1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlıdoğuran Tankımda Beyaz Benek Hastalığı...:(

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Canlı Türleri Sayısı :6
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:10 September 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Sera/Tetra ve Tropical marka yemler(bitkisel ve proteinsel)
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Sorunu 4 gün önce gördüm.Lepisteslerimde çok olmakla birlikte tankta beyaz benek hastalığı oluşmuş.Sanırım tanka en son eklediğim molly ve platilerden geldi bu hastalık.Çünkü onlar gelmeden önce tankta hiçbirşey yoktu.Canlıların kuyruk,yüzgeç ve vücutlarının her yerinde beyaz beyaz noktalar var.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Isıyı kademeli olarak 29-30 dereceye çıkardım.Aydınlatmaları yakmıyorum 4 gündür.4 gündür Contra- ıchthyo adlı ilacı reçetesine göre kullanıyorum.(Hastalık azalmaya başladı ama geçmedi.Oysa bu ilacın prespektüsünde 4 günde hastalık yok olur yazıyordu.)4. günün sonunda %30 oranında dibi iyice süpürerek dip çekimi yaptım ve beklemedeyim şuan.Sizden gelecek talimatlara göre hareket edeceğim.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 70*26,5*34h
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    100 w ısıtıcı/Şelale filitre/Hava motoru

Fotoğraflar
    Kullandığım İlaç: [​IMG]

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Bu aşamadan sonra tavsiyeleriniz nelerdir?Teşekkürler...

Bu yazı lordnelsono6 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Canlıdoğuran Tankımda Beyaz Benek Hastalığı...:(

Güzel dinlendirilmiş suyla azar azar hiç aşırıya kaçmadan ve acele etmeden küçük oranlarda su değişimleri yap, ilaç almışsın zaten düzenli kullan. Balıkların yemlerine sarımsak suyu emdirerek verirsen düzelir inşallah. Tabii sonradan aldığın balıkların geldiğindeki durumunu, sorunlarının ağırlığını bilemiyorum.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Abi ilacın prespektüsünde 4 gün içerisinde hastalığın yok olacağı yazıyordu.Ama ben prespektüse uyarak 4 gün kullandım hastalık geçmedi.Acaba bir 4 gün daha mı ilaç uygulayayım?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlaçların prespektüsleri hastalık derecelerini ve hatta onlarca beyaz benek parazit türünden hangisiyle hobicinin mücadele ettiğini bilemez, o yüzden dikkate almamak asli olandır. Sadece genel talimatları okuyup uyarlamak gerekir.

Hastalığın geçmemesinin çok sebebi olabilir, yeni eklenen balıkların aşırı hasta olması, akvaryuma aşırı parazit yayılması yanında hep unutulan bir gerçek vardır;

Benek parazitleri bir sıvıya hemen mağlup olacak kadar basit yapıda değildirler. Balık üzerine ilk yapıştıklarında ve suda yüzerek konak aradıklarında daha savunmazsızdırlar ama çoğalmak için tabana düşüp kist oluşturduklarında bakır bile etki etmez çoğu zaman.

O yüzden hangi dönemde ilacı kullandığını sen bilmediğinden dağılma anını kaçırmamak adına su değişimlerini gerekirse günlük yaparak ilacı kullanmaya devam. Hadi göreyim seni bitir işi, geçmiş olsun...

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yunus Bey ilacı bulmuşsunuz zaten. Beyaz benek genelde su ısısının dalgalanmaları sonucu oluşur ama siz ısıyı kademeli arttırdım diyorsunuz. :smiley33:

Pek korkulacak bir hastalık değildir. Benim balıklarımda çok oldu ama beyaz benekten ölen bir balığım ( canlıdoğuranım ) olmadı zaten. Temin ettiğiniz ilacı doğru periyotla akvaryuma eklerseniz sorun çözülecektir.

Geçmiş olsun.

6. taygun

taygun Guest

Yunus Bey,

Geçmiş olsun. İlacın prospektüüsnde "kaç litrey kaç damla" şeklinde bir talimat var mı? Gördüğüm kadarıyla herşeyi yapmışsınız. Belki su miktarına göre ya da hastalığını ilerleme seviyesine göre az kullanmış olabilirsiniz.

Sağlıcakla,

7. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Prespektüste şöyle yazıyor:
    Birinci gün 10 litre suya 2 damla,ikinci ve 3. gün 10 litre suya 1 damla damlatılır.Döerdüncü gün akvaryumunuzdan beyaz benek hastalığı yok edilmiştir.

Ben de aynen böyle uyguladım ama hastalık 4 günde tamamen geçmedi.Azalma oldu sadece.İlacı 4 gün daha kullanmayı planlıyorum.Bugün baktım benekler baya azalmıştı.

8. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Isıyı kademeli olarak arttırmamın nedeni şu:

Beyaz beneğe neden olan parazitler 29-30 derecede balık mukozasından ayrılarak tabana inerler çünkü üreyip çoğalmaları gerekmektedir.Balıktan ayrılınca ilacın da etkisiyle zayıflayacaklar ve 24 saat içerisinde yeni bir konak bulamazlarsa öleceklerdir.Bu nedenle beyaz benek tedavisinde ısının kademeli olarak arttırılması önemlidir.Ayrıca tabana inan parazitlerin büyük bir kısmını iyi bir dip çekimiyle tanktan uzaklaştırabiliriz.Ben bu şekilde uygulamaları yapıyorum ve tankta gözle görülecek şekilde hastalık azaldı.

Sayfayı Paylaş