1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ciklet Balığı İçin Kum Seçimi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde aidikurt tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. aidikurt

aidikurt

İsim:
    Alper idikurt
    Selam arkadaşlar 100*40*50 200 litre akvaryumunun siparişini verdim.
    Perşembe günü gibi elimde olucak.6-7 yakın forumları yaklasık 15 gundur okuyorum.Çok faydalı bilgiler öğrendim.
    Yanlız bir konuda tereddütte kaldım yardım edicek arkadaslara sımdıden teşekkürler.
    Ben ciklet türü balıklar beslicem 5 adet sarı prenses 5 adet yunus
    Kum konusunda forumlarda cok ama cok farklı yonlendırmeler var.
    Ciklet balıkları için en iyi kumun ince silis kumu oldugu yazılıyor ama bir o kadar kısıde sılıs kumu hele ınce olursa ciklet balıkları hareketlı balık olduklarından tabandan havalanarak filtreye zarrar verdiğini ayrıca suyun ph notr sevıyelerde ph7 sevıyerlınde tuttugu ıcın kesınlıkle alınmamasını dip cekimlerindede cok buyuk sorun oldugunu yazmıslar.
    Diğer arkadaslarda mercan yada midye kırıgı konusunda ısrarla alınmasını onermısler.Suyun ph sevıyesını ph8 lerde tuttugu ıcın en uygun kum olacagını belırtmısler

bende ya mercan yada mıdye kırıgından yana kullanmayı dusunuyoprum dıp cekımlerınde ve fıltreye sorun olmasın dıyede 4mm boyutlarında kolay havalanmayacak ama cıkletlerınde azına alıp oynuyacak boyutta olmasından yanayım

Konuyla ilgili tecrube ve paylasımlarınızı beklıyorum.

Şimdiden herkese cok ama cok tesekkurler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Ciklet Balığı İçin Kum Seçimi

Kum seçiminde pH değerine etkisi vb bazında bakmana gerek yok, çünkü pH değerine kumun etki etmesi o kadar kolay değil. En güzeli akvaryuma yakışacak ve üreme faaliyetlerinde balıkları engellemeyecek kum seçilmesidir. İnce mercan kumu en güzel seçenek bence. Boyut olarak 0,2-3mm uygundur.

3. aidikurt

aidikurt

İsim:
    Alper idikurt

0.2-03 ince bır degılmı cıkletler cok hareketlı balıklar tabandan havalanıp dıs fıltreye kacmazlarmı? dip cekımınde sorun yaratmazmı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

3mm çok ince sayılmaz ama eğer dış filtrenin su emişi kum tabanına kadar çok inerse evet zaman zaman kaçabilir. Bu riski almak istemezsen 1-2 milim daha kalın alman da sorun yok.

5. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

+1
    İnce mercan kumu

6. MaxuciuH

MaxuciuH Guest

Sahil kumu kullanıyorum Memnunum. 15 Litre kafi gelecektir.

Not: Sarımsaklı/Ayvalık kumudur. Sarımsaklı plajı zaten kumuyla ünlüdür.

7. aQuaLand

aQuaLand

İsim:
    Refik Taner

Bende mercan kırıgı kullanıyorum tavsıye ederım.

Sayfayı Paylaş