1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kayalarda Kırmızı Lekeler

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde can24 tarafından 29 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. can24

can24

İsim:
    can
    Merhabalar,
    Bir hafta kadar önce kayalardan bir kaçını çıkartıp yerlerini değiştirdim, bugün bütün kayalarda kırmızı lekeler oluşmuş, sebebi cyano dedikleri hastalık olabilir mi ?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Canlı Kayalarda Kırmızı Lekeler

Cyanobacteria, el ile dokunulduğunda dağılan bir yapıya sahiptir, eğer bu yapıda değilse Coraline algin bir çeşidi olabilir.

3. can24

can24

İsim:
    can

Aynen dediğiniz gibi az önce denedim kayaya elimi sürünce dağıldı,şimdi farkettim kayaların üzerinde hava kabarcıklarıda var

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Su ile alakalı sıkıntılarınız var.

Sık su değişimleri ile ve su değişim sırasında sifonlama ile toplayarak akvaryumdan uzaklaştırabilirsiniz. Tabi her şeyden önce, nereden ve neden oluştuğunu sorgulamanız gerekiyor. Kullanmış olduğunuz suya dikkat edin bence...

5. can24

can24

İsim:
    can

Ne yalan söyleyeyim sıkıştığım zamanlarda çeşme suyu kullanıyorum ama artık daha dikkatli olucam
    Bu bakterinin balıklar üzerinde olumsuz bi etkisi olurmu yada zararları neler ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayaların üzerinde hava kabarcığı akşam saatlerinde mi var veya genelde bu oluşumlar üzerinde her zaman mı var bakmak lazım. Çeşme suyu sorun çıkarmıyor görünür ve hatta çıkarmayabilir ancak içeriğindeki fazlalıklar tetikleyeblir uzun vade de. Cyanobacteri olup olmadığına bakmak için fotoğraf eklenmesi gerekir. Dün fotoğraf eklenmişti yanlış hatırlamıyorsam tanıtım konusuna ve Cyanobacteri değil oluşumlar. Diyatom ve coraline alg oluşumları. Tabanda hafif kırmızı oluşumlar var dı net görülmeyen ama yaygın bir durum yoktu. Çeşme suyunu kullanma bence. Fotoğrafları bu konuya da eklersen yayınlamışsan iyi olur.

7. can24

can24

İsim:
    can

Fotolar bunlar,
    Murat abinin söylediği gibi dokunulduğu zaman dağılıyor.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Can bey oluşumlar cyanobacteri muhtemelen.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tam anlaşılamıyor aslında fotoğraflardan, sümüksü bir yapıdaysa ve en küçük bir parmaklama ile dağılıyorsa yani kalkıyorsa cyanobacteri olabilir. Damacana masrafından kaçmak aslında bir avantaj olmuyor eğer cyanobacteri oluşumunu tetikletirsek. Çünkü sorunu uzaklaştırmak için artı su değişimleri, tuz masrafı ve yine fazladan damacana sulara harcananlar daha da fazla maliyet oluyor. Başlamışsa bile henüz çok az, önlemini şimdiden alırsan yayılmaz. Cyano ise akıntının düşük olması da tetikleyebilir.

10. can24

can24

İsim:
    can

Akıntı düşüklüğü 2 haftadır vardı abi biliyorsun motoru yeni değiştirdim,su dğişimlerine başladım ama merak ettiğim şey bu bakterinin canlılar üzerinde ne gibi bir olumsuz etkisi var.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıklar üzerinde etkisi pek yoktur ama mercanlar üzerinde oldukça etkilidir. Genel olarak oluşumun ortaya çıkma sebebinin silikat ve fosfat yüksekliğinden olmasından dolayı etkilenmeleri söz konusuyken buna mercanların üzerini kapamaya çalışmasını da ekleyebiliriz. Daha sonra etkilerine taban dahil birçok canlının nefes almalarında, akıntı ulaşmasında, besin ulaşmasında da eksi yönde etkili olacağını söyleyebilirim.

Telaş yok, henüz çok çok az var ve önlemini alman yeterli. Zaten uygulamaların bizim bildiğimiz kadarsa çeşme suyu ve akıntı sebep olarak görünüyor.

can24 bunu beğendi.
  12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yeni kurulan akvaryumum da cyano olduğunu düşündüğüm bakteriler var. Oluşumu genellikle az akıntı az oksijen kötü ışık bozuk su değerleri ve onları tüketen yararlı bakterilerin azlığı oluşturuyor. Cyano olduğunu varsaydığım bu bakteriler Refugium kısmında yer alıyor.Bu kısımda hazır kurulu bir sistemden alınmış kum ve küçük kaya parçaları mevcut.Sağlıklı bir sistem.Aynı şekilde kurulumdaki suyun %20 si de bu sistemden alınmıştı. Cyano nun şu an bende gözemlenmesi için aslında her etkeni ben yerine getirmiş gibi görünüyorum.Yalnız bir önlem alınmalı alınmamalı mı konusunda tereddütlerim var.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Toygar bey bir resim gönderme şansınız var mı?

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Fotoğraflayabileceğim bir anı yakalamak zor.Zaten çok küçük bir oranda gördüm.Şimdilik müdahile etmeyip.Zamana bırakacağım.Su değerlerinin düzelmesi ışığın oturması bol oksijen ve kayalar çözecek diye umuyorum

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Toygar aslında refigiumda olması dediğin gibi orada akıntının az olması, oksijenin az olması gibi nedenlere bağlanabilir yani geçerli olabilecek sebeplerdir. Ancak; suyunda eğer bu oluşumu tetikleyecek unsurlar olmamış olsa refigium da olsa göremezsin. Eski akvaryumdan taşınan su ve bu su şartları test ölçümleri vermediğin için bilgimiz dışında ama müdahale etmen doğru hareket olur. Bence %20 su değişimi yaparak gözlemlemen iyi olur. Kullandığın su çok önemli zira suyla geri giriyorsan anlam ifade etmez su değişimi.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Su değişimi henüz yapmadım Temel Bey. Testlerim de henüz olmadığı için size bilgi veremedim.Su bilgilerim yarın elimde olacak.Ölçümler için farklı bir yere gönderdim.Ancak o zaman size net bilgi verebilirim.Oluşumların çoğalma eğilimlerini görürsem hemen müdahile edeceğim.Mevcudiyetlerinin benimle ilgili olduğunu sanmıyorum.Akvaryuma dışarıdan girdikleri yönünde bir fikrim var.Oluşmaları için ortamım uygun ama yeterli zamanları yoktu.Şimdi ise su durumu giderek onlar için kötü benim için iyi bir hal alıyor.

Sayfayı Paylaş