1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

cichlid üreme ve bakım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde halitsirin tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. halitsirin

halitsirin

İsim:
    halit şirin
    değerli arkadaşlar cichlid konusunda çok tecrübeli sayılmam bazı konularda yardıma ihtiyacım var 120 lt akvaryumum var kayalık var içinde aşağıdaki listedeki prenses balıklarım var
    2 adet damızlık mavi 1d 1e
    2 adet damızlık portakal 1e 1d
    2 adet damızlık sarı 1e 1d ve 4 adet damızlık alrı sarı prenses sanırım dişi
    yardım istediğim konular
    1.3 tür böyle bir akvaryumda birbirlerinin hzuzrunu kaçırırımı üremeyi engellermi
    2.eğer yavru alabilirsem yavruları başka bir akvaryum yada yavruluğamı almalıyım yoksa doğal akışına mı bırakmalıyım
    mavi ve portkal rengi prenses dediğim balıkların başka ismi vardır bilmiyorum mavi olan ahdi olabilir ama emin değilim

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: cichlid üreme ve bakım

Halit abi öncelikle hoş geldiniz .Benim düşüncem sorun çıkmaz da baskın erkek hangisi olursa yavrular melez olur. balıkcım:

3. halitsirin

halitsirin

İsim:
    halit şirin

teşekkürler kardeş bi yavru almaya başlayayımda melez olması sorun değil tecrübe kazanınca düzeltiriz

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi bence de görselliğe önem vermeli neticede akvaryumlar ev için seyir etme amaçlı yapılıyor.
    Ben şahsen üretmeye karşıyım çünkü üretim akvaryumunu farklı yapmak gerekiyor tahminimce salonda da iyi durmaz.
    Bence çeşit renkler yapıp seyir etmek daha doğru. :temel:

5. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Hoş geldiniz abi öncelikle şunu söylemek istiyorum.Kesinlik le bu üç tür arasında birbirine uyumsuzluk sağlayacak balık yoktur bende de aynı tür ve cins balıklar mevcut.Kesinlikle sıkıntı cıkmaz.Üretme konusuna gelnce öncelikle balıklar ilk etapta melez olur.ama bu sorun daha sonra içine yavru katılınca fln deişe bilir.Ve şunu sölemeliyim ki balık üretmek ve onlara bakıp büyütmek çok zevkli bir iş.Tabiki bu işi ticarete dökmeye karşıyım.Üretim konusunda kesinlikle sıkıntı çekmezsiniz yalnız akvaryum u iyi gözlemlemeniz gerekir.Benim amacım üretmek olmadığı için akvaryuma bakıyorum doğurmuş oluyorlar balığı hemen bir hortumlar çekiyorum ve yavru akvaryumuna alıyorum.Zaten bu türler genellkle kayaların içine doğuruyorlar.Nadir olarakta akvaryumun köşesinde bir yer açıp doğuruyorlar.Dediğim gibi işi ticarete dökmicekseniz benim dediğim gibi üretim yapabilirsiniz.

6. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Benim bir sarı prensesim yuva yapmaya başladı. Kumu açıp kendine bir yer hazırlıyor. her hafta dip çekimi yapıyorum fakat bu hafta nasıl yapacağım onu düşünüyorum;çünkü dip çekimi yaparken kayaları alıyorum içinden daha kolay oluyor dip çekimi yalnız şu an yuvayı bozsam mı bozmasam mı?:)

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi sarı prensesleri akvaryumcuya vermemiş miydiniz?Onun olduğu kısmı olmazsa temizlemeyin...

8. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

yok sarı prensesler duruyor mavi kobaltı verdim ben.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Anladım abi kaç balık var şu anda?

10. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

7 sarı prensesim var. 1 erkeğim kesin diğerlerini tam bilemiyorum şu an. yaklaşık 4 5 cm boylarındalar

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Ömer abi daha küçükler,sonra cinsiyetleri dahada belirgin olur.Güzel bir koloni olurlar İnşallah...

12. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

İnşallah, sabırla bekliyorum :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yuvayı bozmak akıllıca değil, yine yapacak sonuçta ve doğal davranışlarını engellemek manasız olur. Sonuç olarak sadece senin görselin bozuluyor ama balık için orası çok değerli. Dişi durumu nedir?

14. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

şu anda sanırım 2 erkeğim var 1i kesin, diğerleri dişi diye düşünüyorum. bugün de bir kovalamacadır gidiyor akvaryumun içinde bakalım ne olacak.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi izlemeye devam edin,dip çekimi yaparken yaptığı yuvaya dokunmayın...

16. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    ilk açtığım konuyu şimdi tesadüfen gördüm ve güldüm kendime tecrübe sen ne güzel bi şeysin tabi bendeki, tecrübe henüz yeterli değil ama evdeki akvaryumda şimdi sadece sarı ve ıce kolonim var ve sağlıklılar ürenede var iş yerimde 340 litrelik bir akvaryum var sarı ahli afracuba ve kawanga kolonim var ama eylül ayına kadar işe gitmeyeceğim arkadaşlar bakacak idareten bakalım hangilerini sağlam bulacağım üzülerek şüpheliyim ki çoğu gidecek bu boyutta bir akvaryum için kaç koloni ve hangi türleri önerirsiniz arkadaşlar teşekkürler

Sayfayı Paylaş