1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlid'ler hakkında bir kaç temel soru

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde hasanaytekin tarafından 26 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba arkadaşlar,

Gerçek hayatta çok seçici biri olduğum bilinir. Bir çok akvaryum sitesi gezdim. Fakat yalnızca buraya üye oldum. Gerçekten bilgili akvaristlerden oluşan bu toplulukta bulunmak gerçekten mutluluk verici.

Forum sayfalarında aklımda bulunan 100 sorunun en az 90'ının cevabını bulduk. Aşağıda bir kaç soru bulunmakta. Belki forumda bu sorularında cevabı vardır. Emin olun aradım, fakat gözden kaçırmış olabilirim. Tecrübeli akvaristlerden yardım istemekteyim.

Öncelikle yeni başladım. 50 x 30 x 30'luk ufak bir akvaryumum var. Malawi cichlid'lerinden 3 - 3,5 cm'lik 2d - 1e orange sarı prenses, 2d - 1e kolika, 2d - 1e kadango ve 1 adet vatoz mevcut. Biliyorum ufak bir tank. Fakat şu anda biraz yer problemim var. Zemin 2 cm 1-2 mm tek tip kum. 100 watt çelik ısıtıcı. Isı 28 - 29 derece. 1 adet 10 cm'lik hava taşı ile dışta hava pompası var. 1 adet maksimum 1m için uygun filtreli hava motoru. Bir zeminde 12 cm² lik bir kütük ve 7-8 tane 2-3 cm'lik deniz kabuğu mevcut. 2 tanede plastik süs bitki.

Balıkların genel durumu gayet iyi. Hareketli, iştahlı. Kolika dışındakiler yalnızca kendi aralarında didişiyorlar. O sorunuda kütüğü koyduktan sonra çözdüm. Şimdi akvaryum hakkında verdiğim "detaylı burda:gif" bilgilerden sonra gelelim sorularıma;

1-) Yemleme günde kaç defa ve ne kadar (kaç gram) yapılmalı? (günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere bir çay kaşığı vermekteyim)
    2-) Hangi saatler arasında flüoresan açık olmadı? Günde maksimum ne kadar süre yanmalı? (akşam 6-7'de eve geliyorum. Yemlemeden önce açıyorum. Saat 11 - 12 gibi kapatıyorum. Zaman saatim var. Günün her saati için minimum 15'er dakikalık aralıklara göre ayarlayabiliyorum)
    3-) Ortalama kaç aylıktan sonra akvaryumu 9 adet cichlid için ne kadar büyütmeliyim?
    4-) Ortalama kaç aylıktan sonra yavru veriyorlar?
    5-) Temizliğini ne kadar sürede nasıl yapmalıyım? (Bildiğim kadarıyla haftada 1, %20 su eksiltip 3-4 gün dinlendirilmiş küp kaya tuzu ve klor ilacı atılmış su eklenmeli.)
    6-) Hava motoru filtresini ne sıklıkla değiştirmeliyim? (O da yine haftada 1 sanırım. Fakat dün hava motorunu temizlemek için dışarı alırken tüm pisliği içeri saldı. Bunun taktiği nedir? Sık sık temizlemek mi? Yoksa süzgeç gibi bir aparap ile dışarı almak mı?)

Evet çok fazla yazdım farkındayım. Fakat ufak ufakta olsa tecrübeli akvaristlerden cevap beklemekteyim. Bol sıhhatli günler ve şimdiden mutlu yıllar.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Hasan bey;

Formmumuz hakkındaki güzel düşünceleriniz için teşekkürler .Gelelim sorularınıza.İlk olarak akvaryumunuz hacmi gerçekten çok küçük buda gelişimlerini etkileyip üzelerek söyliceğim kayıplara yol açacaktır.Balık sayınız fazla dekor olarak yapay bitki ve deniz kabuğunu çıkarmanız daha iyi olur balıklarınız sürtündüklerinde yaralar oluşabilir.

* Yemleme günde 4 defa bitirebilecekleri kadar yani yemi verdiğinizde dibe düşmeden bitirsinler.Balıklarımız aç kalmaktan değil aşırı yemden ölürler.

* Günde ortalama en az 8 saat açık olmalı balıkların gelişimde önemli rol oynar.

