1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Caribsea Canlı Kum

Başlığı 'Soğutucular-Testler ve Diğer Ekipmanlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Caribsea canlı kum aragonit kum tabanlı deniz akvaryumu kum ürünlerinden olup, caribsea kum markası adı altında satışı yapılır. Ben bu tanıtım yazısında Caribsea kumu ele alırken, birçok kum türü içinde kafama (canlı kum olmasına rağmen) en çok yatan kum türü olmasıyla bakış açımı aktarmaya çalışacağım. Canlı kumlar açısından akvaryum kullanımı çok eskilere gitmez. Fakat, deniz akvaryumu kum malzemesi olarak canlı kumlar yaygınlaşmaya başladı. Caribsea canlı kum birçok kum türevlerinden biri. Marka kendi açıklamasında 'biz diğer kumlardan farklıyız' açıklamasını yapıyor olsa da, doğal olarak buna tamah etmeyeceğiz ve ürünü anlamaya çalışacağız. En doğru kararı elbette kullanıcılar verecek. Değişik düşünce ve fikirleri aktarmaya çalışarak caribsea canlı kum dahil olmak üzere diğer kumları yakından tanımanıza destek olmayı umuyoruz. Unutmamak gerekir ki, çok güzel seçilmiş ve kurgulanmış bir deniz akvaryumu tabanı akvaryumun yaşam ve güç kaynağıdır.

Caribsea Canlı Kum Aragonit Tabanlı Deniz Akvaryumu Kum ise Faydası Nedir

Caribsea canlı kum.png

Deniz Akvaryumu kum Caribsea canlı kum teknoloji olarak “Sea Breathe” formülünü kullanıyor. Formülün kısa açılımı, gerçek canlı kum parçacıklarını kendi doğal bünyesinde bulunan bakteriler ile birlikte muhafaza etmeye dayanır. Caribsea aragonit kum diğer koruma metotlarına oranla 900 kat daha fazla faydalı bakteri sağlar. Yapılan değerlendirmeler ve araştırmalar neticesinde Caribsea kum tanelerinin her bir gramının bakterilerle kaplandığı saptanmış. Bu aslında doğal ama ürün açılımında kullanılmış görünüyor. Caribsea canlı kum ince tabaka deniz suyuna hapsedilmiş biyolojik yaşamı barındırır. Sözü edilen ince tabaka aynı yönde olmayan gaz değişimini sağlanmak için havayla temas ettirmeden paketlenmiş. Bunu anlamı, metobolik yan ürünlerin yarattığı zararlı oluşumları uzak tutmaktır. Caribsea canlı kum kullanılan akvaryumlarda biyolojik yaşam daha hızlı oluşur ve akvaryumun su değerleri daha çabuk dengelenir ifadesi ürün açıklamasında yer alıyor.

Caribsea Canlı Kum Deniz Akvaryumu Aragonit İse pH Değerimi Sabitler mi

Caribsea canlı kum aragonit tabanlı olduğundan, birçok hobici açısından pH değerine tamponlama yapacağı düşüncesi yaratır. Oysa, aragonit kum malzemeler yüksek olan akvaryum içi pH değerinde çözünme eğiliminde girmez. Buna aynen Mercan Kırığı ve Kumu da dahildir. Daha çok kalsiyum reaktörü bünyesinde karbondioksit yardımıyla çözünme elde edilir. Fakat, Caribsea canlı kum dahil olmak üzere aragonit tabanlı kumlar ideal deniz akvaryumu kumlarıdır. Caribsea kum tane kalınlığı 2-3 mm olan modellerini ben de beğeniyorum. Fakat, henüz kullanmak için fırsat olmadı. Yukarıda verilen link içinde zaten nedenlerini açıklamıştım. Deniz akvaryumu kum tanelerinin boyutları ilerleyen süreçte daha da önem kazanıyor. İlk günlerde çok ince taneli kumların uçuşması rahatsız ediyor veya sağa sola sıçratan balıklar yüzünden mercanların üzerinde kum taneleri görünüyor ama asıl sorun daha ileriye dönük olarak tabanın dip kısımlarında su değerlerine olan etkilerinde görünüyor. Caribsea kum çok ince bir kum değil, bu açıdan beğeniyorum ama çok ince kumlar kullanılırken toplam taban kalınlığı iyi dengelenmelidir. Çok kalın kum tabanı derin kum yatağı sistemi arasında kalır ve gaz birikmesine neden olabilir. Bu açıdan ideal taban kalınlığı 2-3 cm civarıdır. Caribsea canlı kum sadece deniz akvaryumlarında kullanılabilen bir kum türü değil. Tatlı su akvaryumlarında rahatlıkla kullanılabilir. Yapısı itibariyle daha çok tatlı su ciklet balıklarının akvaryumlarında kullanılıyor. Tatlı su akvaryumlarında doğal olarak canlı olmayan kum kullanılıyor. Kum seçimi yaparken veya markalar arasında gidip gelirken kendi akvaryum yapılarımızı ve ileriye dönük hedeflerimizi belirleyerek yaparsak, en ideal deniz akvaryumu kum şeklini bulabiliriz. Caribsea canlı kum birçok kum markasından biri ve seçim yaparken odak noktanız içinde bu tarz kumlar her zaman olacak, önemli olan karmaşaya yakalanmadan en uygun olanı bulmak.

Akvaryum Portalı

G.S.İ, zipkinteam, cirol ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş