1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cennet Balığı (Macropodus opercularis)

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde Neverlander tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İlanını gördüm zaten ama heralde bana hediye etmeyi düşünmüyorsundur... Düşünüyorsan da vazgeç... Bu aralar hediye kabul etmiyorum... pala.gif

Valla hepsi de agresif değil... Yattara'nın -ölümüne neden olduğu Betta hariç- tek vukuatı yok... Zaten yerli yabancı sitelerde Cennet balıkları ile Betta'ları kesinlikle bir arada beslemeyin diyorlar... Betta'lara karşı pek de umursamaz davranaıyor en yumuşak başlı Cennet balığı bile...

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bir müddet önce Türker Eminönü'nde dişi Cennet Balığı bulup almış bana da haber vermişti... Hemen ertesi gün olay yerine intikal edip bir adet de dişi Cennet Balığı ben almıştım... Tabii hemen benim Yattara ile gelinimiz Yataşa'yı aynı akvaryuma koyuvermiştik ama Yattara Yataşa'yı haşat etmişti... Daha sonra Yattara agresiflikten vazgeip iç dünyasına kapandı... Yataşa da Mavi Colisa'lar ile birlikte Gül Bahçesi'nde turlar oldu... Baktım Yattara iyiden iyiye kafayı yemek üzere ben de şalterler atı verdi aniden... Bir hışım ile Gül Bahçesi'ni sadece Mavi Colisa'lara bırakmaya kara verip henüz el dahi atmadığım yatak odasındaki yaklaşık 40 lt'lik akvaryuma Yattara ile Yataşa'yı atıverdim... Hemen ertesi gün de balıkların adapte olmasını bile beklemeden akvaryumdaki bütün bitkileri ve mossları söküp yerlerine Gül Bahçesi'nde ayrık otu gibi duran Hetarenthera zosterifolia'ları diktim... Akvaryum küçük bitki çok olunca 40 lt'lik akvaryum H. zosterifolia bahçesine döndü ama süper oldu gerçekten Maaşallah... Neyse akvaryumun son halinde Yattara ve Yataşa'ya 4 leopar vatoz, 2 bronz ve 1 komando olamk üzere 3 çöpçü eşlik etmekte idi... Ama gelin görün ki bu hızlı değişim süreci Yattara'yı hasta etti... Yataşa hoplayıp zıplayıp yüzüp oynarken yattara'nın pulları kabardı, kuyruk ve göğüs yüzgeçleri çürümeye başladı... Balıkcağız tek bir noktaya sabitlenip ben öldü mü acaba diye kontrol edene kadar hareketsiz duru olmuştu... Yem de almıyordu... Bu periyod 5 gün kadar sürdü ve aniden Yattara canlandı, yem aldı... Kuyruk çürümesi durdu ve döküldüğü ile kaldı... Birkaç gün sonra Yattara iyiden iyiye düzelmişti... eski neşesi ve karizması geri dönmüştü, pulları da düzelmişti... Sonra bir anda köpükten yuva yapmaya başladı... Ama ne yuva... Akvaryumun yüzeyinin yaklaşık yarısını kaplıyordu... Daha sonra Yataşa'yı sürüye sürüye götürmeye başladı köpüğe doğru... ilk birkaç gün beceremedi ama sonunda macına ulaştığını bizim hanım görüp haber etti... Dün akvaryuma eğilip köpükten yuvalarda birşey var mı diye abakcaktım ki ne göreyim Damızlık bronz çöpçü heryerlere yumurtlamış... Döllenem oldu mu bilmiyorum ama akvaryumun arka camı yumurta dolu ve elleyen de yok hani... Bugün de gelip hemen akvaryuma koştum çöpçü yumurtalarında gelişme var mı diye ama bir anda birlşey farkettim... Evet, köpük yuvanın içinde debelenen kılsı yapılar var, keseli... Evet, Yattara baba, Yataşa enne ve ben de dede oldum... (Eşime nine oldu diyemiyorum çok kızıyor) Gerçi Yattara ve Yataşa'yı akvaryumdan ayırmayacağım ve yavruları bir nevi kaderlerine terk etmiş olacağım ama neden bilmiyorum türüne ihanet şeklinde bile olsa kimseciklere zarar vermeyen Yattara'nın yavrularını ne olursa olsun yemeyeceğine ve başkasına da yedirmeyeceğine kalpten inanıyorum... Şu an kılcal larva formunda olduklarından fotoğraflayamıyorum ama çekilebilir hale geldikleri anda ben de elimde makine ile orada olacağım...

Bu arada bizdeki de ne talih... Bir anda hem çöpçülerden hem de Cennet balıklarından üstelik gereken hiçbir şeyi yapmadan yumurta/yavru aldık... yav be... hey Maaşallah... Tüh, tüh, tüh... Elem tera fiş, kem gözlere şiş... :D

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hadi maşallah naz:

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Şiş kısmı özellikle senin için de Emrah... Eğer resim eklersem senin görmeni yönetim engelleyebilir mi? Bir yönetici olarak sorarım sana... :D

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Söz bakmayacağım hem nazarlık koydum maşallah dedim naz: ben çoktandır sana ait resimlere bakmıyorum yine bişey olurda yine benden bulursun diye :D

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Ben de sen bakarsın da balıklarım ölür, bitkilerim çürür diye uzun zamandır resim koymuyordum zaten... Yani lütfeden sen değilsin, tedbir alan benim... :D

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Abdullah Hocam şimdi görebildim konuyu...Gerçekten çok sevindim... :)
    Umarım yavruların durumu iyidir. naz: Fotoğraflarını çekebileceğiniz günü merakla bekliyorum...

Ben o kadar özenli ve düzenli bir şekilde bakmama rağmen maalesef bu mutlu tabloyu elde edemedim...Üstüne Tettara'yı kaybettim :( Ben Bursa'dayken kabızlık nedeniyle öldüğünü düşünüyorum...
    Tettara'ya iyi bakamadım galiba :(
    Daha öncede kabızlık belirtileri vardı, atlattık derken tekrar karşılaşmışız...Çok üzüldüm bugün eve gelince...

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Başımız sağolsun Türker...

Evet Cennet Balıkalrında maalesef böyle bir sorun var... ben artık sadece günde bir kez beslemeye başlamıştım yaklaşık 3-4 haftadır... Hemen kabız oluyorlar aksi takdirde...

Peki Tettaşa ne yapıyor?

Eğer Yattinho'lardan hayatta kalan olursa bir kısmı senindir... Senden başka da KOVA olmadığına göre forumda Cennet Balığı bakma lüksüne de kimse sahip olamayacaktır... :D

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kanka gözün aydın diyorum valla tebrik ederim em34: Resim koyda beni oraya getirtme valla , şu aralar denize baksam balıklar ölüyo (sanki yeni bir olaymış gibi) yapacaklarımı sen düşün :)

Resim bekliyoruz yani demek istediğim o.. :basardim:

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Abdullah Hocam, Tetronya biraz alındı ona Tettaşa diye hitap etmenizden dolayı :F

Açıkçası onda da tuhaflık var...Sabit şekilde duruyor, hiç yüzmüyor...Durumu kritik gibi...
    Biraz acı olsada Cennet balıklarının bu yönünü öğrenmiş oldum...İleride daha dikkatli olacağım günler olacak umarım...

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tetronya'yaTettaşa dediğim için özür dilerim ama Türker sen de çok zor isim koymuşsun... Benim gitgide bunaklaşan dimağım nasıl hatırlasın bu ismi?

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bebişler büyüyorlar... Ne anaları ne de babaları onlara zarar vermiyor... Dedeleri yani bendeniz bir kere yumurta usaresi verdim ama hanımın muhalefetinden artık veremiyorum... Beslenebilmeleri için auto-infusoria üretimine geçtim... Allah'tan akvaryumun aydınlatması "feci" güçlü... 16 saat açık ışıklandırma ile ve filtrasyon çalışmazken o akvaryumun belası olan kahverengi-sarı algler ürüyorlardır diye düşünüyorum... Bunları bulan paramesyum ve rotiferler kesinlikle affetmezler... Bu ikisini bulan Yattinho'lar da bunları affetmez... En azından şimdilik büyüdüklerini görüyorum... Çok tatlılar ya... Yakında objektife poz verecek hale geleceklerdir, yani kadranda görülebilecek boyuta... :)

13. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Merakla bekliyorum dön:gif

Hocam aydınlatma güçlüyse aşırı ısınma olmuyor mu? Gerçi bu durum akvaryumun kapağının/armatürünün su yüzeyine olan uzaklığına bağlı ama yavruların hassas olacağını düşünerekten aydınlatma kaynaklı sıcaklık artışının yavrular üzerindeki olumsuz etkisini merak ediyorum :cekingen:

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Evet Türker haklısın galiba... Geçen gün Leopar vatozlardan bir tanesi tamamen hareketsiz halde su yüzeyine oldukça yakın bir yaprağın üzerine sıra sıra dizilmiş yavruların bir kısmını çeviriyordu... Öbür yüzleri de kızasın diye... Bu Leopar vatozlar ağızlarının tadını biliyor... :F

Şu an Türker 16 saat/gün ışıklandırma ile Heteranthera zosterifolia'lar aldı başını gitti... Akvaryum ağzına kadar bu bitki ile doldu... Bir de o sana da verdiğim demersumlardan atmıştım içine... O da geri kalan yerleri doldurdu..... İnan Yattara ve Yataşa bile yüzecek yer bulamıyor... Tabii bu yoğun bitki "vejetasyonu" ( :F ) Ucuz tasarruflu ışığın meydana getirdiği aşırı akvadikdörtgensel ısınmaya bir nebze de olsa engel oluyordur...

Bu bağlamda ilk seri ve ikinci seri (belki üçüncü seri, Yattara ve Yataşa yataktan pardon köpükten çıkmadıkları için her yer köpük ve yolk sac'lı yavru dolu ve her an yeni yavrular aramıza katılıyor) yavrular sorunsuz büyüyorlar... Tabii burada çocuklarını hain karısına yedirmeyen cefakar baba Yattara'nın ve yediği ilk koca dayağından sonra dudağındaki patlakla yavrularını yemeyeceğine dair söz veren özverili anne Yataşa'nın da çok büyük rolü var...

Bu arada dün yine dayanamayıp hanımla kavga ettim... Şey yani yumurta usaresi verip akvaryuma da ondan sonra kavga ettim... :D Ama ne hikmetse akvaryumda koku moku yok ki yaklaşık 20 gündür su değişimi bile yapılmadı... Ben H. zosterifolia'ların marifeti olduğunu düşünüyorum... Onlar da yumurta usaresine bayıldı heralde...

Neyse bakalım kaç yavru kalacak bu iş bittiğinde elimizde... İnşallah çoğu dişi olur...

Seninkileri de zaten ayırdım Türker... Erkeğin adını bile koydum... Yatalla...

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Çok yakında hikaye kaldığı yerden devam edecek... Yeni oyuncular, ergen oyuncular, çocuk oyuncular ile... Bu arada kaybettiğimiz YATTARA'nın ruhu için "EL-FATİHA"...

Okumayanı sopa: 'larım... Ona göre... :F

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ben çözemedim bu muhabbeti ya .8. Gençler biraz daha anlaşılır yazın yav huh:.Yaşlı insanlar var anlayamıyolar aliye:gif

17. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa

gercekten cok güzel bir balık türü renkleriyle olsun yapısıyla bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ;)

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sayılı gün çabuk geçer demişler... Zigot oyuncular bugün aramıza katıldılar... Film başlıyor ey ahali... Koşun, kaçırmayın...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah Hoca'm bekliyoruz. Sanırım hazırlık içindesin, yoksa yayınladın da ben mi kaçırdım ? Zigot oyuncuları merak etmedim desem yalan olur.

20. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Abdullah Hocam bu başlığı ihmal etmeyin pardon:gif

Şaka bir yana umarım gözünüz daha iyidir hocam. Kendinize dikkat edin.
    Bu arada ben bu cennet balıklarının round tail olanlarınada bayıldım doğrusu. gizli: Bulunur mu memleketimizde bilmiyorum...

Sayfayı Paylaş