1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlid Balığı Üretimi Destekleyici Sıvı Vitamin Tavsiyeleri

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde nahre25 tarafından 30 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Cichlid balıklarımız için kullanabileceğimiz ve daha önce tecrübe ettiğiniz gözlemleride içiren sıvı vitamin marka tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar. Ben Azoo Vitamins kullandım. Balıkların üzerindeki etkisinin gözle görülür seviyede olduğunu düşünmüyorum. Bence orta seviye bir vitamin katkısı. Daha iyisi mutlaka olmalı.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sıvı vitaminleri kullanma şekiliniz nedir?

3. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Üretim için doğal ürünleri denediniz mi ?

4. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Sıvı vıtamını akvaryum tankına karıstırarak prospektüsünde onerıldıgı olcüde kullanıyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Vitamin yerine, sebze yedirmeyi deneyerek (Haşlanmış bezelye, ıspanak vs.) ve kaliteli yem markaları kullanmanız daha sağlıklı olacaktır...

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  6. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Amaç üretmek ise tarçın ve siyah çay kullanmanızı öneririm.Çeşitli bitki yağlarıda üremeyi etkileyebilir.
    Vitamin olarak ta çeşitli taze meyve ve sebzeler önerilir.Şahsen daha doğal ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

7. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Tarcını bılıyorum da Sıyah Cayın nasıl kullanıldıgını bılmıyorum. Tamam herseyın dogalı guzel bunda hem fıkırız ama sıvı vıtamınlerın de hıc mı yararı yok Kımse kullanmıyormu Bunların karsılastırılması ve tartısılması bence faydalı olur.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Vitamin vb ürünler bana her zaman soğuk gelmiştir.Bu türler için en ideali düzenli su değişimleri,sağlıklı koloni (balıklar) bakılan türün akvaryum ve ekipman yeterliliği , kaliteli ve çeşit yemler olacaktır.

Biz bunları sağlamazsak ve farklı tetikleyici tarcın vb gibi ürünler verdiğimizde sadece eziyet olacaktır.Nedeni ise erkek balıkğın üreme isteği artacak ve hazır olmayan dişileri yıpratacaktır.Sonuç belki yavru alımı olacak ama hırpalana dişi ve ömrü tabi bu benim düşüncem belki yanlışta olabilirim.:)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  9. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Hiç bir katkıya gerek yok,çay ph düşürür cikletlerde sıkıntı çıkarabilir. Sürekli canlı yem ve bol su değişimi ile en iyi vitaminlerin sağlayamayacağı üretimi yaparsınız. Net ortamında tubifex kurtları yerden yere vursalarda yıllardır kullanırım yemden kaynaklı bir problem görmedim.Herkezin tercihidir tabiki diğer canlı yemlerde kullanılabilir fakat daha az tehlike arz ettiklerini düşünmüyorum. Kilosu 15 20 tl ye canlı tubifex varken başka yem tanımam.

10. Koray bey haklısınız.Kaliteli yem ve rutin su değişimi en iyi vitamindir.:)

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Siyah çayın Ramirezi'lerde denenmiş ve faydası görülmüştür ama Cichilid'de fayda sağlayacağını düşünmüyorum...

12. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Doğrudur Murat bey ramireziler yumuşak sulardan hoşlandığı için özellikle ilk adaptasyonda hayvanların neşesini yerine getiriyor. Malavi tanganyika türü balıklarda kesinlikle önermem.

13. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Dengeli miktarda kullanıldığı takdir de ben cichlid akvaryumumda faydasını gördüm.Amacım üretmek olmadığı için çok sık kullandığım bir yöntem değil.Renklerde canlılık ve üreme konsunda belirgin farklar gözlemledim.Denenmesinde fayda var derim.

14. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Doğal yaşam alanına göre şebeke sularımızın ph değerleri zaten düşük kalıyor. Ph dengesini bozmayacak kadar çay kullanımınında hiç bir faydası olmayacaktır.Çay yerine suyun oksijen sınırını zorlar ve mercan,midye,kaya gibi malzemelerle tamponlama yaparsanız ph seviyeniz yükselecek çaydan göremeyeceğiniz faydaları göreceksiniz. İlk yazdıklarımı uygularsanız zaten bunların hiçbirine gerek kalmayacak Birde bazı üretimhanelerde kükürt kullanıldığını öğrendim. Bir büyüğüm tavsiyesiyle göz fungusu başlangıcı olan meleklerimde kullandık hızlı birşekilde iyileşme gözlemliyorum birkaç gün sonra sonuçlar olumlu olursa onuda paylaşırım.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Portalı satır aralarında söz ettiğin gibi suya ilave edilen vitamin kullanımını bulamazsın, düşünen varsa da genelde paylaşım içinde caydırılmıştır.

Tatlı su balıkları sudan vitamin alır düşüncesine benim sorum şu olmuştur; buna dair bilimsel bir veri var mı, alırsa ne kadar alır, ne işe yarar?

Kısaca tatlı su akvaryumuna vitamin dökmek son derece boş bir iştir. Bunun yerine vitamin içeriklerini okuyup uygun olanları alarak balıkların yemine emdirerek vermek gerekir. Direk hedefe yollamak varken karbonun bile sudan alamadığı atık dönüşlü vitamini suya eklemenin hiç bir mantıklı yanı bulunmuyor.:)

16. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Zaten tetra tetramin(40 farklı ürün içeriyor) ve tropical supervit mix8 gibi kaliteli yemler kullanıyorsanız ihtiyaçları olanı sağlamış olursunuz ekstra vitamine falan gerek kalmaz ekstarısıda böbrekleri yorarmı yormazmı tartışılır zaten.. Tarçın,çay ,bemiks ampul vb. gibi şeyler bana gereksiz geliyor birileri ortaya bir şey atıyor arkasından herkez kuyuya .Temel abi güzel konuya değinmiş balıklar sudan neyi nekdar alıyor bu aldıkları vitamin,mineral vb. gıda yoluyla aldıkları kadar faydalı oluyormu tartışılır.Herkez bir şey deniyor balığı ölmeyip anormalleşmeyince tamam bu faydalı diyor. Bende ozaman ortaya birşey atayım kivi c vitamini en yüksek besindir 1 tanesi yetişkin bir insanın alması gereken c vitaminini karşılamaya yetiyor ben balıklarıma kivi yedirdim ölmediler anormalleşmediler hadi buyrun artık kivi kullanımına başlayabilirsiniz oldumu? Bence olmadı.

17. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Peki denedip olumlu sonuc alınan durumlar sizce tesadüf mü ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence oldu, hem de süper oldu.:D Kivi balıklarda eksik edilmemesi gereken besinlerden biridir. Yerli olarak ilk kullanan kişilerden biri olarak söyleyebilirim ki çok faydalıdır. Daha sonra bazı akvaryum dergilerinde de yazıldı ve önerildi. Karnıbahar, brokoli, havuç,.karpuz, soya fasulyesi, maydanoz sın derece faydalı besinlerdir. Elbette en güzeli mutfak besini yani Dıy yem yapımlarında kullanmak, direk kabul eden büyük türlere tekil olarak da verilebilir.

19. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Oldu diyosan olmuştur abi bende çeşit bol ama tavsiye etmiyorum birinin balığına birşey olur bizden bilir:koptum: En güzel diyetim canlı yosun,tubifex,su piresi,un kurdu ana yem olarakta tetramin ara yemlerdede 8 10 çeşit karıştırıyorum tabi bu zamana kadar daha faydalısını görmedim.Profildeki balık 6 aylıkken çekilmişti dana yüreği versem böyle form yapmazdı heralde.

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Temel ağabey benim Tropheuslar haşlanmış ve kabuğu soyulmuş bezelyeye hiç tepki vermediler.Bahsettiğiklerinden nasıl bir karma yapacağız?Bunları ezip yemlerle karıştırıp da mı vereceğiz?Bezelyeye tepki vermeyen buna tepki verirmi?

Sayfayı Paylaş