1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Chelmon Balığı Zayıflık Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 4 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben chelmon balığı bakımı konusunda zorlanma yaşıyorum. Akvaryumdaki podları chelmon yem olarak yedi, farklı olarak artemia verdim dokunmadı, kısacası hiçbir şey yemedi ve zayıfladı iyice bir saat önce bir mercanın üstünde halsiz olarak bulup tanktan ayrı bir yerde akvaryum suyuna aldım. Linkte başka bir Chelmon tartışma konusu var.

http://www.akvaryumportali.com/threads/chelmon-fish-bakımı-ve-adaptasyon.21430/

Hayvan nefes alıyor bulunduğu yere 1ml şırıngayla yavaş yavaş damıtarak zoaplankton verdim. 1 Adet karıdesi ufacık taneler halinde vermeye çalıştım. Nefes alışı hızlı. Yapabileceğim şeyleri Acil tavsiyelerde bulunursanız yardımcı olursanız sevinirim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Nisan 2016
  2. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Merhabalar;

Chelmonlar malesef yem konusunda problemli balıklar. Bende ilk aldığım zamanlarda 4 gün hiçbirşey yediremedim. Sonra balıkçılarda canlı olarak marmara kum midyesi buldum 15 kadar alıp tanka saldım. Chelmon bunları canlı canlı ince burnu ile ayıklaya ayıklaya yedi. Sonrasında midyeleri dondurup porsiyonlar halinde kabuğuyla yedirdim, problemsiz bir şekilde böyle devam etti. İyice toparladıktan sonrada Midyelerin için kuru yem koyarak kuru yeme alıştırdım. Zaten 1 ay sonra elden kuru yem dahi yedirebiliyordum. Kısacası canlı kum midyesi bulmanızı tavsiye ederim.

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Yem konusunda aldığınız yerde yem alıyormudu acaba.

Karidesi püre şeklinde yapıp yemi karides suyunundan emdirin.Bunun dışında sarımsak ve sütüde emedirerek verebilirsiniz ayrı ayrı ama ilk olarak nori bulsanız sizin için biraz zaman kazanmak olur.

Kurutulmuş tuifexde yendiği biliniyor.

Hızlı nefes alması büyük ihtimalle stresten çok üsütüne düşmeyin başka biyerde yüzecek alanı yeteri kadar varsa bir canlı kayaya yarım karidesi ezerek sürün üsütüne bunuda deneyin.

Bunlar dışında tere brokoli denyebilirsiniz ben brokoliden ümitliğim acıkcası.Brokoliyi haşlanmadan benim balıklar yemiyor tabi benim balık lar bakımı zor sınıfında değil belkide bundan yiyorlar yem ayırt etmedikleri için sizde isterseniz hem haşlanmış hem haşlanmadan deneyin bunuda almazsa karides suyuna batırabilirsiniz.

Kuru yeme alışması şöle balık kokuya geliyor ve yemde karides kokusu hissederse bir ikikere yeme vurmasıyla zamanla alışır ama tabi bu zamanla alışma keşke kolay olsa çok güzel bir balık ama çokta zor allah kolaylık versin abi umarım yaşatmayı başarırsın.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih anlattığın belirtiler iyi belirtiler değil. Hepimiz zaman zaman yaşıyoruz bildiğin gibi benzer sıkıntıları ama balığının işi zor bence.

Yapabileceğin müdahale sınırlı aslında ama yeni ve iyi hazırlanmış su ile akvaryum karması bir su ile doldurulmuş bir akvaryuma balığı alabilirsin. Bol oksijen verebilirsin. Balığın arkdaşların önerilerine ilgi göstermesi için en azından yem arıyor konumda olması gerekir. Yani podları aradığı akvaryumu araştırdığı dönemde olmalı. Aksi halde faydası yoktur.Yeme alıştırmaya çalışıp bu gıdalar ile sonuç almayı denemeliydin. Yem arayışında değil ise bu gıdaları vermenin manası yoktur suyu bozarsın ortamdaki.

Balığı değerleri yerinde olan suda tutarak toparlaması ardın yem denemelerini yapabilirsin, ancak balığın işi zor çünkü chelmonların tarif ettiğin noktası balığa yardımcı olmak için kalan sürenin en son noktasıdır.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Malesef kurtaramadım. biraz evvel tanktan çıkardım nefes almayı kesti. Üzüldüm çok.

6. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Çok geçmiş olsun Fatih Bey ama aklıma takıldı 1 haftada açlıktan öleceğini sanmıyorum. Balık siyanürlü olabilirmiydi acaba ? Yada tankınızın su değerlerinde bir problem varmıydı ?

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Diğer balıklarım gayet sağlıklı, bu chelmonu pasifik akvaryumdan almıştım. 4 günlük bi balıktı yeme alıştırılmamıştı. İlk günler gayet hareketliydi podları tüp kurtlarını falan yedi, sonra artemia verdim tanka diğer balıklarımla beraber haftada 1 kere veriyorum normalde. Tankta 4 - 5 adet aiptasia var irili ufaklı onlara dokunmadı. Ama bugün resmen kemikleri görünüyodu hayvanın zayıflıktan.

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Nori karides falanda denedim hafta içi dokunmadı bile.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üzüldüm Fatih. Aslında yaşadıklarına şaşırmaman gerek. Çünkü bu sıkıntısı bilinen bir balık. Bazen şansın vardır balık kuru yem alır seni üzmez ama bazen yapaılanlar fayda etmez.

Bu türü satın alırken akvaryumda bu balığa yedirme mücadelesini göze alarak satın almak gerekir. Tabi yine balık podlar ile bir süre idare ederken yani yem arayışı içindeyken yem denemelerini yapmak gerekiyor yoksa güçten düşüp arayışı kestiğinde artık son gelmiş oluyor.

Sıkma canını, eğer aptasia tüketmesi için değil de beslemek için satın almak istersen Erenköy arkadaş pet'den Chelmon almanı öneririm. Biraz pahalıdır ama kuru yem alır onlar. Tabi nasıl alıyor onlar diye düşünebilirsin ama o tür kısa burundur yani biraz daha kuru yeme meyillidir.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben bazı balıklarımı Kozyatağı arkadaştan aldım orada ibrahim diye bi arkadaş var, sağolsun Yellowu ordan aldım. Chelmonu beslemek için istiyorum öncelikle güzel bi balık. Ama dediğiniz gibi ben en güzeli bayram sonunu yeni ithalatları beklicem, alışmış balık alacağım. Teşekkürler. Erenköydeki şubesini bilmiyorum hiç uğramadım. Bi bakacağım orayada. Ama eğer kozyatağına gitmediyseniz tavsiye ederim. Nerden baksanız totalde 5000-8000 litrelik akvaryumları mevcut ve **** boy harika canlılar mevcut.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sanırım aynı yerden söz ediyoruz Fatih, Kozyatağı olarak geçiyor olabilir orası. Minibüs yolu üstünde benim dediğim yer. Güzel bir yer akvaryumların durumları iyi değil ama oturmuş canlı satıyorlar. Fiyatlar içe uçuk her balığı ordan almayı tercih etmem açıkcası fiyatından dolayı.

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Aynen orası akvaryumları evet çok bakımsız, bazılarında aşırı fosfat problemi var; kayalar kötü ve pahallı, ben oraya arada sırada uğrayıp bakıyorum ilk kayalarımı ve canlı kumumu ordan aldım bidaha ordan almam, psler pahalı, canlılarda öyle ama ara sıra iyi türler ve Bolca pazarlık ederek balık almak lazım :). Örneğin protein skimmerımı anadolu yakasında herkes Nac7 ye 300 ün üstünde fiyat verdi. Ben Toptancısını aradım o 265 fiyat verdi. Müsait bi günümde Bakırköye atladım gittim akvaryumcuları dolaştım koskoca Bakırköyde bir tane deniz malzemeleri satan yer yok. tatlı su satan bi dükkana girdim bitanesi benim için pelagos akvaryumu aradı 30dkda 240 tlye kutusunda sıfır Nac7 getirtti. Bayağı bi muhabbet edip Kartını aldım bundan sonra her konuda yardımcı olmak için. Mesela soğutucu araştırıyorum örnek resun CL300 yabancı ülkede 335 tL, Anadolu yakasında en ucuzu 500 tl. ama bakıköy tarafında 400 tl. olaya bakarmısınız. Kısaca alışveriş ederken bir çok seçenek olmalı elimizde canlıları tek bi yerden almak daha mantıklı.

Aslında en mantıklısı hobici arasında takas ve alışveriş. Bizim forumdada bu şekilde bi bölüm açılmalı. Mesela zoalar çok kolay fraglanabiliryor.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Takas yapılıyor aslında gerçi bizimki takastan çok hediye ama zaten var bu forumda. Fakat bir katagori açılabilir dediğin gibi takas üzerine.

14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Takastan amaç emek ve çeşitlilik paylaşımı, tabi foruma yeni gelenlere bence kapalı olmalı. sebebi düşünülmeli. Bu bi yorum sadece. mesele ilk fragımı yaptım zoalarla biraz evvel bunları çoğaltıp takas etmek isterim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Linkteki makalede Chelmon için düşüncemi kısa şekilde yazmışım içerik döneminde. Diğer favori türler içinde fikirlerim bulunuyor linkte, nacizane balık satın almadan önce belki arkadaşların işine yarar.

Düzenleme: 25 Ağustos 2015
    hayrett38 ve Fatih BARLAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş