1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ciklet Balıkları Sürtünme Nedir

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fatih07net tarafından 11 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Ciklet balıkları sürtünme konusunda fikir alış verişi yapmak istedim. Arkadaşlar frontoza balığı ve kafalı yunus besliyorum. Balıklarda zaman zaman dış veya solungaç parazitine dayalı olduğunu düşündüğüm sürtünme oluyor.

Şimdiye kadar ciklet balıklarıiçin çeşitli tedaviler uyguladım başarılı sonuçlarda almıştım. 1 seneyi aşkın süredir herhangi bir sorun yoktu. ancak bir kaç balıkta sürtünme olduğunu görerek tedbir almak istedim. Antalya'da olanlar bilirler YOSUN akvaryumdan OF OCEAN FREE PRO SERİES 1200 litre yazılı ilaçtan aldım. Hem dış hem de solungaç parazitine çözüm olduğu söylendi. İlaçta Türkçe tek kelime yok. Tavsiye edildiği gibi 450 litrelik akvaryuma 3 gün süreyle uygulamak istedim. 1. gün ilacın üçte birini 2. gün yine üçte birini verdim ama sonuç felaket. 4 Çıkışlı hava motoru ekstradan 1 motor daha hava verdim. Karbon filtreyi iptal ettim. 2. gün gece işten gelince balıkların ölmek üzere olduklarını gördüm.

Hemen yarı yarıya su değişimi yaptım ama nafile. Frontosalarımda hiçbir hastalık yokken onları da kaybediyordum. Yan yüzmeler ve soluk alamama vardı. Diğer yedek akvaryumuma aldım balıkları. Sabaha kadar bekledim. Şimdilik ölmediler ama özellikle frontosalarda gözlerinin saydamlığını kaybettiğini ve görmediklerini farkettim. Tabii ilacı aldığım yosun akvaryuma gittim. Sonuç beklediğim gibi. Şikayetimi dile getirdim tahmin edeceğiniz gibi çok ilgilendiler!!!!!!!!. İlacı kendilerinin ithal ettiklerini hiç bir sorun olmadığını , balıklarımın hasta olduğunu, sorunun ondan kaynaklandığını söylediler. Balıklarda parazit olsa bile gözlerine bu şekilde etkisi olmayacağını, zaten ciddi bir rahatsızlıklarının olmadığını yem yiyerek ağızlarına yumurta aldıklarını tedbir amaçlı ilacı kullandığımı söyledik ama boşa. Birde balıklarda bu süreçte sürtünmeleri arttı. Ona bari faydası olsaydı ilacın. Şimdilik birkaç gün balıkların kendine gelmesini bekleyip bilindik tedavileri uygulamaktan ve balıkların tekrar görebilmesini beklemekten başka bir şey yapamıyorum. Arkadaşlara tavsiyem benim gibi yanılıp ne olduğunu bilmediğiniz ilaçları kesinikle kullanmayın.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Sürtünme sıkca gözlemleniyorsa dış parazittendir büyük ihtimalle.Su değişimi yaptığınızda kesinlikle musluk suyunu dinlendirmeden tanka eklemeyin.4-5 günde bir %25-30 su değişimi yapın.Ekleyeceğiniz suyu mümkün olduğunca tankınızdaki suyun sıcaklığına yaklaştırmaya çalışın.Sonra eczanelerde satılan EPARGRİSEOVİT adlı ilacı alın.Su değişiminden sonra önce bir avuç kaya tuzunu ezerek atın.2-3 saat sonra EPARGRİSEOVİT ilac kutusunu açın.Küçük ampüllerden birini kırıp tanka boşaltın.Ertesi gün büyük tüplerden birini kırıp tanka ekleyin ve su değişimlerine 3 hafta 4-5 günde bir olmak üzere devam edin.Göreceksiniz ki suyunuzun kalitesi ve balıklalrınızın sağlığı artmış.Bundan sonra da haftada bir %25 su değişimlerini 3-4 gün dinlendirilmiş su ile yapmayı ihmal etmeden bakımınıza devam edersiniz.

Ancak kaya tuzu ve EPARGİRSEOVİT ilacını birer kez olmak üzere kullanacağız sadece.Gözlemlerimiz sonucu bir daha kullanıp kullanmamak ile ilgili bilgi veririz.Bir de tank ölçüsü ve ekipman listesi ile canlı tür ve yükünü de paylaşırsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.

fatih07net, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    fatih07net ve Snowblind bunu beğendi.
  4. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim. Tankım 165*70*45. 15 adet büyük 4 adet küçük toplam 19 adet balık var (4 frontaza,11 yunus, 4 ahli) . Atman 3337 dış, 4 çıkışlı hava motoru var. Dip temizliğini 7-10 gün arası sürekli yapıyorum. Daha önceki yıllarda dış parazit için potasyum permanganat, solungaç paraziti için belki garip gelecek ama tenikur isimli hapı eritip vermiş ve iyi sonuçlar elde etmiştim (Hastalığı geç farkettiğim halde hiç zaiyat vermeden iyileşme sağlamıştım) . Epargriseovit hiç kullanmamıştım ama tavsiyelerinize uyarak yarın alıp kullanacağım. Birde Frontozalarımın gözleri saydamlığını yitirmiş, sanki görmüyorlar gibi. Kesinlikle verdiğim ilaçla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. Acaba yapılabilecek bir şey var mı? ilginize tekrar teşekkürler.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir su değişimi ve oksijen miktarını artırarak epar kullanmak iyi gelebilir. Türleri gereği pH değerine hassas balıklardır. İlaçlar veya kullanılan sıvılar pH üzerinde ciddi etkilere sahip sıvılardır. Bu açıdan oksijen miktarı ve su yüzeyini mümkün olduğunca fazla hareketlendirmek faydalı olur.

fatih07net bunu beğendi.
  6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Temel ağabeyin Yıkıkbacter diye bir çalışması var.Deney aşamasında onun balıkları da aynı duruma düştü.Gözleri beyaz,saydam,perdelenmiş gibi oldu.Ancak kurtardı durumu.Onun yaptığını yapmak zor çünkü daha riskli ve deneme aşamasında.Zamanla net bilgiler gelince paylaşılır zaten.Ancak bol oksijen,3-4 günde bir su değişimi ve Epargriseovit bir süre sonra balıkları kendine getirecektir inşallah.Pet Shop dan aldığınız ilacı da kesinlikle vermeyin derim.Balıklarınızın yeme olan tepkileri nasıl?

fatih07net bunu beğendi.
  7. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Birçoğu dünden beri yem yemiyor. Yiyenlerde iştahlı değiller maalesef. Kullanmış olduğum ilacı vermeden önce hepsi gayet iyi yem yiyorlardı.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Şuan yapabileceğiniz yazıldığı gibi Damacana suyu ile su değişmleri yapmak,Temel hocam'ın dediği gibi bol oksijen ve su yüzeyini hareketlendirmek.Birde flitre içinde bulunan elyafları değiştimeniz en sağlıklısı olacak.Umarım en kısa sürede kayıpsız atlatırsınız sorunu.

fatih07net ve Snowblind bunu beğendi.
  9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    İsmail hocam çok doğru söylemiş.Ben filtre içindeki elyafları hiç düşünmemiştim.Bu durumda yapılacaklar beli oldu.Su yüzeyi hareketlendirelecek,oksijen daha bol verilecek,sık su değişimleri yapılacak,epargriseovit verilecek ve filtre içindeki elyaflar değişecek.

Ama tekrar belirtmek istiyorum,epargriseovit aldığınızda önce su değişimini yapacağız.Sonra küçük kırmızı tüpü kırıp tanka boşaltacağız.Ertesi gün ise büyük sarı olan kırılıp eklenecek.Başka da kullanmayacağız.Elde kalacak olan tüpleri ise saklayıp depolarız.Duruma göre daha tecrübeli arkadaşlar birer tane daha ekleyip eklemeyeceğinizi bildirirler.

cirol bunu beğendi.
  10. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Teşekkürler. Tankım yaklaşık 500 litre.
    1- Bu tanka dediğiniz 1 tüp yeterlimi?
    2- Ertesi gün diğer tüpü dökmeden önce kısmen su değişimi yapmak gereklimi?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimödi işin aslı benim kanımca şu; Of ocean free pro dediğin ilaç aslında vitamin takviyesi. Yanılıyor muyumı? İlaç olsun veya olmasın bu tarz maddeler bilinçli kullanılmadığı sürece komediden ibarettir. Bu ialçata benim için komedi sınıfında.

