1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlid Türü Tank Sorunları

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Dr.Hakan13 tarafından 9 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Dr.Hakan13

Dr.Hakan13

İsim:
    Hakan Kardas
    Herkese merhaba akvaryum severler. Ben Chiclid akvaryumu kurmaya heves ettim fakat sanirim saticilarin gazina geldim biraz. Daha onceden arastirmama ragmen yetersizmisim yazik 4 baligim öldu cok uzgunum o hayvanlar oldugu icin. Fotograflari da paylasacagim 55-60 lt boyutlarinda bir akvaryumum var damacana suyuyla doldurmustum. Bir adet ic filtrem var. Isiticim var. Suanda bir disi bir erkek sari prensesim iki tane yunusum ve bir de ufak mavi istakozum var.
    Balikcinin kesin kullan dedigi mavi murekkepten damlattim suya ilk aldigimda da. Ama suanda her turlu desteginize ve onerilerinize ihtiyacim var. Bu filtre yeterli midir degistirmeli miyim ic dekarasyonda neler yapmaliyim. Su icin neler yapmaliyim. Gercekten her turlu destek verin lutfen cok mutsuzum. Selale filtresine mi geciyim daha mi iyi olur. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim image.jpg image.jpg image.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tipik aceleye gelen ve araştırma eksiği ile kurulan bir cam kare olmuş. Öncelikle bu akvaryum hacim olarak bu türe uygun değil. Yavru boyda alınan Cichlid türleri belli bir boya kadar bakılabilir ama sonra yanık kalırlar, kavga hasarları çok olur. Bu tür yine bir erkek bir dişi bu hacimde çok zor, diğer karma türler ve onların da çiftler olmasını beklemek veya çift eklemek türler arasında hacim yüzünden kavga demektir.

Dekor son derece suni ve kötü görünüyor. Plastik yapay malzemeleri çıkarın, kayalık bir mağara ortamı yapın, iç filtre oksijen veriyor muhtemelen ama stabil PH değeri seven bu tür için çok yetersiz kalır, su çok çabuk kararır. Hava motoru ve şelale filtre bu tank için en ideal olan.

Balıkları mümkünse cüce Cichlid türü ve tek tür seçip ekleyin. Sarı prenses veya yunus ısrarla olacaksa yavru boyda ikişer adet yerine 4 er adet yavru ekleyin ve belli bir süre besleyin. Yeni balık almadan önce tankı düzenleyin mutlaka ve su değişimleri yaparak bir süre sabırlı olun, akvaryuma biyolojik döngü için biraz zaman tanıyın. Bu hacimde yemleme vs yükü baz alınırsa bu önemli.

Tipik mahalle akvaryumcularının sakız yaptığı sizin mürekkep dediğiniz metilen mavisini mutlaka kullan önerilerini aşmanız gerek. Önemli olan balıkları böyle ilaç veya dezenfektanlar ile ayakta tutmak değildir, önemli olan mümkün olduğunca bunlardan uzak sağlıklı ortam hazırlamak, saf su koşullarına adapte ederek beslemek ve büyütmektir.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.

Düzenleme: 9 Şubat 2015
    ka2n, Dr.Hakan13 ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz. Temel abi gerekenleri yazmış...

Sayfayı Paylaş