*Malawilerde üreme 8 aylıken (5 -6 cm) başlar cm olarak biraz önce dediğim gibi küçük hacimli tanklarda üreme biraz daha zor çünkü erkek balıklar çiftleşmek yerine yer sahiplenmek için sürekli baskınlık peşinde olacaktır.Buda kayıplara neden olur.Küçük hacimli tanklarda balık ağzına yumurta alsa bile diğer balıklar sürekli kovalacağı için yumurta tutma olayı minumuna inecektir.

* Akvaryumunuzu bana kalırsa en kısa sürede büyütün derim.

*Haftada bir % 20 dip çekimi yapmanız yerinde olacaktır.

* Hava motoru derken iç filitreden bahsettiniz yanılmıyorsam .İç filitreyi haftalık temizlemeniz gerekmektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sağlıklı balıklar..

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar öncelikle hoşgeldiniz ve güzel yorumunuz için ayrıca teşekkürler.

Sizinde belirttiğiniz gibi akvaryum bu türler için küçük ancak balıklarda şimdilik küçük paralel olarak. İlerleyen süreçte akvaryum değişimi gündeme gelmek durumunda.

Yemleme için gereken süre yavrularda biraz daha farklıdır. Çünkü yavruların gelişim ihtiyacı daha fazladır. Sabah, öğle ve akşam olarak bir periyot belirlenmesi zorunlu değildir. Sık sık ve azar azar mümkün olduğunca fazla periyot ile beslenmelidir. Fakat özel hayat yaşantımızı buna göre düzenleyemeyeceğimize göre sabah ve akşam olarak yem oranını artırarak yemleme yapabiliriz ve ya ev sakinlerinden yardım alabiliriz. Yem miktarı belirlerken aslında balıkların tavrına bakmamız yeterlidir. Yeme istekleri doğrultusunda tabana yani akvaryuma dağılmayacak oranlarda vererek tüm yemleri tüketecekleri şekilde yemleme yapılabilir. Cichlid türleri genelde doyduğunda bir köşeye çekilme eğilimindedir.

Aydınlatma mümkün olduğunca doğaya uydurulsa iyi olur. Yanma süresi günde 9 saat olarak aralanabilir. Örnek olarak öğlen 13.00 gibi yakıp akşam 21.00 gibi söndürülebilir.

Bu sorunun yanıtı çok basit, ne kadar çabuk olursa o kadar iyi. Yavru gelişimi için süre belirlenmez.

Balıkların beslenme ve akvaryum şartlarına göre değişecek olan bu süreç ortalama 8 aylık olduklarında başlar.

Akvaryum bakımı, en önemli bakım olan yemleme zamanları genel gözlem ile başlar. Yem almayan var mı ? hasta ve gizlenen bulunuyor mu ? Yaralı olan var mı ? Bu günlük bakımdır. Haftalık olarak iç filtre süngerini temizleyebilirsiniz. Dış filtreniz varsa 20 günde bir ve ya ayda bir temizlik yapabilirsiniz. Biyolojik malzemeler varsa onlar akvaryum suyunda hafifce çakalanır sadece. Elyaf yenisi ile değiştirilir.

15 günde bir ve ya bu süreyi ayda bir yapmak üzere dip çekimi yaparak % 20 su değişimi yapabilirsiniz. Yavruların gelişiminin önündeki en önemli engel nitrat'tır bu yüzden yavru akvaryumlarında su değişimleri daha sık yapılmalıdır. Haftalık, 10 günde bir ve ya 15 gün bir olabilir duruma göre.

Bu sorunuzu tam algılayamadım. Hava motoru olarak belirttiğiniz ekipman iç filtre olabilir mi ? Eğer iç filtre ise haftalık olarak süngerini yıkayabilirsiniz. Hava motoru ise ekipmanınız 2-3 ayda bir içi temizlenebilir.

Kolay gelsin...

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Merhaba,

Zaman ayırıp detaylı bilgiler yazdığınız için teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Aklıma takılan bir kaç soru daha doğrusu sorun var.

1-) Yukarıda yazmıştım ama hava filtresini temizlemek için akvaryumdan çıkarırken tüm pisliği akvaryuma bırakıyor. Ne kadar uğraştıysam ve dikkat ettiysem de akvaryum bir anda balık pisliğiyle doluyor. Temizleyip tekrar taktığımda ise 45 dk içinde eski pisliği tekrar topluyor. En büyük problemim şu anda bu.

