1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Chitala ornata Notopterus (Palyaço Bıçak Balığı)

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Merhaba;

Ben bu türe 2 senedir merak içinde hep almak istediğim ama bulamadığım bir tür, bir yerde buldum 12 cm boyunda ve fiyatı baya bir uygun almak istiyorum sizce benim balıklarla sorun olur mu? Yani sizce alsam sorum olur mu? En çok almak istediğim tür.

Latince Adı: Chitala ornata (Notopterus) chitala

Coğrafik Kökeni: Tayland, Malezya, Borneo, Hindistan

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Yutabileceği boydaki balıklara agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Bilinmemektedir.

Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

Üreme: Yumurta dökerler. Akvaryumda üretilememişlerdir.

Sıcaklık: 24°C - 28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 80 cm.(Doğal ortamında 1 metreye kadar büyüyebilir.)

En Az Akvaryum Hacmi: 1000 litre

Su Sertliği: 5 - 10 °dH

pH: 6.5 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: American cichlidleri, kedi balıkları, kendileriyle aynı boylarda bıçak balıkları, arownalarla beraber bakılabilir. Akvaryumun bir yerinde saklanmayı tercih ederler, yem atıldığı zaman ve gece daha aktiftirler. iyi zıplayıcılardır, akvaryumun üstünü iyi kapatmak gerekir. Bitkili tanklarda bakılabilirler. Akvaryumda balığın saklanabileceği bölümler mutlaka olmalıdır. Üzerindeki benek sayısı değişebilir. Akvaryumda yutabileceği boydaki balıkları ve salyangozları yiyecektir.

2. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Öncelikle paylaşım için teşekkürler Yavuz...Balığın şekli hoşuma gitti desenleride güzelmiş bide rengi biraz daha canlı olsa tam olucak :) Yavuz nerede satıldığını bilemiyorum ama balık üreticilerinde belki bulursun balık üreticisi bilmiyorum diyorsan tanıdığın bir akvaryumcuya balığı soruşturmasını söylersen sana yardımcı olucağına eminim :)

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Rica ederimde ben bunu paylaşmadım benim balıklarla olurmu diye açtım konuyu. :) Renkleri açıyor ve çok güzel renk alıyor nadir bir tür 2 senedir aradım bulamadım en sonunda buldm 12 cm. :) Balık üreticisindede bulamazsın çünkü akvaryum hiç üretilmemiş. Bende zaten ya o 12 cm'liği alıcağım veya çalıştığım yerden sipariş edicem alıcam. Aceba benim türlerle olur mu? .8.

4. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Paylaşım için saol dememin sebebi balığın özelliklerini yazmandan dolayıydı Yavuz :) saygılar:gif

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Anladım, :) rica ederim. İnşallah yardım eden birisi çıkar. :) :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yavuz gene bir balığa daha takmışsın kafayı. Bıçak balıkları çok yaygın değil bildiğim kadarıyla hobide. Büyük balıklar ve bence yine büyük türlerin olduğu büyük hacimli akvaryumlara yakışır. Niyetin varsa hayırlı olsun ne diyelim.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

2 senedir taktım ben bunu kafaya ama bulamadım bulsamda çok pahalı fiyat 15 cm'sine birisi 300 tl istedi. 406 litrede sorun olmaz heralde. huh: Çok kararsızım babamda seviyor, babamda küçükken beslemiş bıçak balığını :)
    Alırsam sorun olur mu Compressiceps RedFin'ler için?

Sayfayı Paylaş