1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ceviz yaprağının faydaları ve hazırlanışı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ogiler tarafından 3 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Arkadaşlar ceviz yaprağının faydalarını aradım ve bunları buldum.
  Yaprakları tanen eterli uçucu yağ juglan (mantar hastalıklarına karşı etkili) C vitamini ve flavonlar içermektedir.
  Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent) kuvvetlendirici (tonik) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır. Yaprak çayı sindirim bozukluklarında kabızlıkta iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir. Başarıyla kullanıldığı öteki hastalıklar ise ş ve sarılıktır. İştah açıcı kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. Ceviz yaprağı kaynatılarak tüm sıraca (scrofula) frengi (sifilis) egzema (mayasıl) herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda kemik çürümesinde kemik deformasyonunda ve ayrıca iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir. Favus ve uyuz hastalıklarında hasta bölgeler taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyolar yıkamalar ergenlik sivilcesine iltihaplı egzemalara ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı dişeti boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.
  Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde donuk kabarcıkları iyileşir. Ceviz yaprağı kaynama suyu hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır. Bu sıvı ayrıca kafa bitine karşı da çok etklidir.
  Haziran ortasında toplanan cevizlerden mide karaciğer ve kanı temizleyen mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.
  UYARILAR: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.
  Kullanım Biçimleri:
  Çay hazırlamak:
  1) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir.
  2) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.(100 litreye 50ml tarafımdan denendi discusta.)
  Yukarıdaki yazı insanlar için yazılmış ama balıklardada aynı etkileri gösterir.Yukarıda özellikle deri ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğ vurgulanıyor yani balıklarda en çok problem çıkaran şeyler.
   

Sayfayı Paylaş