1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cichlidler'in Tek Tür Olarak Bakılması

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Rador tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Merhabalar...

Biliyorum ki bir çok acemi akvaryum severler akvaryumda değişik renkler olsun diye turuncu,sarı,mavi vb.. cichlidler alıyor.Sonra görülüyor ki tek tür olarak bakılan cichlidler,karma cichlidlere oranla daha iyi gelişmiş,daha iyi büyümüştür.Mesela bir yunus tankımız var.İçine sarı prenses,şeker pembe,ahli atarsak pek iyi sonuçlar alamayabiliriz.Ama bazen iyi geliştiği de görülebilir,ama bakalım balık mutlu mu ?Yani tek tür olarak bakılan balıklar büyük bir oranla ne açıdan olursa olsun her yönden iyidir.Üremesinden tutun da,yem yemesine kadar...

Bir tankta sadece 6 tane yunus beslemiştim.Suyun derecesi 28,balıklar gayet mutluydu.İnanın 4-5 ayda bir yavru alıyordum.Yanlarından geçince yem vereceğimi sanıp şapur şupur su sesleri çıkıyordu :D İnanın ne kadar mutlu oluyorsunuz.Balıkların tek tür olarak bakılmasında daha çok olumlu bir etken var.Ben pek fazla bir olumsuz yanını göremiyorum.

Eğer tek tür olarak bakılmasının sebebini biraz olsun anlayabilmişseniz ne mutlu bana...
    Ayrıca balıklarımızı da kendimizi de ÜZMEYELİM

Saygılarımla saygılar:gif kıvır:gif

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Ümit kardeşim;

Paylaşım için teşekkürler .Yanlız şu konuya deyinmeden duramayacağım.Tek tür daha sağlıklı diyorsun bence uygun tank hacmi ve uyumlu türler olduğu sürece hem sağlıklı yavrular alırsın hemde tankının karşısına geçtiğinde keyif alırsın.Şimdi ben senin açtıgın konuyu okuduğumda birde imzanda beslediğin türleri görünce kendi tecrübesi değil bir yerden okuduğu konuyu yazmış diye düşünürüm.Neden'mi 100 lt tank var sp,yunus ve kobalt besliyorsun.Sence bu türler için uygun bir hacim'mi ama buna cevap büyüdüklerinde yeni akvaryum alacağım diyeceksin ama ben böyle diyen çok gördüm ama yapan görmedim.Tamam sp ve yunus uygun türlerdir tabiki sp'ler için kayalık bölgeler yaptığın sürece.Gel gelelim kobalt biraz büyüsün üreme çağına gelsin diğer balıklarını perişan edecek.Bu yazdıklarımdan dolayı kırılmamışsındır.Portalımızın en önemli özelliği açık yürekle ve doğru bilgi vermektir.Diğer siteler gibi şimdi yavru besle büyünce takas yaparsın gibi cümlelere yer vermemektedir.Balıkların ilerde tüm renklerini ve tüm özelliklerini sergilemesi için en önemlisi yavru iken sağlıklı ortamlarda bakılmasından geçer.

3. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Yanlış anladınız beni İsmail Hoca'm. 2.bir tankımda var.Şuanda beraber gelişsinler,3 tane olan sp mi oraya atacağım.Kobaltla yunusu aynı tankta bakmayı düşünüyorum. saygılar:gif

4. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Yeterli hacim varsa neden beslenmesin. 120 litrede karma bir cichd'let beslenemez doğru tabi besleyenlerde var bildikleri halde o ayri bir mesele. Ama 500 litrede yada 600 litrede çokda güzel karma cichd'let beslenir bence. Ve bu konuyu bi sitede daha okuduğumu hatirliyorum,ilk malawi cichd'let beslemeye karar verdiğim anda ,makalede bi yerde okuduğumu hatirliyorum ama site ismini çikaramadim. Herneyse bence hacim oldukdan sonra beslenir, 100 lt tank'da sp,yunus ve kobalt besliyorsaniz? bu makaleyi sizin yazmaniz ne kadar doğru tartişilir açikcasi genede teşekkürler saygılar:gif.

5. HeRo_57

HeRo_57

Karma akvaryum hazırlamak aslında çok mantıksız bir davranış balıkları düşünürsek en güzeli tektür ben geçen sene karışık malawi yapıyordum yavru alamıyordum balıklar sürekli stresteydiler ama sonra sadece snow prensese çevirdim balıklar mutlu ben mutlu herkez eskisine göre daha mutlu. :D :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Belkide başalangıçta herkesin karma olarak hobiye başlamasıyla gelişen bir süreç bu. Tabi ilerleyen günlerde birçok kişi tek türün daha sağlıklı olduğunu düşünüyor ve değişime gidiyor. Fakat sonra yine karmaya çoğu geri döner.

Tek tür balık beslemek herkesin harcı değildir. Tek türü sabırla beslemek, üretmek demek bu paltformlarda farklı farklı türler üzerine gerçek anlamda tecrübe kokan üyelerin dolması demektir aslında.

Fakat daldan dala atlayanlar, karma akvaryumlar ve beslenen bu çok sayıdaki balıklar üzerine yarım yamalak bilgi ve tecrübeye sahip olanlar daha çoğunluktadır genelde.

Siz seçin hangisi daha iyi olurdu ?

Tek tür bakılacaksa bence bu türler yavrularını yemeyen ve yavrularıyla birlikte tutulabilen türler olmalıdır. Aksi halde bir yavru akvaryumu bir yavru akvaryumu daha derken bu akvaryumların birine birgün farklı tür ekleme hevesi sizi akvaryumcu kapısında yakalar. Tabi bu benim düşüncem.

Tek tür üzerine eğilmiş ve bu türler üzerine uzmanlaşmış hobicilerin çoğalmasını dilerim. burda:gif

7. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN

Benim şahsi görüşüm karma akvaryumu tek türe göre daha çok ilgi isteyen bir hobi doğru balıkları seçip yani su değerleri yemlenme şekilleri boyutları vs şeyleri iyice inceleyip birbirine en uygun balıkları seçmek gerekiyor hal böyle oluncada daha fazla ilgi istiyor bir çogumuzda çalışıyor ve okuyor olmamızdan dolayı günde 5-6 saatimizi yada daha fazlasını ayıramıyoruz oyüzdende tektüre yönelip hem daha az vakit harcayarak (tabiki mecburiyetten elbetteki saatlerce ilgilenmek hiçbirimizi sıkmaz) hem balıkların ortam ve yaşam kalitesini yüksek tutmaya çalışıyoruz hemde akvaryum hobisinin keyfini çıkarıyoruz

8. ufuk011

ufuk011

İsim:
    ufuk ateş

Ben de akvaryumu yeni kurdum tek iceman kolonım var =)
    Uzun bir süre de boyle gider sanırım .

Üretmek isteyenlere tek tür iyi ama seyirlik için olunca karışık olması da çok güzel oluyor =)

-------------------------

M.D.4

9. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Arkadaşım sana 10000 kere teşekkürler.Bende böyle düşünüyorum.Eski balıklarım resmen canavardı.Odanın kapısını açınca hemen şapır şupur yem vereceğim diye havaya çıkıyorlardı (YUNUS vardı.)Çok özlüyorum onları,acemiliğimden dolayı kaybettim onları mız mız:gif :(

Sayfayı Paylaş