Balıkların sorununa teşhis koymadan ne kullanılması gerektiği at yarışı oynamaya benzer. Düşündüğüm gibi vitamin içeren bir ilaç veya katkı ise zaten dediğime geliriz. Tatlı su balıkları sudan vitamin toplamaz, eklediğin vitamini ise tatlı su akvaryumundan hiçbir güç geri alamaz su değişimleri hariç, hatta karbon bile. Bunun da anlamı, suda kalarak Nitrat değerini veya atık yükünü çoğalmasıdır ki, fayda yerine iyice balıkları dumur edersin...öyle de olmuş zaten.

Su değişimi, yüzey hareketi, oksijen artırımı ve epar ampul sorununa destek olur inşallah.

Epar içinde iki farklı ampul var, beyaz ve kırmızı, birer tüp kullanılacak, duruma göre birkaç gün sonra tekrarlanabilir.

domurcukgül ve cirol bunu beğendi.
  12. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Teşekkürler. Epar dan yarın alıp deneyeceğim

13. sotolga

sotolga

İsim:
    tolga sobacı
    bu epar denen ilacın adı değişmiş ama içerik aynı tankım 400 litre üzerinde 2 büyük tüpü önce 2 kücük tüpü sonra farklı yerlere döktüm çok geçmedi 3 saat sonra psikolojikmi bilmem o akvaryum gitmiş yerine berrak şahane balıklarımda aynı şekilde neşelendiler sanki muhteşem
    herkes kullanabilir çok güzel oldu

Snowblind bunu beğendi.
  14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Psikolojik değil Tolga Bey...Bu ampüllerin faydaları denendi ve ispatlandı...Bu forumda hiçbir sonuç psikolojik değildir...Test edilip onaylandıktan sonra paylaşılır...:)

Snowblind, sotolga ve Alparslan bunu beğendi.
  15. sotolga

sotolga

İsim:
    tolga sobacı
    allah razı olsun akşamada gözlemliyeceğim

Alparslan bunu beğendi.
  16. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY

17. fatih07net

fatih07net

Yer:
    Antalya
    İsim:
    Fatih ŞENSOY
    Arkadaşlar merhaba. Daha önceden söylediğiniz gibi epar (ismi farklı ama içeriği aynı) kullandım. Gerçekten balıklarımda değişimi gözlemledim. Renkleri yerine geldi, hareketlendiler, iştahları arttı. Ancak sürtünme problemi geçer gibi olsada tekrar tekrar başladı. aylardır uğraşıyorum, su değişimlerini rutin olarak yapıyorum tuz ilave ediyorum, tam geçti diye düşünürken tekrar başlıyor, sil baştan yeniden uğraşıyorum. (akvaryum yaklaşık 400 lt. 20 civarı balık, atman 3336 dış motor, 4 çıkışlı hava motoru, su sıcaklığı 26-27 derece)

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sürtünme bazen mutluluktan da olabiliyor,tuz ekledim derken ne ölçekte kaya tuzu ekliyorsunuz?

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Fatih bey;

Sürtünme problemi bazen düzenli su değişimleri yaptığınızda bile gözlemlenebilir.Şuan sadece yapmanız gereken haftalık düzenli su değişimi tabi burda yapılan bir diğer durum ise her su değişiminde kullanılan tuz.Her su değişimde tuz kullanıldığında suda tuz oranı artacaktır ve buda balıkların sürtünmelerine neden olacaktır.

H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen öyle eklenen bütün tuzlar içeride birikecek...:rolleyes:

cirol ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş