1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Carpet Anemon Tecrübeleri..

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde barabelli tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Selamlar.Tankıma 2 gün önce carpet anemon ekledim.Araştırmalarımda türkçe olarak detaylı bir kaynak bulamadım.Yabancı kaynaklardan edindiğim bilgilere göre beslemesi oldukça zor ve sakat bir canlıymış.Carpet anemon tecrübelerimizi bu başlık altında paylaşırsak yararlı olacağına inanıyorum.Dahası bu cins için bazı çekincelerim var ve bu başlığın gelişimine göre akibeti belli olacak.
    Edindiğim bilgiler ise şu şekilde;
    Büyük tanklara ve stabil sistemlere ihtiyaç duyuyorlar ve genelde tecrübeli hobici içindir düşüncesi hakim.Oldukça büyük boyutlara ulaşabilen bir türmüş ve yerleşim yeri iyi seçilmeliymiş.Oldukça zehirli dokunaçlara sahiplermiş ve yakınlarında anemon barındırmıyorlarmış.Kaya oyukları veya kum yerleşim yeri olarak uygun yerlermiş.Şayet kuma yerleşim sözkonusu ise farklı bir kaç yerde(muhtamelen iyi tutunması için)kumun eşilerek tankın taban camına tutunması önerilmiş.Yüksek ışık ve az-orta akıntı ihtiyacından bahsedilmiş.125 galon ve üzeri tanklarda beslenmeli demişler ancak bu bence canlının oldukça büyük boyutlara çıkabilme potansiyeli olduğu için söylenmiş.Nano sistemlerdede yavru bireylere bakanlar var.palyaço türlerinin severek host edindikleri bir tür anemonmuş.Haftada bir dışarıdan haricen beslenmesi gerektiği söyleniyor.Son olarak akvaryumdaki balıklar için dost canlısı olduğu söylenemezmiş ve oldukça büyük balıkları bile avlayabilecek kapasitedeymiş.
    Başka bir forumda Emre Sert isimli bir akvarist değişik bir tecrübesini iki satır olarak paylaşmış.Anemon bir süre tankında normal olarak yaşadıktan sonra,1 ay içerisinde en küçüğü 5-6 cm ve en büyüğü-13-14 cm olmak üzere 4 adet tang türü balığını avlamış.Benim tankımdaki anemonun fotoğraflarını ekliyorum.30 cm'lik seramik kayanın oyuğuna oturttum.Görünenin çeyreği kadarda tankın diğer yüzünde var.Tam açmiş haline yerinden dolayı göremesemde 25-30 cm çapında olduğunu düşünüyorum...

[​IMG][​IMG]

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bende büyük tankıma 2 ay önce 2 tane farklı tür carpet anemon ekledim.1 tanesini anında palyaçolarım host edindi.Haftada 1 küçük karides parçasıyla besliyorum.
    Fotoğraf0623.jpg

fotoğraf0622.jpg

Yeşil olanın daha ufak ebatlısını 1 ay önce küçük tankımada ekledim.
    fotoğraf0618.jpg

Her ne kadar palyaçolarım yanına bile yaklaşmasada herşey güllük gülistanlıktı.Taki bu hafta sonuna kadar.S boy yellow tangımı yutup 3 katı boyutuna ulaşana kadar.Tanktan çıkartıp jülyen doğrama duygumu zor bastırıyorum.En yakın zamanda palyaçoların sarayı haline gelen hariç 2 carpet anemonu aldığım yere geri vereceğim.

3. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Geçmiş olsun yağmur hanım üzücü bir durum.Düzenli beslediğinize göre avcılık yapması enteresan..

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Palyaçoların girdiği öyle değil ama bu yeşil renkliler yapış yapış.Benim elime bile yapışıyorlar.Hayvan kazayla değdiyse bir daha kendini kurtaramamıştır muhtemelen.Büyük tanktakinin yanına yaklaşan balık yok ama nanoda mecburen köşeye hapsettim.İlk fırsatta geri vereceğim.

5. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    şimdi öncelikle size usta bir acemi olarak bir önerim olacak çok çok iyi araştırmadan sisteminize canlıyı bırakın elinizi bile sokmayın.Yağmur seni bilmiyorum ama anladığım kadarıyla Eray canlıyı aldıktan sonra araştırmaya başlamış büyük ihtimalle Yağmurda aynı yolu izlemiş ve bedelini ödemiş.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun abla madem öyle hemen ver geriye kurtul...;)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Carpet anemonlar için zor ve tecrübeli hobiciler vb denmiş ama bence en sağlam anemon türlerinden, azgındırlar, kolay yem alırlar ve çok gezmezler. Standart su değerlerinde rahatça yaşayabilirler. Renk kayıpları ışığa bağlı olarak görülebilir ama genelde bence gayet bakımı kolay bir anemon türüdür.

Balık yemesine gelince, bu ilginç aslında ama burada önemli olan hacim ile orantılı boyut ve balık gezme alanı sanırım. Çünkü normal şartlarda balıklar yanaşmaz. Uzun süre besledim ama bazen farklı olaylar işleri değiştirebilir. Örnek olarak bu kadar avcı olan bir anemonu mesele alttan alttan iri angel türleri yiyebilir, French angel, Afican angel, imparator angel yakalamasın (Balığa göre tabii) Fakat, açık alt kısmını yakalayan onu yiyen imparator angel balığını 11 saat elektrik kesintisi ardından üzerine yatmış bulunca, kısaca angel afallayıp üzerine yatınca işler tersine döner.

İmparator angel 1 hafta yüzen anemon gibi kollarını taşıdı. Balığı yakaladım, temizlemeye çalıştım ancak o kadar çok kol bırakmıştı ki dayanamadı. Çok azgın türleri var, kollarını dokunduğu yere bırakır ve bu kollar zehir pompalamaya devam eder, kısaca dokunan ölsün ben yemeyecek olsam da gibi düşünür. Kol bırakmayan ama dokunduğuna iyi yapışan daha kısa kollu türleri de var.

Alparslan ve halilkocan bunu beğendi.
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Her türlü anemon bombadır,ya büyük akvaryumunuz olacak yada sadece clown türleri ile birlikte beslenecek diğer her tür canlı ve balıkların hareket alanını kısıtlar ama oda olsun buda olsun derseniz sonuçlarına katlanıcaksınız bulunabilirse kırmızı carpet muhteşem olur diyorum .

Alparslan bunu beğendi.
  9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teoman abi oda olsun buda olsun ama carpet anemon artık olmasıntemo25 Bendekiler benim avlanma duygumun kabarmamasına yatıp kalkıp dua etsin.Tek gözümdeki ışıltı her ana yakala ve ekmek tahtasında ince ince kıy diyor.

cimlikaya bunu beğendi.
  10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İnce kıyınca lezzet kaybı olur yağmur.
    3 cm parçalar halinde kesip, kızgın tavada 2 çeviriyorsun, neffiss.
    Özellikle karpet mantar sos ile süper gider. :D

Alparslan bunu beğendi.
  11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Buda güzelmiş.Pişirileceği aklıma gelmemişti salata gibi yeriz diye düşündüm.Daha önce benim rose anemonda dalyan gibi banneri yemişti.Şimdi çokfena kinlendim anemonlara ben.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumunda bayan akvarist zararları işte, iki dakikada anemonu salata yapıp sosladı, Yağmur evlenince akşam yemek yapmayı aman unutma, yoksa pratik olsun diye iki tang atarsın sen tavaya.:D

Mavi ve kırmızı carpet anemon bence de en güzel canlılar arasında.

Alparslan bunu beğendi.
  13. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    İnce kıyılmış fraglama videoları var youtube'de :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fakat anemonların balık yeme işini abartıyoruz gibi geliyor. Rose anemon içinden scoter benny balıkları akşama kadar geçiyor, kardinaller kaçınca kolların altına saklanıyor, değiyorlar akşama kadar vb. Carpet türleri çok yapışkan ve daha tehlikeliler bu doğru.

barabelli bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :dans:iyide portalımızdaki beylerin hemen hepsi yemek yaptıklarını yazıyor,almışım amirimden terbiyeyi yaparım tabi salatayı.Önceleri yellow kayaların altındadır diye ufak ufak kaldırıp baktım,kumun her yanına parmak bandırdım..yok.Anemon hiç aklıma gelmiyor.Sonraları yanında ağız ve göz görünce yeminle ince uçlu bıçakla girişecektim.O öfkeyle iyi çıkartıp atmadım dışarı.Vicdan yaptım.
    Eray bey bende izledim o videoları.Aman ne üretmesi bir an evvel çıksınlar tanklarımdan derdindeyim.

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Valla abartmamı bilemiyorum Temel hocam ama buyrun bannerin parmakla zorla çıkartılmadan önceki son görüntüleri:
    Resim 001.jpg

Resim 003.jpg

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayvan ne güzel kapmış banner ı, ne diye çıkarırsın, bırak yesin afiyetle. Ölen ölmüş nasıl olsa :)

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hıımmm bu konunun açıldığı iyi olmuş,görüntüsüne kanarak alınan bu mendeburlar demek gözümüz gibi baktığımız balıklara pirzola gözüyle bakıyormuşlar.
    Yok sokmam tanka bunlardan..

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Zorla çıkartınca ağzı burnu yamuldu zaten.çıkartırken ölmüş olacağı aklıma gelmediki can havliyle kurtarmak istedim.
    Hakan bey yellow tangi yutan anemon sizin tankın ebatlarından biraz daha büyük.Balığa yüzme alanı daraldıkça risk artıyor.

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Zaten bu tankta başka birşey koyacak yerde kalmadı

Yapacağım büyük tank için düşünüyordum ancak sadece düşüncede kalacak bundan sonra...

Sayfayı Paylaş