1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kaya Oranı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 23 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Akvaryumum 135L Sump yaklaşık 85L. Genel görüş 7/1 oranında canlı kayayı tavsiye ediyor.Lakin bu 30Kg kadar yapıyor benim sistemimde.Neredeyse akvaryumun tamamına denk geliyor.Acaba 7/1 oranı sadece akvaryum kapasitesi için mi geçerli? Şahsen akvaryumum da görsel olarak bir kaya yığını görmemeyi umuyorum.Eyer 30Kg ise alternatif yolları olabilirmi bunun.Basit bir ışıklandırma ile bir kısmı sump içinde tutulabilirm mi?

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Canlı Kaya Oranı

Işıklandırma olmadan da sump içinde tutabilirsiniz. Bahsettiğiniz oran neye göre belirlenmiş merak ettim doğrusu, kayanın çeşidi ve yapısı bilinmeden böyle oranlara aldırış etmeyin derim size. 15kg kaya yeterli gelir. Tabi kafanızda ki akvaryum planını net bilmiyorum. Nasıl bir akvaryum hayal ediyorsunuz?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Olabildiğince sade bir akvaryum hayal ediyorum Burak Bey. Kayalar ölü kaya olarak alınacak ve canlandırılacak. Falez,Dıy,Antalya yada Lav kayası kullanmayacağım. Bu oranı tuzlu su sevdamın başlarında gezindiğim ama artık hiç açmadığım başka portallardan edinmiştim.Koşullar böyle iken ne tavsiye edersiniz kaya oranı konusun da?

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Anladım, sade akvaryumdan kastınız balık ve mercan yükü makul düzeylerde olacak ise; 10-15kg arası yeterli olur diye düşünüyorum. Aslında kilo ile konuşmak biraz yanlış oluyor bu durumlarda, bu nedenle bir oran vermek mantıksız olur. Ben olsam minimum 10kg kaya koyardım akvaryuma. Eğer kaya yığını görmek istemiyorsanız da dallı budaklı kayaları tercih edebilirsiniz. Seramik kaya düşünüyorsanız da, bir çoğu zaten boyutuyla satılıyor. Akvaryumunuza yakışacak uygun boyutlarda seramik kayada ekleyebilirsiniz. Kayalar önemlidir akvaryumda; biyolojik filitrasyon, balıklara saklanma alanı oluşturma, anaerobik bakterileri barındırma, kabuklu kabuksuz canlılara ev sahipliği yapma, mercanlara destek olmak gibi bir sürü faydası vardır. Görünüş olarak ta özellikle tuzlu su akvaryumlarında canlı kayası az olan akvaryumlar inanın daha kötü gözüküyor. Bunu söylerken akvaryumlarımıza kayaları yığalım anlamında söylemiyorum, mantık çerçevesinde ne istediğimizi bilerek güzel bir dekor oluşturabiliriz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Size katılıyorum.Gözüme güzel görünecek diye herhangi bir şeyden ödün vermicem.Aklımda şekillendirdiğim tasarım gerçekten sade.Kayaları adı sanı duyulmuş bir akvaryumcudan alacağım.Seramik kaya da düşünmüyorum.Sadece ölü olacaklar o kadar. Sump içerisindeki kayalar ışık olmadan filitrasyona yardımcı olabiliyorlar mı akvaryum içinde bulunan ve ışık alanlarla aynı oranda?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burak çok güzel izah etmiş teşekkürler.

Aynen katılıyorum, 15 kg civarı bir iç yapısı güzel kaya yeterli gelir. Aslında kg ifadesi tümden hatadır yani oran vermek aslında biraz da akvaryumları standarta bağlamaktır. Örnek olarak taban kum kalınlığını 8 cm ve üzeri yapan bir hobiciye canlı kaya sadece dekor amaçlı önerilebilir biraz da. Çünkü iyi seçilmiş ve kalınlık olarak yüksek tutulmuş bir kum tabakası gerekli miktarı azaltır.

Sump içerisinde ışık bağlanmadan da işine yapar kayalar.

brkfrt bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Eksik parça tamamlandı sayenizde.Kaya seçiminde özellikle hafif bol gözenekli kayalar tercih edilir deniyor(Doğru ise).Düşünüyordum ''madem hafif o zaman çok yer kaplıyor olmalı''.

Temel Bey, madem ışık olmadan da görevlerini yerine getiriyorlar kurulumda ışık bir kaç hafta sonra devreye sokulursa herhangi bir zararı olur mu canlı olmayan bir akvaryumda? Su değerleri sabitlenmiş olur bu zaman zarfında da.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun yok, zaten canlı kaya ile yapılan kurulumlarda da aslında bilimsel doğru ışıkların 2 haftaya yayılarak tam güç yakılması yönündedir. Yani önce karanlıktan başlayarak yülseltilmesi şeklinde. Diatom süreci tam olarak ışıklar devreye girdiğinde başlar o kadar.

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim bilgileriniz için Temel Bey ve Burak Bey.Bunlar günün güzel haberleri olsa gerek özel bölüme artık girebiliyor olmamadan sonra:) Bu bilgi kurulumu bir hayli yakın bir tarihe aldı maddi yönden.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bol gözenekli kaya tercih edilir doğrudur; yani gözeneksiz kaya işlevsiz olur. Daha fazla yer kaplaması da maddi açıdan size fayda sağlar, mesela yeterli miktara 15kg yerine 10kg da ulaşırsınız. Gerçi fiyatları da ona göre ayarlanıyor zaten; belki aynı miktarı harcarsınız ama kaya kaliteniz güzel olur diyelim. Ölü kaya kullanırken de bazı dikkat edilecek hususlar var; yani ölü demek %100 steril kaya demek değildir. Zaten ölü kaya denmesinin nedeni de budur; daha önce bir canlılık varmış ve ölmüş bu da atık demektir. Işıklandırmayı geciktirebilirsiniz problem olmaz. Geciktiremeyeceğiniz en önemli parça protein skimmerdır. Bahsettiğim atığın toplanması için protein skimmer gereklidir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bölüm yeni açıldı aslında tam istediğimiz içerik oluşmuş değil ama yine de kendimize bazı konuları rahat tartışabiliyoruz. Ana forum bölümlerinde sabit olan konular içinde gerçekten çok değerli paylaşımlar var hepsini taşıyamazdık. Tartışmasını kendi aramızda yapacağımız ve bazı esnaf bazında ve yine fikir taşımasına engel olmak adına belli sayıdaki bu tanıma uyan konuları taşıdık.

Hep birlikte içeriğini gelişleteceğiz zaman içinde.

Sayfayı Paylaş