1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kaya Satışı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı kaya satışı bir yana, önce arayanlar açısından duruma farklı bakmaya çalışalım, canlı kaya fiyatı nedir, canlı kaya satışı sonrası canlı kaya kürleme gerekir mi gibi birçok kafalarda olan sorular bulunur. Tabii, canlı kaya satın almak veya bulmak da biraz sorun. Canlı kaya satışı yapan ilanları gezerken nelerle karşılaşılır veya neler olur bunları biraz kurcalayalım. Deniz akvaryumu kurulumu güzel ve zevkli iştir ama bazen farklı şehirlerde olmanın da dezavantajı ile işkenceye dönüşebilir. Şahit olduğumuz gibi, birçok arkadaşımız canlı kaya olsun veya diğer gerekli ekipmanlar olsun tedarik etmekte zorlanıyor, zorlanmayanlar ise kazığı yiyip aşağı oturuyor.:) Şöyle bir canlı kaya satışı konusuna uzanalım ve bir bakalım neler var içeride. Tabii bu arada canlı kaya nedir bilmeyenler var ise, Canlı kaya (Tuzlu su mimarı) yazımızı okuyabilirler.

Canlı Kaya Satışı ve Satılık Canlı Kaya Peşindeyiz

canlı kaya satışı.jpg

Satılık canlı kaya arayıp bulmak pek zevkli olmasa gerek diye düşünüyorum. Çünkü, çok kolay temin edildiği söylenemez. Canlı kaya satışı yapan esnaf her zaman size kıyak yapmaz. Burasını iyi okuyun! Özellikle deniz akvaryumu kurulumu yapan esnaf iyi ve güzel kayaları sümen altı yapar. Sadece canlı kaya isteyenlerin ne çıkarsa bahtına mantığı geçerlidir. Bu konunun en güzel ve zevk alınan yanı olsa olsa bir şekilde satın alınan canlı kayalar ile dekor yapma anı zevklidir. Canlı kaya satışı yapan yer bulamayan, tedarik edemeyen, canlı kaya fiyatından yakınan arkadaşlarımıza da çözümler sunmaya çalışacağız. Bakalım yazımız bizi nereye sürükleyecek görelim? Doğal yazıyorum bazı konularda dikkat etmişsinizdir. Size güzel bir canlı kaya yapım makalemizi aşağıda vereceğim.

Satılık Canlı Kaya Peşindeyken En iyi Canlı Kaya Nasıl Alınır veya Temizlenir?

Kaliteli canlı kaya satışı yapan yer bence az, nedini yazdım. Uyanık olmak lazım bu konuda. Kaliteli canlı kaya satın alma arzusu ve başarısı elbette akvaryum kurulumunda gerekli olduğu için, filtre için, bu tarz kayaların kullanımıyla genel kurulumlar yapıldığı için, biyolojik yaşam barındırdığı için istiyoruz. Baktın yok, sıvayın kolları ve canlı Kaya yapımına girişin. Sandığınız kadar ]canlı kaya yapımı zor değil. Yahut, seramik hazır dekor veya son günlerde piyasaya çıkan doğal mercan tabanlı ölü kayalara yönelin. Canlı kaya satışı yapan kişi ve ilanlarda canlı kayaların üzerinde çok sayıda aiptasia deniz anemonu türlerinden çıkabiliyor. Kurulum öncesi gözden kaçırılmaları daha sonra yüzlerce olacak kadar çoğalıyor ve neredeyse mücadeleyi imkansız hale getiriyor. Bu açıdan canlı kaya satışı yapan yerlerin niteliğinden emin olun. Yahut aşağıdaki videoda olduğu gibi güzel bir canlı kaya kürleme yapın.

Canlı Kaya Satışı Yapan Bulamıyorum ki Kürleme Yapalım?

canlı kaya satışı dekor.png

Bu durumda yani kaliteli canlı kaya satışı yapan bulamıyorsanız (herkes İstanbul'da oturmuyor) ve İstanbul gibi yerde olup akvaryumlarınız ile hava atıyorsunuz diyenlerdenseniz pes etmek yok. Son yıllarda özellikle piyasaya çıkan ve ilk başlarda neredeyse gıcık olduğum seramik kayalara olan bu düşüncem değişti ve öneririm. Tabii canlı kaya yapımı artı olarak cepte. Bu tarz dekorlar zararlı canlılardan uzak bir yapıya sahip. Elbette doğal kaya hayranlığım halen devam ediyor ama bence iyi bir alternatif.

Madem Protein Skimmer O Halde Neden Canlı kaya?

Bazen ise hep aklıma teknoloji vurgusu yapılması gelir. Sonuç olarak deniz akvaryumu konularında hep tersten giden adam oldum, bu konuya da bu taraftan bakmayı ihmal etmedim. Teknoloji gelişti deniliyor, piyasaya üst düzey ekipmanlar, süper protein skimmerler çıkarılıyor ama nedense canlı kaya halen bir zorunluluk gibi algılanıyor veya lanse ediliyor. Canlı kaya satışı konumuzda hafif sürükleniyor olsak da, bence mantıklı bir konu. İnsan 'daha yüksek güçte bir ps alırım ve canlı kaya yerine sadece akvaryuma ekleyeceğim mercanlara alt ayak için farklı taşlardan dekor oluştururum, mercanlar kapatır ve yine biyolojik ihtiyacımı da kum ile karşılarım' gibi düşünebilir. Düşünebilir ve gayet mantıklıdır da, önemli olan kıstasların başında sizin ne oluşturmak istediğiniz ve o konudaki hedefe gidiş şeklinizdir.

Canlı Kaya Satışı Yapan Nereden Bulurum?

Size canlı kaya satışı konusunda ilginç bir şey söyleyebilirim. Dafreef sayfamız var, bu sayfamızın bize ulaşın kısmından birçok 'Canlı kaya satın alıyor musunuz' mesajları geldi. Birileri satıyor ve doğal olarak bu arkadaşlar bu kayaları yerli canlı kaya olarak doğadan çıkarıyor. Kısaca kafam atarsa toplarım canlı kayaları piyasadan. :D Elbette, bu arkadaşlar denizden çıkaranlar mıdır veya normal forumlarda satan arkadaşlar mıdır bilemiyorum ama böyle mesajlar geliyor. Tabii ticari faaliyetimiz olmadığı için yanıt vermedik. Canlı kaya satışı yapan yerler akvaryum mağazaları başta olmak üzere, zaman zaman belirsiz olsa da forumlarda akvaryum bozanlar ve ilan sitelerinde kim ve ne olduğu ilanlar görmek mümkün. Biraz titiz davranarak buralardan canlı kaya temin edilebilir. Bunun haricinde bulabileceğiniz yerler tropic denizlerimize dalmak olur. Kayalarınız canlı olsun ama sizinde hayatınız canlı olsun. Canlı kaya satışı fikrimce yakında gerileyecek ve alternatifler ön plana çıkacak.

Akvaryum Portalı

Düzenleme: 10 Mayıs 2016
    duman, emarch, Erdal ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Nedir canlı kaya dedim baktım konuya.:)güzel anlatım olmuş,ya herro ya merro der gibi.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öyle olmuş biraz evet, ya herro ya merro. Buldun buldun, bulamadın çözüm lazım sonuçta. Erzurum'u var, Kars'ı var.:)

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Calı kayanın faydaları yadsınamaz. Hatta denize dalmaya da gerek yok, hepiniz bilirsiniz ki Mercanlar hep tropik ada sahillerinde olur, sefirler kayalardan, adanın uzantılarndan oluşur. Batık gemiler ise benim ısrarla savunduğum ve kontrolü kaçırmadan yapılabilecek canlı demir görevi görür J
    Konuya dönersek, canlı kayaların etkisi ve önemi azot döngüsü için bakterilere, yuva ve sığınma için balıklara, gelişme ve tutunma için mercanlara ve daha belki de başka işlere yarar. Akvaryumumda litre hesabını, mantık hesabını bir kenara bırakıp haddinden fazla kaya koyup bir takım podların, gammarusların ve benzeri canlıların aşırı üremesine ve beslediğim mandarinin de bunlarla rahatlıkla beslenmesine olanak sağlamıştım. Fakat daha sonra bir şey oldu bu kaylar gözüme fazla görünmeye başladı. Hatta bu da yetmedi bütün akvaryumlardaki kayalar bana fazla görünmeye başladı.

Akvaryum için canlı kaya vazgeçilmez ise de olabildiğince fazla kullanılması bu canlılar için son derece faydalı oldu, olabildiğince az kullanılması ise benim bu tecrübeden sonra görselliği ön plana çıkarma hareketim olarak kişisel tercihtir ve hiç kimseye bunu asla tavsiye etmiyorum.

Sump’ı ne amaçla kullanıyoruz’u sorgulamaya başladım ve sump’ın ekipman saklamak başta olmak üzere başka faydalarının da yanı sıra canlı kayaların yerleştirilmesi ve aktif olarak değerlenirmeyi de bir fırsat olarak değerlendirme taraftarıyım.

...

5. Temel abi yine güzel bir yazı ile Hobi'ye hizmet etmişsin, yeni kurulumlara katkı sağlamışsın tebrik ederim. Yazında bahsettiğin gibi Kaya alınacak yer, seçim çok önemli.. Benim başımdan geçen aiptasia ile ilgili tecrübem; Kayaları girdiğimin 2. günü bir oluşum fark ettim 3-4 kadardılar. Daha sonrasında araştırdım ve sıkıntılı aiptasia olduğunu öğrendiğimde çıkardım. Bu zaman zarfı sadece 2. günüydü ve çıkardığımda sayıları 20 civarıydı..

Sayfayı Paylaş