1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Yem Çekirge ( Crickets )

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumportalı Canlı Gıdalar ® > Canlı yemler ( Crickets )

Canlı yem çekirge ( Crickets )

Çekirgeler balıkların sevdiği canlı yemlerden biridir. Özellikle olta balıkçılığında yaygın olarak kullanılır. Balıkların protein ihtiyacını giderir ve üremeye teşfik edici bir özelliği vardır. Çekirgelerin özellikle birkaç türü kolaylıkla yetiştirilebilir veya doğadan yine kolaylıkla temin edebilirsiniz. Özellikle büyük balık türleri için uygun bir yemdir ancak küçük balıklara karides veriş şeklinde olduğu gibi parçalanarak verilebilir. Ayrıca çekirge canlı yem olarak amfibiler ve sürüngenler içinde uygundur. Üretimi düşünüldüğünde yüksek ses çıkarma potansiyellerini bilmek ve kaçarak eve dağılma olasılığına karşı önlem almak gerekir.

Çekirgeler oldukça düşük sıcaklıklara ve 20 º C üzerindeki sıcaklıklarda üreyecek kadar dayanıklıdır. Bazı yazarlar, optimum 28 º C derecenin ideal olduğunu söyler bazıları ise 25 ° C olduğunu iddia eder. Elbette farklı görüşler, farklı türler ile ilgilidir. Konteyner içinde sıcaklık elde etmek için sürüngenler, bir ampul lamba, kutu içinde kum ve hatta bir elektrik sobası kullanılabilir.

Üretim kabının çatısı şeffaf olmalıdır. Eğer bu mümkün değilse, yapay ışık olarak güneş ışığına yakın bir floresan ışık kullanılabilir ve mümkünse "900 serisi" olarak bilinen aydınlatma gerekir. Kab içerisinde çegirgelerin sığınmaları için 5 cm alanı olan sığınak gerekir. Plastik bir süngeri suya batırılmış şekilde yerleştirirseniz yumurta için bir substrat olarak kullanır çekirgeler.Yüzey nemli olmalıdır. Zaman zaman nemli tutmak için kabın bir köşesinden bir damlalık veya pipet sayesinde süngeri nemlendirin.

Çekirgeleri beslemek için marul, havuç, meyve, buğday unu, kepekli ekmek verilebilir. Yonca ve diğer mera gibi taze otlar memnuniyetle kabul edilecektir. Herhangi bir zirai ilaç püskürtülmüş sebzelerden uzak durulmalıdır. Diyetlerindeki protein eksikliği hareket ve üreme potansiyelinde gerileme gösterir. Üreme konteynerinin hava sirkülasyonunun iyi olması küfü önlemek için önemlidir.

Canlı gıdalar özellikle balık üretiminde ve yavruların yetiştirilmesinde önemlidir. Diyetin zenginleştirilmesi için birçok canlı yem hazır olarak satılmakta veya hobici tarafından üretilmektedir. Doğada inanılmaz sayılara ulaşıp ekinlere büyük zarar veren bu canlıların yine doğanın ekolojik dengesi gereği birçok canlıya besin kaynağı olduğunu unutmamak gerekir. Ev ortamında canlı yemlerin yetiştirilmesini cazip bulmayanlar doğadan yakalayarak balık beslenme periyoduna dahil edebilir.

www.akvaryumportali.com

Tamamı tarafımca yem araştırma portalı için hazırlanmış ve yazılmıştır.
    Sevgiler...

TencoMelih, Nadir ve Montimahir bunu beğendi.
  2. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Canlı Yem Çegirge ( Crickets )

Sağol Temel abi çok güzel bir paylaşım olmuş ses çıkarmasalar evde beslemeyi düşünürdüm belki ama o sese gerçekten dayanamam birde kaçma ihtimalleri falan bana göre değil :)

3. taygun

taygun Guest

Canlı Yem Çegirge ( Crickets )

Eline sağlık Temel hocam,

Hiç aklıma gelmemişti çekirgelerin canlı yem olması. Okçu balığı Archer Fish - Toxotes Jaculatrix çok sevecektir bu tür canlıları. Elbette ki akvaryumun üstü kapalı olmalı.

