1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Challenger alıcam.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Merhaba;

Ben chellanger almaya karar verdim :) 6 7 cmlik alıcam, bir büddet frontosalarla bakıcam sorun olurmu ? Chellanger 6 -7 cmken 5,5 cm boydaki yavruları yer mi ? Zaten belli bir süreliğine bakıcam :) Zaten damızlık frontosalarımın boylarını biliyosunuz :) sizce alsam mı ? Çok beslemek istediğim tür o gerçek büyük beyaz köpek balıkları gibi yüzüşleri çok hoşuma gidiyor. :) sizce alsam mı almasam ? :)

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Challenger alıcam.

Yavuz bence hiç ğraşma çok çabuk beyaz benek hastalığına kapılıyorlar.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Challenger alıcam.

Yavuz İnşallah bu verdiğin son kararındır. :F

Yavuz chellangerler hemen hemen her türle uyum içinde yaşayan balıklardır. Ama ağzına sığan her balığı yutmaktanda geri kalmazlar. Frontozalarınlada besleyebilirsin ama frontozaların rahatsız olurlar. Zira biliyorsun frolar sakin,ağırbaşlı balıklardır ve etrafında fır fır dönen balıklardan hoşlanmazlar. Bu durumdada üremeyi bile kesebilirler. Ben olsam üreyen frontoza kolonimin içine başka balık sokmazdım.

Ve ayrıca biliyorsun chellangerlar çok büyük boyutlara ulaşabilen balıklardır. Bu balıkları beslemek istediğin akvaryum kaç lt ?

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Doğru Fatih ama çok tatlılar :)

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Son kararım Olcay abi :) evet bende bundan korkuyorum önüne çıkan küçük balıkları yutuyorlar. Şan akvaryumda sadece imzamdkiler var yani sırf tanganika oldu akvaryum benim frontosalar hızlı yüzen balığa mağaradan çıkıp vuruyorlar :D ben frontosaların yanında büyük balık oluca üremediklerini biliyorum ama böylede olunca alınmıyor hep araştırıyorum kesinlikle chellangerlar için kesinlikle ufak balık koymayın diyorlar zaten tam olarak kararsızım peki 130 litrede olur mu dicem olmaz diceksiniz :D bu yüzden sormuyorum 130 ltde olur mu diye :) Olcay abi akvaryumum 406 lt. Yorumlarınız için teşekkürler.

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Challenger alıcam.

Yavuz challengerlar güzel balıklardır o boyuttaki yavrularını yutamazlar korkma ama frontosaların challengerdan pek hoşnut olmayacaklardır bencede hiç uğraşma ne güzel bir koloni kurmuşsun hiç onları rahatsız etme challenger alıp ;)

7. safak

safak

Challenger alıcam.

Bence bak derim merağını al.Gerçekten benimde hoşuma gidiyor.

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Çok kararsızım yaa :) alsam mı almasam mı zaten dediğim gibi 6-7 cmken alıcam zaten 20 25 cm olması 3 4 ayı bulur heralde tabii etle beslemezsem :D

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Challenger alıcam.

Benim gözümde üremeyen balık kötü balıktır. Bu balıklardan yavru alamayacağın aşikar Yavuz. Yavrusunu alıpta büyütemediğin bir balığı boşa beslemene gerek yok bence.Tabi bu benim fikrim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Challenger al1cam.

Bu kararin iyi bir karar oldugunu dusunmuyorum. Fatih guzel noktaya temas etmis cok cabuk benek oluyorlar ve frontozalari bu riske atmaya degmez. Ayrica hizli hareket etmeleri ile frontozalar verilen yemlerden koklarsa sansli sayilirlar.

Cep mesaj...

11. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Challenger alıcam.

Hocam okyanusa geçeceğine eminsin dimi son kararın :heyo:

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Challenger alıcam.

+ 10.000

Bu sorunun yanıtını da ben merak ediyorum. dön:gif

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Olcay abi, Bu balıklardan yavru alamayacağın aşikar Yavuz. Ne demek istediğini anlamadım :) Ben frontosalarımdan yavru alıp büyütüyorum ama dediğin galiba chellanger için dedin heralde veya frontosalarım için dedin .8.
    Bencede iyi kara diğil bende düşündüm pahalı balığın yanına 2 kuruşluk bir balık koymak hiçte hoç diğil deye düşünüyorum Fatih dediğinide katılıyorum sadece beyaz benek diğil bütün hastalıklara çok hassas. Ben frontosaya verdiğim yemin yanına frontosa ile yanaşırsa frontosamın o balığıda yutucağına eminim :D çok balığım gitti öyle heleki karides, ev yapımı yem atarsam acayip son derecede hızlı geliyorum ve yanındada balık varsa balıta miğdeye gidiyor. :D
    Yorumlar için teşekkürler Sanırım vazgeçtim cehllangerda yada yeni bir 200 250 ltlik apım onun içinde beslemek daha iyidir heralde.

14. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Challenger alıcam.

Besle deseydik acaba balığın değeri 2 kuruştan milyarlara mı çıkacaktı?

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Orasını bilemem, çünkü frontosalar pahalı balık chellanger'ın 7-8 cmsi 5 tl.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Challenger alıcam.

Okyanustan vazgeçmeyeceğim tabiki. Nede olsa üreyen birsürü balığım var. ;) Ama diğer akvaryumlarım ve balıklarım olmasaydı,tek başına sadece deniz akvaryumu kurmazdım zaten. canım.gif Herzaman söylüyorum bilirsiniz, 5 tonluk deniz akvaryumum olsada illaki genede bir başka akvaryumda yunus beslerim. :) Vazgeçilmezim onlar benim. canım.gif

chellanger lar için dedim tabiki Yavuz.,frontozalarla ne alakası var ? Chellanger den yavru alamazsın,yavrusunu büyütme zevkine varamaszın,ne işin var chellanger la boşver. Akvaryumların asil krallarına sahipsin elindekilerin kıymetini bil onları besle. ;)

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Challenger alıcam.

Balığa fiyat olarak bakmak mantıksız Yavuz.Yani benim beslediğim sarı prenses'e verdiğim yem kendisinden pahalı ancak sevdiğim ve sağlıklı olmasını istediğim için en iyisini vermek istiyorum.Düz mantığa çıkarsan Olcay Hocam'ın da Yunus beslemesinin bir mantığı yok çünkü masrafı balıktan fazla.Lütfen bu konuya dikkat et challenger'da olsa balık canlıdır.Sen canlılara saygı duyduğun sürece ya da en azından elinden geleni yaptığın sürece seni takdir ederim .Ancak balığa fiyatla yaklaşılmasınada karşıyım çünkü burası petshop değil. ;)

18. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Challenger alıcam.

Olcay abi, çok araştırdım am 700 lt üstü akvaryumlarda 25 30 cmyi gecince üreme dönemine başlıyormuş ve üremesi içinde 700 lt üstü akvaryumlar gerekiyormuş bencede yavru alamadığım balığı napayım :) bu sıradada bnim frontosa kraliyetimin huzurunu kaçırırım. :)

Ben pek fiyatlara bakmam :) yani demek istediğim frontosa nadir tür vede aşırı derecede zor ürüyor, chellanger ise çok kolay bulunan bir tür vede chellanger'ında üremesi zor :D ve çok kolay bulunan tür.

Sayfayı Paylaş