1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlıdoğuran İçin Yem Seçimi

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde yasemin elif tarafından 20 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Değerli üyeler, yeterince araştırdım ama gözümden kaçmış olabilir. Arka fondan dolayı fark etmemişim ama su değişiminden sonra 3 güne kalmaz su kırmızılaşıyor. Ufalama renkli yemler ise suyu bulandırıyor ve su bu sefer sarılaşıyor. Ne tür yem kullanmalıyım? Her yerde kolaylıkla bulabileceğim bir yem türü olsun istiyorum. Sera bettagran gibi bir yeme benzer, o yemin içinde yeşil ve kırmızı granül yem karışımı var. Benimki sırf kırmızı ve lepistesler için. Ama olmuyor başka ne alayım? Bir de tubifex almayı düşünüyorum. Avantajları, dezavantajları, faydaları, zararları, nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verir misiniz? Tubifexi lepisteslerime haftada bir kez, bettalarıma çiftleşmeden önce, sonra ve onlara da haftada bir kez vermeyi planlıyorum. Biraz acemi olduğum için artemia'yı sonra deneyeceğim.

Okusanız bile ilgi alakanız için teşekkürler.

saygılar:gif:::...SAYGILAR...:::saygılar:gif

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: Canlıdoğuran İçin Yem Seçimi

Sana tavsiyem tubifex kullanma, yarardan çok zararı olur. Yem olarak önereceğim üç yemi de kullanman fayda sağlar.
    Sera vipan
    Spiriluna tabletler
    Canlı olarak grindal kurt, beyaz kurt veya su piresi kullan. Tubifex lağımlardan toplanır ve bir çok zararlı bakteri içerir

3. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Tüh ya ben şimdi geldim dershaneden ve aldım. Zaten hiç kimse tavsiye etmiyor. Yani her gün verilmesini tavsiye etmiyor. Ben sadece gerekli dezenfekteyi yapıp 2 haftada bir vereceğim. Bu şekilde çok faydası olacağı söyleniyor. Yem olarak da dediklerinizi almaya çalışacağım. Teşekkürler. Bir de toprak solucanı bulma yöntemleri ve akvaryum için dezenfekte edilişini öğrendim. Çok faydalı bir besinmiş. Onu da denerim. Yapabilirsem bir de solucan çiftliğine başlarım :F

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bir dönem tubifex i ben de alıp düzenli bir şekilde kullanmıştım. Genelde beslediğim balıklar iştahlı olduğundan yemlemenin ardından artık kalmayacak şekilde hemen tüketilir yemler akvaryumlarımda. Ancak tubifex i kullanmaya başladıktan bir süre sonra birkaç mikron boyunda şeffef kurtcuklar farkettim akvaryumun iç cam yüzeylerinde ve çok korktum, hem balıklarım için hem de kendi sağlığım için. Hemen akvaryumu boşalttım ve günlerce dekor ve akvaryum temizledim. O günden beridir tubifex ismini duyunca tüylerim diken diken olur... Kesinlikle uzak durun derim, 10 tl boşa gitmesin diye risk almaya kesinlikle değmeyeceğini düşünüyorum.

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Peki kullanmayacağım.

Toprak Akalın bunu beğendi.
  6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet , tubifexler çok zararlı ... Lağımlardan toplandığı söyleniyor ve bence gerçekten öyle :F...

7. kayhan45

kayhan45

İsim:
    kayhan sertkaya

Akvaryumcu'larda pul yemler var ve herkes'de onu öneriyor adını bilmiyorum ama pul yem olması lazım sorarsan söylerler.

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Ben tetramin pul yem, bol miktarda artemia, sarımsak ve spirulina kullanıyorum. Artemia verdiğimden beri molyler yüzgeçlerini aça aça geziyorlar kabarıyorlar yani. Tetralar büyüdü ve renki inanılmaz parladı ışığı yansıtıyor gibi sanki. Balon molyler gözle farkedilir derecede büyüdüler. Lepistesler kuyruklarını açabildiği kadar açıp geziyorlar. Zebralar da aynı şekilde renkleri parlaklaştı. Yani en iyisi canlı yemdir. Canlı yüzen artemiaları yerlerken bütün yüzgeçlerini açıp kabarabildikleri kadar kabarıyorlar. Doğayı taklit etmek istiyorsak canlı yem vazgeçilmez bir parçasıdır diye düşünüyorum. Sürekli bol miktarda artemia çıkarmak zor veya pahalı geliyorsa su piresini de tavsiye ederim. Oda mükemmel bir canlı yemdir.

9. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Sera vipan,Sera flora,Sera guppy gran,sera spilurina tabs öneririm.

Sayfayı Paylaş