1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlidae Fish - Cichlid fish - Çiklit Balıkları

Başlığı 'Tatlı Su Habitatlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çiklit Familyası Nedir ?

  Cichlid ailesi içinde muazzam bir çeşitlilik barındırır. Akvaryum cichlidlerinin tür sayısı tahminen geniş bir yelpazede 1300 türden fazladır. Çok hobici farkında olmadan çiklit sahibi bile olur. Balık türlerinin çoğu sürü cichlidleri değildir.Tüm cichlidler tatlı su türü değildir. Tuzlu su çiklit türleri yakın akraba olarak tuzlu sularda yaşar. 25.000 cichlid türü olduğu tahmin ediliyor. Evrim sonucu birçok farklı türün yakın akraba olduğu sanılıyor ( Actinopterygii ) Levrek, sculpins, sturgeons, Gars, müren, ringa balığı, minnows, yayın balığı, turna balığı, gümüş balığı, somon, morina, anglerfish, livebearer ve yassı balıklar.Bu kadar geniş bir ailenin sınıflandırılmasının ne kadar zor olduğunu aşikardır. Çeşitlilik lütfunun cömertçe verildiği bir tür diyebiliriz. Muazzam bir yaşam formu ve farklı üreme sistemleri olan ve doğanın tüm zorluklarını aşarak evrimleşmişlerdir. Geniş aile içinde tuzlu su gobi türleri, wrasses (Labridae), bass (Serranidae), blenny (Blenniidae), damselfish (Pomacentridae), cardinalfishes (Apogonidae) gibi yaklaşık 200 türün tuzlu sularda yaşadığı sanılıyor. Tüm bu karmaşık ilişkilerini anlamak gerçekten güç olsa gerek. Bazı türler yapı ve davranış biçimi olarak aslında kafalarda soru işareti bırakmayacak kadar yakın benzerlik gösteriyor. Embiotocidae, damsel türleri (Pomacentridae, wrasses (Labridae) gibi alt takımları oluşturuyor ve ailenin genel davranışlarını taşıyorlar.

  [​IMG]

  A clownfish; aile Pomacentridae -- A surfperch; aile Embiotocidae --A Wrasse; aile Labridae

  Genel Çeşitlilik ve Habitat:

  Cichlidler renk olarak şaşırtıcı bir çeşitliliğe sahip olduğu kadar şekil ve boyut olarakta şaşırtıcı muazzam bir çeşitliliğe sahip. Tabi zaten genel bir evrim ve yaradılış baraşarısı olduklarından akvaryumlara da adapte olmaları kolaylaşıyor. Güney Amerika, Güney Texas, Güney Arjantin, Africa, Madagascar, Sri Lanka, Avustralya, Kuzey Amerika yaygın oldukları bölgelerdir.

  Çiklit türleri su birikintileri, hendekler, bataklıklar ve denizlere coğrafi dağılım gösteriyor. Bu habitatların genel su şartları değişse de C 20 - 68 o F değerindedir. Afrika türleri yaygın olarak tercih ediliyor. Büyük yırtıcı cichlidler ve cüce çiklitler Güney Amerika'da yaygındır. Afrika Malawi Gölü akvaryum hobisinde yine önemli bir yere sahip. Otoburlar (bitki yiyenler mbuna ) türü ilgi çeken türler. Amazon etobur ince pike-cichlidlerini barındırır.Bazı cichlidler örneğin Kakadu yumurtalarını toprak habitat ve mağaraları kullanır. Bölgeci ve korumacı bir dişileri vardır. Tanganika ilginç bir varyasyon Gölüdür. Kullanılmayan kabuklarla dolu tabanı yumurtlama alanı olarak kullanan türlerden tutun, Ağızda kuluçka evresini geçiren türlere kadar uzanır. Gölün en meşhur Ağızda kuluçka yapan balıkları Trophes, Calvus, Leptosoma ve Frontoza türleridir. Yumurtlama alanı olarak Kabukları tercih eden Brichardi ve leleupi diğer örnek yaygın türlerdir.Bu türler içinde çoğu karmaşık yapıya sahiptir. Erkeklerin yumurtaları yeme oranı yüksek olduğundan dişiler erkeklerin ulaşamayacağı yani giremeyeceği kabuklar içinde yumurtlamayı tercih eder.

  Birçok Cichlid türünün akvaryumda bakımı kolaydır. Üreme potansiyelleri oldukça yüksek olduğundan çoğu türün doğadan yakalanmak zorunda değildir. Farklı yapı, davranış, beslenme, su parametreleri içermeleri akvaryum koşullarının türlerin ihtiyacına göre düzenlenmesi gerekir. Birlikte tutulacak türlerin beslenme alışkanlıklarının farklı olması aynı habitat balıklarında her zaman sorun olmazken Tropheus gibi uzun bağırsaklı balıklarda sorun teşkil edebilmektedir. Sindirim sorunları yaşamalarına sebeb olmaktadır. Genel olarak Geniş ama gerçek manada hobici için çok çok önemli bir yere sahip olan bu ailenin balıkları üretirken türlerin genel karakteristik yapılarını bozmamaya özen göstermek daha sağlıklı ırkların üretilmesine vesile olacaktır.  Sevgilerimle...
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  hasanaytekin bunu beğendi.
 2. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Bu konuya yazmıştım daha önce göremeyince tekrar yazayım.Tatlı ile deniz balıklarının bazıları yakın akrabaymış bilmiyodum.Güzel yazı teşekkür.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Aynen öyle yakın akrabalar ve üremeleri, iştahları ve dayanılıkları akrabalarından bir miras.
   

Sayfayı Paylaş