1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Chelmon Balığı

Başlığı 'Kelebek Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Arkadaşlar Chelmon tanklarda en çok kaybedilen balıklardan biri. Chelmon balıkları fiyat olarak çok pahalı balıklar değil ve bu noktadan başlayarak bu türü beslemek isteyenlere forum içinden tecrübe kaynak linkleri vererek anlama çalışalım. Ben şahsen 4-5 deneme yaparak bir Chelmon balığı yaşatmaya çalışan arkadaşlar biliyorum. Forumda elbette konu altına tecrübelerini yazacak arkadaşlar vardır ama ben de kısaca kendimce aklımdakileri yazmak istiyorum.

  Chelmon Balığı Satın Alırken?

  Chelmon.png

  Teoman abiyle yıllar önce ( Bu balıklar çok daha ucuz 40 Tl fiyata satılırken) aramızda konuşurduk, çabuk ve kolay ölen balıklar ucuza satılıyor acaba neden? Düşünürdük derdik ki kolay ölüyor tekrar alınsın, pahalı olursa tekrar 'kimse alıp tekrar denemez tabii' diye dedikodu yapardık.:D O zamanlar Göztepe'de bir petshop olarak isimlendirilecek bir mağazada direk kuru yem (Tetra bits) Chelmon balıkları hep olurdu. Fiyatı 150 TL olurdu. Biz de yahu 3-5 tane alıp öldüreceğine al bunlardan derdik. Kısaca bu halen geçerli olması gereken bir düşünce tarzı bence. Bazı ithalatlardan gelen chelmon balıkları ilk günlerde güzel görünse de dökülenleri çok oluyor. Balığı iyi seçmek değişmek ilk kural olmalı.

  Chelmon Balıkları Yem ve Zayıflama Sorunu

  Bu sorun yem almayan tüm balıklar için geçerli ama Chelmon seçici bir balık olmasıyla onun için daha da önemli. Etçil beslenen bir balık. Zayıflama sorunuyla ilgili tecrübelerin olduğu chelmon zayıflama sorunu konusuna göz atabilirsiniz.

  Chelmon Bakımı ve Beslenmesi

  Diyeceksiniz ki chelmon kolay yem alsa bakımı ve beslenmesinde ne var zaten bakarız! Bu doğru ama bizim baştan yaptığımız hatalar biraz da bu gelişmeleri belirler. Balığı aldığımız tankımız içindeki diğer türlerin uyumlu olmasından tutun, suyumuzun niteliğine kadar bilinçli veya bilinçsiz satın alımlar mevcut. Bu açıdan Chelmon bakımı ve beslenmesi makalesine göz atabilirsiniz.

  Chelmon Tank İçi Davranışlar

  Akvaryuma eklendikten sonra ilk 2 saat içindeki gözlemler chelmon balığının akvaryumdaki sonu ve geleceği hakkında fikir verir. Yaşamaya odaklı balığın tüm ilgisi tankı tanımaya çalışmak yanında rahat biçimde dolaşarak yem aramaya, kayaları inceleme şeklinde devam eder. Hatta arada diğer balıklardan tacizler gelse de oralı olunmaz araştırma devam eder. Su yüzeyine yakın bir yerde sabit durmaya çalışan chelmon balıkları, akıntıyla şuursuzca savrulanlar, yem araştırmasına yaklaşmayanlar, tacizlerden fazla ürken ve kaçarken diğer balıkların önüne atlayanlar genelde süreci atlatamayan balıklardır. Yağmur kardeşimizin videosunu izleyerek tank davranışı hakkında fikir alabilirsiniz.  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  Düzenleme: 16 Nisan 2016
  TencoMelih, sunderland, okannyildizz ve diğer 10 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş