1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

canlı kayaların üzerindeki yosun

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 6 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.Baktım bir kaç gündür kimse konu açmıyor bari ben açayım dedim.Canlı kayaların üzerinde özellikle ışığın yoğun olarak geldiği yerlerde saça benzer yosun oluştu.Ayrıca kayaların üzerinde kahverengileşmeler var.bunun nedeni sıradan fluoresan kullanmak olabilirmi ? bunu engellemek için ne yapmam gerekir ? önerilerinizi bekliyorum.sorun t5 kullanmamaksa sipariş ettiğim sylvania t5ler pazartesi kargo ile geliyor.saygılar...
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  canlı kayaların üzerindeki yosun

  Selamlar Mustafa Bey,

  Aydınlatmaya bağlı olarak o kısımlarda görülen bir saç yosunudur. Tam olarak kulladığınız şimdiki aydınlatma nedir bilemiyorum ama T5 florasanlar ile yoluna girecektir ama üst kısımlar su iniş borusu ve cıvarı genelde bu yosunla kaplanmaya çoğu akvaryumda meyillidir.

  Kayaların ve tabanın kahverengi olması ve hatta camlarda da görülür bu yeni kurulmuş akvaryumlarda ditaom evresi dediğimiz biyolojik yaşamın oluşmaya başladığı evredir. Biraz daha eski sistemlerde nitrat patlamaları olarak tabir edilebilir. İlerleyen süreci takip etmek gerek ve su değişimlerini aksatmamak yerinde olur.

  Tplu DIY ps yapımındaydık iki gündür forumla ilgilenemedik arkadaşlar ile.
   
 3. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  canlı kayaların üzerindeki yosun

  Teşekkürler Temel bey.şu an kullandığım aydınlatma sıradan fluoresanlar.Cevabınız beni rahatlattı.Bende kayaların mahvolduğunu düşünmeye başlamıştım.inşallah T5ler gelince sorun ortadan kalkar.saygılar.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  canlı kayaların üzerindeki yosun

  İnşallah sorun ortadan kalkar. Ancak tekrar bir hatırlatma yaparak eğer diyatom dönemiyse yani akvaryum oturma aşamasındaysa aydınlatmadan olmayabilir. Fakat aydınlatmayı her halde daha uygun hale getirmek yerinde olacak.
   

Sayfayı Paylaş