim sadece.

8. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Biraz zor oldu ve ilk denemeye gore kötü olabilir ama geliştirerek devam edeceğim iyi veya kötü siz arkadaslarım ve üstatların kararı

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

---
    I am here: http://tapatalk.com/map.php?xaq0xy
    Sent from my iPhone using Tapatalk

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine saglik, gayet guzel olmus. Kayalarin pleksi cubuklarla tutturuldugunu gormustuk daha once ama bence bu malzeme daha saglam. Son DIY protein skimmerin pleksi haric tum parcalarinda biz de bu malzemeyi kullandik.

Deprem veya sallanmalari karsi iyi bir yontem bence.

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

gerçekten güzel olmuş, seramik kaya gibi dekor vermişsin, yalnız fotoğraflarda kum var onu nerede kullandın anlamadım...

11. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Evet Temel abi biraz uğraştirdi ama (gece 3.30a kadar falan ) Bencede güzel oldu İsmail abi kumu alt ayakların görülen kısımların kaplamalarında kullandım abi sadece çubuk hoş olmaz diye etraflarını sardım

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Emeğinize sağlık....birde akvaryumda görelim parçaları daha da güzel duracağına eminim...:helalolsun:

13. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

14. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Bu kadar oldu arkadaslar hem aceleye geldi hemde biraz tecrubesizlik oldu kayaları sarjli matkapla delmeye çalıştım oda güçsüz geldi bu kadar oldu birde küçük kayaları delemedim matkapla parçaladı cunku

15. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bence gayet güzel olmuş Mehmet abi,zahmet olmazsa birde genel olarak tüm akvaryumu görebileceğimiz bi fotoğraf koyabilirmisin?

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mehmet bey güzel olmuş ama yine kum kayalara değiyor birde sormak istediğim bir şey var chelmon gördüm orada bir tane kuru yem alıyor mu ? neyle besliyorsunuz ?

17. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Tabiki cekerim mehmet kardesim ne demek

Halil aslında birkac yerde degmıyor bunu neden yapmadık dersek de ılk basta yaptığım cubukları cok uzun kalacak guzel gorünmeyecek diye kestim kısalttım ben tabiki kumu tam olarak hesaplayamadık bazı yerler o yuzden kuma gomulu kaldı chelmon demişsin yaklaşık 3 haftadır bende cok direndi ama artık alıyor ne alıyor dersen yem olarak en cok kızdığım da o zaten danicchinin bir yemi ve cok nadir nöri yosunu yiyor ama genelde yemi alıyor tabiki bunlarıda GARLİC isimli bir yem katkısı var onunla kullanırsam alıyor yoksa oralı bile olmuyor suan gayet iyi ama tabiki chelmon bu naz yapacak bakalım ne zamana kadar yapar bilmiyorum ama birde bu chelmon itaalat balıgı onuda soyleyeyım veya ben fzlaca şanslıyım :)

Mobile ileti...

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Danichi nin hangi yemi bende de var danichi ama sendeki ile aynımı bilmiyorum bende bu gün denedim o yemi pul yem gibi olduğu için ufaladım suya karıştı aldı mı almadımı bilemiyorum. Bu gece eve gidince midye vermeyi deneyeceğim bakalım yiyecek mi ? Garlic dediğin sarımsak özü suyu sanırım.

19. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Evet halil garlic sarımsak özlü olan ama benım yem nasıl tarif edeyım sana new life spectrum la aynı biraz daha kırmızı koyu kahverengi olanı almıyor dur ben paketini bulayımda sana daha net bir cevap vereyim mesela bende cok ugrastım midye için ama burada bulamıyorsun canli midye varmı diyorum dolması var diyorlar :F

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Mehmet güzel olmuş. Güle güle kullan. Bu zaman diliminde bu kadar olması da çok iyi. Ancak akvaryumda canlılar varken dekorla oynamak, dışarı alıp eklemek işlerini pek yapmamak lazım.

Sayfayı Paylaş