2-) Haftalık su eksiltip tekrar ekleyeceğim. Şu an akvaryum sıcaklığı 28 - 30 derece arası. 3 gündür dışarda beklettiğim, 1 tablet kaya tuzu ve klor ilacı olan "sera aquatan water conditioner" dan 3-4 mg eklediğim su ortalama 15 - 17 derece civarı. Şimdi akvaryum üzerinden %20 su çekip tekrara %20 su ekleyeceğim fakat bu sırada akvaryumun ısısı en iyi ihtimalle 5 derece düşecek. Bu durumun balıklar için riski nedir? Nasıl bir yol ile suyu takviyesi yapabilirim? Mesela bir kaç saate yaysam bunu nasıl olur?

3-) Hava filtresi 24 saat çalışıyor bir riski var mı?

4-) Gündüz orta halli bir ışık alan, fakat direk güneş ışığı almayan bir yerde bulunuyor akvaryum. Biraz karanlık içi. Balıklar için problem olur mu?

Umarım başınızı ağrıtmamışımdır. Bu işe yeni başladım ve layıkıyla yapmak istemekteyim.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Hasan bey

*Hava filitresi temizliği derken iç filitreden bahsediyorsun galiba ben iç filitreyi temizlerken yaptığım çalışırkan vantuzlarını çıkarıyorum daha sonra fişi çekip hızlı bir şekilde akvaryumdam alıp kovanın içine koyuyorum her ne kadarda hızlı davransanız yine bir kısım pislik akvaryuma akıcaktır.

*Dip çekimi yaparken akvaryumun üzerinden su almayıp dip hortumu ile dipte olan pislikleri alarak % 20 su değişimi yapmanız gerekir .Formumuzun arama butonuna dip çekimi diye yazarsanız size yardımcı olacak konuları bulabilrsiniz.

*Hava filitresi sürekli çalışması gerekmektyedir.Çünki balıklarınızın oksijen ihtayıcını sağlamaktadır.

*Balıklarınızın gelişiminde ışığın büyük etkisi vardır.Günlük en az 6 saat ışığınızın yanması gerekmektedir.

Bizim başımızı ağrıtmak lütfen, bilgiler paylaşıldıkça güzeldir.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok güzel bir konuya değindiniz bana göre. Ben buna uyuz olurdum açıkcası eskiden. İç filtreleri dışarı alırken içindeki pislik aynen akvaryuma dağılıyor ve gerçekten insanı çileden çıkaran bir konu bu. Ne yapılabilir bunun için. huh:

Mesela ben buna çözüm olarak iç filtreye naylon poşet sarardım akvaryum içindeyken. Fazla büyük olmayan bir naylon poşet. Bir miktar su da alınıyor birlikte ama zaten su değişimlerinde temizlik yaptığım için etki etmezdi. Bunun dışında bir de filtreyi kapatırdım ama yerinden almzdım ve tabi yine dip çekimiyle akvaryumdan su aldığım için su seviyesi filtrenin altına düşerdi ve iç filtreyi o zaman alır temizlerdim. Aslında elinizde bir filtre var ama filtrasyon olarak düşüktür iç filtreler sizin tabirinizle hava filtreniz. Şelale filtre kullanmanız tüm bu sorunları da aslında ortadan kaldırır.

Dışarda beklettiğiniz suyun ısısı akvaryumdan düşük doğal olarak ancak bu kadar ısı farkı riskli. Zaten bu sıkıntı genelde kışın olur ve bence bu aylarda kullanmak üzere 100 watlık bir ısıtıcı bulundurmanız iyi olur. Dışardaki suyun ısısını mümkün olduğunca eşitlemek gerek.

Akvaryumun aydınlatmasının yetersiz olması balık akvaryumlarında çok etki etmez ancak seyir zevki ve bazı akvaryumlarda yosun sorunu yapabilir. İlerde ışık gücünü artırmanız iyi olur.

Konuya da bu arada İsmail Hoca'm ile ikidir aynı anda mesaj yazıyoruz. :F

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bilgiler için çok teşekkür ederim. burda:gif

Sayfayı Paylaş