1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Celestichthys margaritatus (Galaxy Rasbora)

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde murer tarafından 3 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  [​IMG]


  Celestial Pearl Danio yada Celestichthys margaritatus, sıklıkla galaxy rasbora yada Microrasbora sp. 'Galaxy' adıyla akvaryumseverler tarafından tanınan Burma kökenli bir cyprinid türüdür. Halen sadece 1000 metre rakımlı Inle Gölü’nün doğusundaki çok küçük bir bölgede bulunmaktadır. Kısmen serin ve alkali bir suda yaşamaktadır. 2006 yılında ortaya çıkarılmasının kısa bir süre ardından küçük boyutları ve canlı renkleri ile akvaryum dünyasında kısa sürede yer edinmiştir. Celestichthys sınıfının tek birimidir.

  Akvaryum dünyasında belirmesinin altı ay ardından, bu tür o kadar nadir bir hale dönüştü ki toplayıcılar günde sadece birkaç düzine bulabilir hale geldiler. Bazı yetiştiriciler bu balığı akvaryum ortamında çoğaltabilmişlerse de neredeyse balıkların tümü doğal ortamlarından yakalanarak satışa sunulmaktadır. Bu konuda İngiltere’de balık neslinin korunması amacıyla sadece üretim için bu balığın satın alınması yolunda tavsiyeler yer almıştır.

  Celestichthys margaritatus’un ortaya çıkarılmasının hemen ardından bu balığın Microrasbora sınıfının bir üyesi olduğu düşünülmüş ve "Microrasbora" sp. Galaxy olarak adlandırılmıştır. Bu şekilde düşünülmasinin ana nedeni Microrasbora erythromicron ile arasındaki morfolojik benzerlikler olmuştur. Bir ara Danio sınıfına kaydırılması dahi düşünülmüştür. Balığın ortaya çıkarılmasının bir yıl ardından bu sınıfa Celestichthys adı verilmiştir.

  Bu türün erkekleri dişilere göre daha parlak renklidirler ve yüzgeçlerinde daha fazla kırmızılığa ve daha koyu bir maviye sahiptirler. Balık yetişkin boyunda bile oldukça küçük olduğundan, kendisini yemeye çalışmayacak, uysal balıklarla bir arada tutulmalıdırlar. Serin ve alkali suları tercih etmelerine rağmen bu mutlaka karşılanması gereken bir zorunluluk değildir ve adapte olabilmektedirler. Pekçok balık gibi, canlı akvaryum bitkileri arasında daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.
   
  sadangur ve cirol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş