1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kumum öldü mü?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde duman tarafından 1 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. duman

duman

İsim:
    gökhan arabacıoğlu
    merhabalar.canlı kum diye satılan red sea pink kumdan aldım ve kumun içinde su vardı.bildiğim kadarıyla poşette bakteri vardı.bi şekilde poşet delinmiş ve içindeki su boşaldı...şimdi mantık yürütüyorum,bakteriler öldümü,ölü bakteriler amonyak patlaması yaşatırmı bana,bu kumu ölü bakterilerden temizlemek için yıkamalımıyım yoksa direk kullanabilirmiyim???ilk başta bana komik geldi ama kullanmadan önce bir bilene sorayım dedim:)

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bence artık kullanabileceğiniz bir ürün değil.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni bir akvaryum kuruyorsanız rahatlıkla o şekilde kullanabilirsiniz. Yeni kurulan akvaryumlarda o tarz kum içinde bakteri ölümü olup amonyak çıksa da bu biyoloji için gereklidir zaten. Canlı kum kavramına pek takılmanıza gerek yok, yaşamı eklemek değildir önemli olan, onu canlı tutabilmektir, bu tarz biyolojik yaşam eklenmese bile başlar ve gelişir.

YMR_AY, EgemenKARAA, duman ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Küçük poşet içinde bakteri kültürü yok, poşet içinde kumu tanka girdiğinizde oluşan tozumayı çökertmek için solüsyon bulunmakta.Kullanmanızda bir sakınca yok, zaten kumların canlı olduğu da bana göre efsaneden öte değil. :)

YMR_AY bunu beğendi.
  5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Demek koca firma insanları dolandırıyor, kandırıyor canlı kum diye. İçinde bakteri bile yok. Suyu musluğa tutup yolluyorlar bize. Yanlış yaklaşımlar bunlar.

Ayrıca Temel Bey bu kumdan sonra hemen canlı girişi olursa hepsi ölecek! Bari bu bilgiyi de verin.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Böyle bir kumdan sonra hiç canlı girdin mi şimdiye kadar Toygar? :)

Yeni kurulum yapılıyorsa demek yeni kurulacak akvaryum demektir, su hazırlanacak, yeterli süre beklenecek demektir, tüm kurulumlarda olduğu gibi. Anında canlı girişi yapılır diye bir makalede öneri ve veya tavsiye pek yoktur, üstelik girilse de sorun çıkmayacak olsa bile. :)

Sen titizlikle azot döngüsünü bekliyorsun da başkası neden hemen canlı girecekmiş gibi oluyor?

YMR_AY ve ka2n bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben girmedim, girmemem gerektiğini de biliyorum. Ama sabırlı olan kaç akvarist var ki? Belki Gökhan bey bu konuya hakim değil. Canlı kum aldığı için kısa sürede kurulumu bitirip canlı girişi yapmak niyetinde olabilir ve bu sebeple canlı kumu tercih etmiş olabilir. Bu şekilde bir yol izlerse de diyemeyiz ama ''bekliyecektin!''

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kişisel görüş bildirmek bahsettiğin koca firmaları karalamaz.Elbette içine bakterisini vs koyuyorlardır, peki saklanma koşulları nedir, kargo yolculuğunda bunlar sence ölmez mi? En azından son kullanım tarihi olması gerekmez mi üzerlerinde?
    Ayrıca madem bu kumlar canlı kum neden tanka girdikten sonra diatom görürler açıklamasını yapabilir misin?

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Hakan Bey bazen sizi anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Bakınız aşağıdaki ileti size ait. siz ufacık şişede hayat olduğunu düşünüyorsunuz da koca poşette mi yok diyorsunuz? Bu nasıl bir çelişkidir?

''Bakteri popülasyonu kolay elimde biodigest var baya''

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Son kullanma tarihi yazanlar var Hakan abi.

harfuzmani bunu beğendi.
  11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bahsettiğin tüplerinde saklanma koşullarının uygun olması gerekir ve küçücük cam tüpler şeffaf bir naylondan çok daha sağlam yapıdadır ve güneş ışığına maruz kalmayacak kutu içerisinde yer alırlar.Yapılan testlerde bu tüplerin dahi çoğunda bazen bakteri kültürüne rastlanmamaktadır.
    Kurulum konumu okursan, bir hobiciden bu kumlardan kullanılmış olarak baya bir miktar aldım , çok iyi yıkayarak yeni kurulumumda kullandım.Yetmeyen bölüme de firmadan sipariş verdiğim aynı marka canlı kumu kullandım ve diatom sürecinde sağ ve sol tarafta en ufak bir farklılık yoktu.Her yer aynı oranda diatom gördü.Sence bunun sebebi ne olabilir?

ka2n bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Böyle bir konu açan ve böyle bir şeyi danışan kişi canlı ekleme zamanını da sormalı. Canlı kumla akvaryum kurunca daha çabuk canlı eklenir fikrini buradan yanlış şekilde nasıl ki masum hareket gibi gösteriyosan, bu mesajlar da o kadar masumdur.

Çeşme suyu koydular vb mesajına da soru ile yanıt verelim.

Okyanus ortamının bakterisini, kurdunu, podunu, makro kabuklusunu torbaya kum alırken onları da doldurularak ve onların hepsi de senin labaratuvar tuzun 3 saat karıştı diye hepsi cennete geldik, yaşadık diyerek hiç bir yaşam formu ölmeyecek mi diyorsun şimdi? Bu kumların raftaki sürelerini, toptancı esnafı gezdiği yerlerdeki zamanı geçtim, üstekine cevabın yeterli. :)

Buna bu satırda evet yazar mısın okuyalım Toygar.:)

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Hakan Bey ben kimya yada biyoloji mühendisi değilim. Ama araştırırsam sorunuzun cevabını size verebilirim. Siz de araştırırsanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Yinede dünya da hatırı sayılır bir kaç firmadan birinin üretiği ürüne ''yok öyle bir şey'' diyecek bilginin pek az insanda olduğu düşüncesindeyim. Bu kişisel fikirden öte bir bilgiye girer ve çok donanımlı olmak lazım bunu söyleyebilmek için. Sizin gözlemlerinizin de milyonlarca farklı nedeni olabilir bunu şu üründen, bu üründen diye ayıramazsınız.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Tam olarak anlamamakla beraber Temel Bey bir cevap vereyim, ama hatalıysam ve yanlış anladıysam lütfen düzeltmemi isteyin.

Evet demiş oldum mu bilemedim yalnız:)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soruya cevap alırsak daha net bir yere konuyu bağlayabiliriz. Raf ömrü ve koşullarını geçelim. Kumla birlikte torbaya doldurulan yaşam formu labaratuvar ortamında hazırlanmış tuzun 3 saat suyla karışması sonrası oluşan ortama sözü edilen wild yaşam eklendiğinde sence % kaçı hayatta kalır? tamamı yaşar mı buna evet diyor musun?

Hayır diyorsan sözünü ettiğin yani korktuğun atık o zaman da oluşmayacak mı?

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Dönmekte olan tankından çıkar bir kayayı başka tanka ekle bakalım diatom görecek mi? Yolculuk esnasında ölümler olursa onda dahi diatomu göreceksin.Ya da tankındaki kumu karıştır alt üst et bakalım diatom görecek mi? Canlı olan birşey diatom görmez Toygar, şayet bakteri ölümleri gerçekleşmişse diatom görecektir ve döngü tekrar tamamlanacaktır.
    Ayrıca o çok güvenilir firmalar neden ciddi mecralarda hangi bakterileri ne koşullarda koyduğunu yada canlı kaldıklarını nasıl garanti ettiğinin cevabını vermez yada veremez.Belki de ticari sırlarıdır deyip işin içinden çıkalım mı.
    Hepsini geçtim bu benim kişisel fikrim, ben senin kumu ekleyemezsin demene bir şey demiyor saygı gösteriyor isem sende benim bu görüşüme katılmayabilir ama saygı duymak zorundasın.Burada görüşlerimizi paylaşırız konu hakkında fikir edinmek isteyen kendi mantığına yatanı alır kullanır.Bundan öte kimsenin kimseye birşeyi dayatması söz konusu değildir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Tabi ki hepsinin yaşaması mümkün olmayacak ve bazıları ölecek, buda bahsettiğiniz amonyağa neden olacak. Ama! Bir canlı kayayı gazete kağıtlarıyla sarıp sarmalayıp 12 saatlik bir yola gönderdikten sonraki akvaryuma girişiyle oluşacak amonyağın aynı kayayı arabanın bagajına atıp 12 saat sonra akvaryuma girişi ardından oluşacak amonyak arasında da ciddi fark olduğunu biliyorum. Bunu sizde biliyorsunuz. Ayrıca konu canlı kumsa ve birileri bunu başarmışsa, bizde ''nasıl oluyor yahu bu'' diyorsak doğaldır. Biz mantık yürüterek başarabiliyor olsaydık bunları zibilyon tane canlı kum üreten firma olurdu zaten. Demek ki herkesin yapabileceği bir iş değil.

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yanlış biliyorsam düzeltin Hakan Bey ama sadece ışığı değiştirmeniz diatomun tekrarlanması için yeterli olabilir. Ve elbette ticari sırlar bunlar ve bundan para kazanıyorlar.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yaşamın yarısı en az ölecek evet ve evet o söz ettiğin atıklar öyle de böyle de çıkacak. Hakan güzel söyledi, emin olmaya gerek yok, saygı şart.

Işık yaşamın kaynağı, o yüzden ışık farkları ile oluşan bakteriyel yaşamı sorgulamaya gerek yok. Canlı kum serildiğinde onunda üzerinde diatom oluşur. Bunun nedenlerini sorsak sana yazacakların üstte kendi yazdıklarını çürütür. :)

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bu durumda siz de Hakan Bey'e katılımıyorsunuz. Canlıda olsa cansız da olsa ışık diatomu tekrar ettirir, bunun canlı olup olmamasıyla ilgisi yoktur öyle değil mi Temel Bey? Demek ki ''bende diatom oluştu bu kum cansız'' diyemeyiz de.

Sayfayı Paylaş