1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlid'ler hakkında yine bir kaç soru ve sorun

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde hasanaytekin tarafından 22 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhabalar,

1,5 aylık akvaryumumda geçen Pazar günü 1 şehit verdim. Üzüldüm gerçekten çünkü akvaryumu daha kurmadan düzinelerce makale okudum, burada sorular sordum. Onlara göre en uygun ortamı ayarlayabilmek için elimden geleni yaptım fakat gariptir yinede öldü.

Öncelikle ciclid türlerini almadan araştırdım. Sarı prenses, kadango ve yunus düşündüm. Fakat daha sonra akvaryumcumun tavsiyesi ile küçük boyda bir akvaryumda yunusların diğer türlere göre daha hassas olması nedeniyle yunus yerine "colica niasa (niyasa)" denilen bir türden 2 dişi 1 erkek olmak üzere 3 adet aldım. Yalnız eve gelipte bu tür için yaptığım araştırmalar sonucunda ne bir resime ne de bir yazıya rastlayamadım.

Su değişimlerini haftalık %30 dinlendirilmiş, kaya tuzlu ve klor ilaçlı suyla ve dip çekimi ile yapıyordum. Yemlemeyi ilk 1 ay sık aralıklarla azar azar yapsamda vatoz dipte ne bulursa yiyip akvaryumun her tarafına dışkı saçıyordu. Her akşam temizlememe rağmen başarılı olamadım. İçteki hava motorumun filtreside yeterli gelmedi.

Pazar günü colica'lardan birisi dediğim gibi öldü. Aynı gün hemen gidip bir "Jebo 825" dış filtre aldım. (Su 2 saat içinde çok berrak oldu. Tüm dolaşan pisliği temizledi. 5. gün bu gün ve içteki hava motorumun filtresinde hiç pislik yok. Çok memnunum)

Yine periyodik bakımını yaptım. (İçteki süslerin temizlenmesi, hava motoru filtre temizliği, dip çekimi ve iç camların sünger yardımı ile silinmesi) Akvaryuma 6-7 adet her biri 3 küp şeker büyüklüğünde kaya tuzu attım. Sera acil koruma'dan 5 ml ekledim. Isıyı 24 dereceye getirdim. 24 saat sonra ısıyı tekrar 28 dereceye yükselttim.

Fakat buna rağmen Salı gecesi de yine bir colica öldü. Ölen balıklarda ve diğer balıklarda kuyruk erimesi gözüme çarptı. An itibariyle kuyruklar düzelmeye başladı. Yaptığım yanlışlar veya yapmam gerekenler nelerdir?

Yalnız ölümler o kadar ani oluyor ki, her bir balığı akşamları ve sabahları tek tek gözlemlememe ve hepsinin hareketli, iştahlı olmasını görmeme rağmen böyle bir şeyin neden ve nasıl olduğunu hiç anlamadım.

Bu akvaryum bana mutluluk vermesi gerekirken üzmeye başladı. Sakınılan göze çöp batar misali garip şeyler geliyor başıma. Evet göre göre ve yaşaya yaşaya öğreneceğim, sabırlı olmak gerek. Herşey yavaş yavaş oturacak ve her geçen gün yeni şeyler öğreneceğim / keşfedeceğim.

Dip not: Resimler HTC Diamond ile çekildi. Fotoğraf makinam arkadaşımda olduğu için çok net olmaya bilir. Fakat fikir verebileceğini tahmin ediyorum. Kısa zaman sonra daha net fotoğraflar eklemeye çalışacağım.

Son not: Fark ettiğim diğer bir şey ise sabahları erken saatlerde işe gittiğim için balıklarım haliyle hala dipte uykuda oluyorlar. Fakat hepsinin renki koyulaşmış görünüyor. Özellikle kadango ve colica niasa (ki adı ve türü farklı bir şey olabilir) üzerinde milka ineğine benzer puzzle misali siyah renkler oluşuyor, dikine çizgileri belirginleşiyor. Diğer zamanlarda colica neredeyse kireç beyazı. Bu neden ve nasıl olur?

Aşağıda bilinmeyen(!) son canlı kalan balık türünün resimleri var. Şekli ve çizgileri bana ahli'yi anımsatıyor.

Ayrıca akvaryumuma ait bir kaç genel resim mevcut.

Saygılar
    Hasan AYTEKİN

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar geçmiş olsun öncelikle. Yeni satın alınan balıkların ölümlerinden direk bazen akvaryumu sorgulamak yanlış olur. Bu gibi durumlarda akvaryumdaki diğer türlerin durumları gözlenmelidir ki bize akvaryumda büyük ve ya küçük bir sorun olduğunun işaretlerini versin.

Makaleleri okumuş olmanızı saygıyla karşılamak yanında uygulama kısmında eksikler olduğunu söyleyebiliriz. Bir makelenin içeriği ne kadar zengin olursa olsun tam anlamıyla bir kurulumu anlatamaz ve bazı soruları sormak ihtiyacı baş gösterir.

Akvaryumunuza şeffaf olarak bakacak olan tecrübeli her hobici akvaryumun dekorunun yetersiz hatta hiç olmadığını görecek, tabi tabanda kullandığınız kumun tam göremesem de hatalı seçim olduğunu anlamakta zorlanmıyorum. Bir akvaryum suyuna küp şeker, toz şeker büyüklüğünde kaya tuzu atmak ve ya anında rahatlatan sıvılar kullanmakla başarı yakalanamıyor malesef.

Biz önce ana temeli yani alt yapıyı sağlam kuralım kaya tuzu sizin aklınıza dahi gelmez. Sistemde bir dış filtre ve akvaryuma göre güçlü gibi duran bir iç filtre çalışıyor. Bir iç filtre bu aşamada sadece suyu hareketlendirir ve belki tabandaki pisliği dış filtre su çekişine iter ama sizin gibi düzenli bakım ve su değişimi yapan bir hobicinin akvaryumunda görevi hiçe sayılabilir.

Beslenen tür kaya dekorunu, nispeten sert suyu arayan bir türdür ve mongo kökü ters yönde suya etkisi olan bir dekor malzemesidir. Aslında değerleri ve kurulumu yerinde bir akvaryum bunu tolere eder ama dış filtre yeni geldiğine göre iç filtre ve o taban malzemesine sahip bir akvaryum bunu tolere edemeyebilir.

Bana sorarsanız nacizane iç filtreyi çıkarın akvaryum içinde hazır halde görülen ama çalışmayan hava motorunuzu çalıştırın, taban kumunuzu türe uygun mercan kırığı ile kalınlık 5 cm olacak şekilde değişin. Dış filtreden gelen yani temiz suyu akvaryum yüzeyini hareketlendirecek şekilde düzenleyin. Isınızı 24 derceden 26-27 dereceye çıkarın ve sonrasında gözlemleyerek bize tekrar yazın. Unutmadan her hafta %30 su değişiminden vaz geçin. Bırakın suyunuz eskisin ve bırakın balıklar belli bir periyoda alışsın. 15 -20 günde bir o oranda su değişi yapın. Ölen balıklar alındığında neydi ne değildi bilemeyiz ama bir tür sağ kalıp diğer tür ölüyorsa benim aklımdan bin bir tilki geçer, sizinkinden de geçsin.

Unutmadan siz de eğer alış veriş yaptığınız esnafa bu önerileri sıraladığınızda ve doğruluğunu sorduğunuzda ve yine forumdan okuduğunuzu söylediğinizde size internetten her okuduğuna inanma derse lütfen benim için yanaklarından öpün. burda:gif

Sağlıklı canlılar...

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bilgiler için çok teşekkür ederim Temel hocam.

Saygılar

Sayfayı Paylaş