Yetiştirme konusuna gelince, önce eşime bir sorayım bakalım ne cevap verecek. sopa: ağla:gif sopa: ağla:gif

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karadenizliyim ben Tamer abi. :horon: Balığı sadece akvaryumda değil tavada da severim. Olta balıkçılığında güzel yem yapılır çekirge. Beğenmenize sevindim ve tabiki devamı gelecek. canım.gif Şaşırmaya, balıkları uçarmaya, şişirmeye ve patlatmaya devam. :)

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ben bu Çekirgeleri avlayıp civcivlere yem ediyordum :D balıklara zararı olur mu ? .8.

6. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Bende denicem bakalim yiceklermi. Teşekkürler çekirge avina çikayim az :D

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eskiden çekirge çok olurdu ama artık betonlaşmanında etkisiyle çekirgede kalmadı büyük şehirlerde. Ama kırsal kesmlerde olanlar için güzel bir yem olur. burda:gif

8. taygun

taygun Guest

Çekirge balığın midesinde zıplamaya devam ederse balık akvaryumdan düşer mi?

Tartışmak lazım. :F Ciddi bir konu. haha:

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Çekirgenin kafasına vurup bayıltırız abi ilk önce. :F

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Çekirgelerin kaçma konusu iyi güzel hoş irdelenmişte eğer şansa yakaladığımız çekirgelerin hepsi erkek yada dişi çıkarsa üreme mevsimlerinde çekirgelerin güzergahı ev adresimiz olduğunda çekirgeleri temizlemeye Temel abide gelecek mi acaba :D :F Hakkaten balıklara yedirmediğimiz bir bu kalmıştı :) Kurutup mu ufalamak lazım bunları nasıl oluyor ? Hangi balıklara verilebilir ? Nüfus yoğunluklarını biliyoruz ama madem böyle besleyici bir niteliği var neden hiçbir balık yeminin muhteviyatında geçmiyor acaba ? Ben takılırım böyle konulara saat:gif

11. taygun

taygun Guest

İlginç bir husus. Çekirgeler ortalığı kasıp kavururken yakalanıp balık yemi olarak kullanılmaması ekonomik olmamasından mı kaynaklanıyor olabilir.

12. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Arkadaşlar yanlış bilgi vermek istemem ama büyük ihtimal Bursa ili sınırlarında,yanılıyorsam da Marmara bölgesinde çekirge çiftliği var ve müteşebbis arkadaşımız üretiyor ve ihraç ediyor başarılı bir şekilde.
    Tv de izlemiştim epey önce,bir de gidip görmüşlüğüm yok ama güneydoğu asyada sokaklarda kızartılmışları el tezgahlarında bizim çekirdek gibi satılıyor muş.
    İnsanlara daha ucuza satmak varken,balık yemi için harcamak istemiyorlardır. :)

13. taygun

taygun Guest

Evet Serdar ağbi, resimlerde ben de görmüştüm. Şişe takıp kızartıyorlarmış. males:

14. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Balıklara da kızartıp verelim.
    Ucundan bizde kapalım.

15. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Temel abi bişey diyosa vardır bildiği :) Belki konuyu okuyan hadi be çekirgedende yemmi olur demiştir neresinde protein onun diyen olmuştur. Durun durun video anlatsın:D

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnernette araştırırken bulmuş, demiyor Portal sitesinde okudum denedim diye.:D

Konunun açılma tarihi 6 Aralık 2009 başlatılmıştır. Bu tarihte okuyan çok kişi delinin işlerinden biri demiştir. İnternete yazın bakın, akvaryumda çekirge üzerine yazışılan diğer forum konu mesajlarının tarihine bakın ne demek istediğimi anlarsınız.;)

17. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Haksızlık etmiş Temel abiye teşşekür etmeli:D Çekirge avına çıkmalıyım Temel abi boş konuşmaz:D Bu kişilerin adresini buldum canlı yem ihtiyacı olan alır belki ortakda arıyomus abi :D
    :) http://antalyacekirge.net/default.asp?mod=home

18. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Çekirge lezzetli olur bizzat test ettim :) Protein değeri çok yüksek ticari değeri oldukça fazla olan canlılardandır.

19. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Koray çekirge yedinmi ne yaptın test ettim diyince :D Bugün yakaladım bi tane birazdan balığıma ziyafet çektircem:D

20. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Aynen keklik avında yemiştim . Yine olsa yine yenir:=) Istakoz,pavuryadan sonra çekirge yemeye irenmiyor insan. Birkezde koca gün çaparide bekleyip saatler sonra 1 aded istavrit gelince sinirimden canlı canlı onuda yemiştim:) Bünye alışkın :koptum:

Sayfayı Paylaş