1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Mercanlara Yapay Boyama ve Renk Aldatmacası

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sizlere son zamanlarda oldukça fazlaca ithalat sonucu gelmeye başlayan yapay boyanmış, boya enjekte edilmiş mercanlardan söz ederek dikkatli olunması gerektiğini hatırlatacağım.

  Elbette konunun ilk önce bizim esnafımız bazında bir boyutu var. İthalat listelerine siparişlerini veren esnafımız boyalı gelen mercanlarda bir kere hepimizden önce kazık yiyen kurumlardır, bunun altını bir kere çizelim. Elbette belki de farklı şirketlerden ithalat yapılması veya daha kaliteli kurumlarla çalışmaları konusunda fikir yürütebiliriz ancak bunlar kesinlikle bizim tam bilemeyeceğimiz boyutlardır ve bizlerden önce mağdur olduklarını bilmekte fayda var. Bir esnaf bu tarz canlıları bilerek müşterisine vermez yani vermemeli ve denk geldiğim esnaflarda zaten bu yönde hareket ediyorlar. Bunların satışları onlara çok daha zarar verici noktalarda geri döneceğini aslında çok iyi biliyorlar. Ancak yine de esnafın anlamayacağı, fark edemeyeceği, sizi uyarmadığı durumlarda bilinçli olmakta fayda var.

  Bu göz kamaştıran renklere sahip mercanlar gerçekten albenisi olan mercanlar gibi gözünüze görünecektir. Yaygın olarak soft ve yumuşak mercanlarda kullanılan bu çirkin uygulama akıllara gelmeyecek kadar doğal görünür. Eklendikleri akvaryumda çalışan protein skimmer renkli boya şeklinde toplama yapmaya başlar. Çünkü canlı içindeki rengi boşaltır zaman içinde ve ps toplamaya başlar.

  Renkli pigmentlerin enjekte edilmeye başlandığı mercan yavaş yavaş bunları atmaya başlar ve bu işlem aslında canlılara ölüm getirmiyor yani mercan büyük olasılıkla yaşamaya devam ediyor diye düşünülse de ölümler de yaşanmaktadır. Yine iyi bir akvaryumda doğal rengini de almaya başlayabilir ama bunlar biraz da bilinmezlik içeren konulardır. Ancak bu şekilde doğal olmayan bir mercan her koşulda fazlasıyla can sıkıcı olacaktır.

  Renkler bir süre sonra mercanı terk ediyor. Bazılarını son bekliyor örnekte olduğu gibi. Ve aslında kafamızda da bir sürü soru işareti bırakan olaylar zincirini tetikleyen unsurlar olabilir bu mercanlara bilmeden sahip olmak. Çünkü ileri seviyede bu hobi içerisinde olmayan birçok arkadaş artık sistemini, akvaryumunu, bakım koşullarını, tuzunu, akıntısını, ışığını, kumunu ve aklınıza gelen diğer unsurları sorgulamaya başlar. Üstelik sorunuyla alakalı konular açarak çözüm arayanlar dahi olmasına şaşırmamak gerekir çünkü doğaldır ve bir çok farklı yorumlar sonrasında akvaryuma boşuna müdahaleler yapabilecek olmasınıda bu olasılıklar içerisine koymak gerekir.

  Sol tarafta boyalı mercan ve farklılık, gerçeği parlak sarı disk mercandır. ;

  Kısaca konunun özüne baktığımızda sadece bu tarz bir mercana sahip olmakla kalmayız bazen...Ardından fark edilmediğinde tüm sistemi sorgulamaya başlar ve boşuna masraf ve müdahaleler yapabiliriz. Mercan satın almadan önce doğal renklerini mutlaka araştırın.
   
  cimlikaya, Heliak, zgrkaralar ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: Canlı Mercanlara Yapay Boyama ve Renk Aldatmacası

  Abi gerçekten de önemli bir nokta bu. Mercanın rengi soldukça, akvaryumun dengeleri sorgulanır ilk başta hep. Halbuki bu tip hileler de düşünülmeli. Bir zamanlar da boyalı civciv satarlardı ya, hep hile hurda işte...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş