1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı yemin önemi

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde notülüs tarafından 4 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. notülüs

  notülüs

  Mesajlar:
  38
  İsim:
  Onur KESKİN
  Akvaryumunuz için canlı yemler balıkların iyi gelişmesinde ve üremesinde çok önemli yere sahiptir. Kaliteli markaların canlı yeme alternatif olarak piyasaya sürdükleri yemler bile canlı yemin yerini tutmaz. Yemde markanını yanısıra balıkların gelişimi için canlı yemler önemlidir. Balıkların canlı yemi iştahla tüketmesi görülmeye değerdir ve keyif vericidir.Malesef ülkemizde canlı yem çeşidinin az oluşu ve kötü koşullarda satılması akvaristler için büyük bir sorun. Canlı yem kullanmamak pek çok kişi için bu sorunun çözümü olmuş malesef. Halbuki doğal yaşamlarında tüm balıkların beslenme yelpazesinin geniş bir alanını canlı yem oluşturur. Suya düşen böcekler, sudaki larvalar, yavru balıklar balıkların doğal canlı yemleridir. Çok az tür yosun yiyerek beslenir. Akvaryum dünyasına yeni girmiş balık türlerinin çoğu kuru yemi kabul etmekte zorlanmaktadır. Akvaryum hobisinden en üst düzeyde keyif alabilmek için canlı yem olmazsa olmazlardandır. Balıklarımızın canlı yem ihtiyacını karşılamak için evimizde steril bir şekilde gerekli canlı yem üretimini yapabiliriz. Canlı yem ile beslenen balıklarda boy farkını, kondüsyon farkını, hareketliliğini ve en önemlisi üreme isteğini fark edebilirsiniz.
  Ülkemizde canlı yem denildiğinde akla gelen ilk yem Tubifeks kurtlarıdır. Bu kurtlar genellikle kirli suların çamurlu zemininde yaşarlar. Bu nedenle akvaryuma hastalık taşıma riskleri vardır. Bu risk yemin satışa dek saklandığı koşulların kötü oluşuyla artar. Eğer akvaryum sahibi de yemin kullanımında hatalar yaparsa akvaryumda sorun yaşanması kaçınılmaz olur. Bu nedenle tubifeks asla tavsiye edilmez. Akvaryumculukta kullanılan canlı yem çeşitleri beyaz kurt, grindal kurt, mikrokurt, artemia, un kurdu, su piresi, gammarus’ tur. Birçoğunun üretimi çok basittir. En önemlisi ise steril ve sürekli canlı yem ihtiyacınızı karşılayabilir olmasıdır.

  Yazının bazı bölümleri Akvaryumcenneti.com'dan alıntıdır. Geri kalan bölümler ise şahsıma aittir.
  Saygılar...
   
 2. notülüs

  notülüs

  Mesajlar:
  38
  İsim:
  Onur KESKİN
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Rica ederim Okan aslında kullanan arkadaşlar bilirler, gerçekten o kadar faydalı ki ev canlı yem çiftliğine döndü her yer canlı yem üretim kabı. Son derece steriller sürekli balıklarıma veriyorum. İnşaallah kısa süre sonra balıkların canlı yemi nasıl iştahla yediklerinin videolarını ekleyeceğim.
  Saygılar...
   
 3. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Bu güzel bilgiler için teşekkürler...
   
 4. p1azma

  p1azma

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  Girilmemiş
  Ynt: Canlı yemin önemi

  biraz bana da canlı yem yollarsanız fena olmaz yani :D
  zorla yediriyorum yemi palyacolara valla
   
 5. bettacı

  bettacı

  Mesajlar:
  106
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Zorla yiyosa bu pek hayra alamet değil bence.

  Ben canlı yem olarak arada bir tubifex veriyorum.Ama genelde kurutulmuş olarak veriyorum.Bettam için ise yaz aylarında biraz ciyeri balkona güneşe koyuyorum 3 gün sonra kurtlanıyor.Onuda bettama veriyorum.Bir güzel ziyafet çekiyor.Bu sadece ciyerde değil, peynirdede olur.Ancak yaz aylarında.Bunu bir çok aktvarist bilir.Ama yeni başlayan arkadaşların bu bilgilere ihtiyacı var
   
 6. furkan

  furkan

  Mesajlar:
  85
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Bunu söylemem gerekirse balıklar hemen hemen ne canlı bulduysa yer. Ondan herşeyi vermemek gerek.
   
 7. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Ben ve diğerleri ilk defa Ali Çelikten duyduk.Herkesin bildiği ve uyguladığı birşey değildir enfeksiyon kapma riski yüksektir,iç parazite yol açabilir ve karaciğerin vücuttaki işlevini biliyorsunuz...
   
 8. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Canlı yemin önemi

   
 9. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Canlı yemin önemi

   
 10. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Canlı yemin önemi

  Ben ve diğerleri ilk defa Ali Çelikten duyduk. Herkesin bildiği ve uyguladığı birşey değildir. Enfeksiyon kapma riski yüksektir, iç parazite yol açabilir ve karaciğerin vücuttaki işlevini biliyorsunuz...Benim kerata vardı bettam çok severdi karıncayı. :)
   

Sayfayı Paylaş