1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlid'ler için Dekor Kaya Seçimi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde hasanaytekin tarafından 22 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Merhaba,

  Akvaryumum için dekor kaya almayı düşünüyorum. Malawi cichlid akvaryumunda ponza, lav veya mercan taşlarından hangisi veya hangilerini almalıyım? Ayrıca ağaç kökü olarak bu akvaryumda ne düşünmeliyim?
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Cichlid'ler için Dekor Kaya Seçimi

  Ağaç kökü dediğiniz sanırım mangrow saygılar:gif köküdür, malawiler yumuşak suyu sevmez bu yüzden mangrow kökü koymayınız. ;) Kaya ise oval kayalardan alabilirsiniz veya ağaç fosili kayalardan alabilirsiniz.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Lav kayasiyla ilk kez deneyerek 1.500 litre gibi dev bir akvaryum kuduk ve sonucu cok begendik. Nacizane onerim yine uygun olan ve yaygin kullanilan kapali yuzeye sahip Antalya kayasi olarak tabir edilen kayalar yerine biyolojik olarak mukemmel destek saglayacak olan lav kayasindan dekorunuzu olusturun derim.

  Kolay gelsin...
   
 4. taygun

  taygun Guest

  Cichlid'ler için Dekor Kaya Seçimi

  Temel hocam,

  Bu lav kayasını taşçılarda gördüm. Oldukça çok, hatta sayısız denecek kadar çok sivri kıyı-köşe var taş üzerinde. Bu balıklar için zararlı olmaz mı? Hele bir de balık, dipteki yemi toplamak istediğinde bu sivirilikler nedeniyle balıkda zedelenme olmuyor mu? .8.
   
 5. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cichlid'ler için Dekor Kaya Seçimi

  Bu gün mercan kumu ve 4-5 tane lav kaya aldım. Akvaryum tam oturduktan sonra resimleri ekleyeceğim. Ayrıca bilgiler için de teşekkür ederim.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cichlid'ler için Dekor Kaya Seçimi

  Tamer abi lav kayasının dış yüzeyi yumuşak hatlara sahip değildir bu doğrudur ama malesef eğer bir kayadan sadece görünüm beklemiyor ve iç yapısından faydalanmak istiyorsak bunu kabullenmeliyiz.

  Biraz akvaryum hobisinde kullanılan kayaları gözümüzün önüne getirsek düz ve kapalı yüzey taşların hiç birinin iç yapısının amaca uygun olmadığını, tuzlu su canlı kayalarının, ölü mercanların ve ya ve ya basit örnek olarak bir yutong taşı bile iç yapısı gözenekli olduğundan keskin sert yapıya sahiptir.

  Balıklar açısından sürtünme, yaralanma korkusu tamamen hobi içinde yazışmalarla kafalara sokulmuştur. Bu durum elbette gerçekleşebilir ama bir balığın aşırı kovalanmasında can havli ile kaçması sırasında gerçekleşir. Durağan ortamda balıklar bu kayalara sürtünmeyecek kadar zekidir.

  En büyük örnek...

  Beyaz benek olmuş, yüzgeçlerinde parazit olan balıklar bildiğiniz gibi dekora sürtünerek kurtulmak ister.

  Soru ; Bu sürtünme de zarar vermeyecek yer seçer mi şeçmez mi ?

  Saygılar... canım.gif
   

Sayfayı Paylaş