1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ciklet Balıkları Yumurta Atma Sorunu

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde halit sirin tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

?

sizce hata nerde

1. a-akvaryum dar b-erkekte sorun var

oy sayısı 1
    33,3%
  2. c-su hatalı

oy sayısı 1
    33,3%
  3. Birden Fazla Sorun var

oy sayısı 2
    66,7%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Ciklet balıkları yumurta atma sorunum var. Akvaryumum 120 lt 1e2d damızlık ve 3 tane küçük sarı prenses ve 1e4d ıceman var. Sarılarım genelde iyi yavru veriyordu, ıce erkek öldü yeni bir erkek aldım. Baya büyük sürekli kur halinde ve kovalamacada sarılara pek dokunmuyor ama sarıların ikisi de sanırım yavru attı. Yeni erkeği alalı 1,5 ay oldu bi daha yavru almadım ama sarılar için yavru attıklarından henüz erken olabilir diyorum ama ıcelerden yavru alamadım dişiler kurlara cevap veriyo ve 3 gün önce irice bir dişim yumurta ları aldı. Fakat bu gece yemleme esnasında tam gözümün önünde yumurtaları attı nedenini bulmaya çalışıyorum ,akvaryumu kalabalık ıce erkek kısır mı yada erkek çok mu rahatsız ediyor? Aklıma gelenler bunlar öneri ve yorumlarınızı saygıyla bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Benim düşünceme göre sanki sıkıntı erkekte gibi, daha önce bir kere daha ıce yavru tutmuştu ama attığını görmediğim için anlamamıştım. Şimdi görünce onuda öyle düşünüyorum, bir de sarılarla ıce ler arası pek bi kavga falan olmadı hiç. Dişi sayısını azaltmak işi çözmez değilmi daha da sıkıntı olur teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Halit, kalabalık tank neden olabilir, yeni büyük erkek baskınlığı ile diğer tür sarı prenses erkeklerinde stres yapabilir ve buna neden olabilir. Balıkların yuva ve yumurtlama alanlarının bozulması, kapılması gibi değişimler yumurta atma veya yumurta dölleme konusunda çok etkilidir. Aldığın balık büyük olabilir ama yaşlı olur, dölleme konusunda beceriksiz olabilir. Bu gibi durumlarda yani döllenmemiş yumurtaları hisseden dişiler yumurtaları yutar veya atar. Yani yumurta tutan dişinin yumurtaları ağzına alış zamanı öncesi erkek balığın döllediğine şahit oldun mu?

3. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Evet abi balıklar çiftleşirken gördüm ama tam döllenme oldu mu emin değilim. Etraflarında dönerek çiftleştiler, dişi ağzına aldı ama erkek kısır veya yaşlı olabilir. Bu gibi durumlarda sürekli titreme kur yapma kendi türüne sert davranma genede olur mu yani kısır bile olsa yapar mı bunları? Bence erkek te sorun var abi ama görüntüsü ve çiftleşme azmi beni biraz daha sabırlı davranmaya yöneltiyor. Abi bir de dekoru kenarlara dizip ortayı açık bırakmak daha faydalı olur mu öle bi öneri aldım Alpaslan kardeşten.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekoru değiştirmek tekrar yumurta alış süresini uzatır kanımca. Düz kumluk lan az ise ve onlara çiftleşecek alan açılacak ise olabilir ama ardından sabırlı olmalısın. Bir de yeni büyük ice erkek balığın sarı prenses çiftleşmesine posta koyup koymadığına dikkat et. Erkeği dölleme anında uzaklaştırabilir durmadan.

halit sirin bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Aynı sorun benim iş yerindeki portakallarda da var. Tahminimce yer darlığından ve diğer balıkların rahatsız etmesinden dolayı oluyor bu durumlar.

6. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Teşekkürler sayın Avcıoğlu .
    Temel abi resimler görünüyor değil mi sence yanlış bi dekor mu fikrini bekliyorum son düşüncelerim sanki erkeği değiştireceğim.büyük ıce erkek sarı erkekle pek ilgilenmiyor çok nadir görüyorum kovaladığını falan bu arada sanki sarı dişilerimden birisi yumurta tutmuş gibi tam izleyemediğim için emin olamadım.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halit abi o zaman acele etme biraz daha bekle derim...:)

8. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Teşekkürler Alparslan kardeşim yumurta yokmuş sarıda dikkatli izledim ağzı boş fakat çene altı sarkık anlam veremedim.

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halit abi dişi balık evvelden yavru yaptıysa çene altı sarkık olur gayet normal bir durum...:)

halit sirin bunu beğendi.
  10. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Alparslan evet daha önce yavru yaptı ondan demek ki şimdi dekoru değiştirdim bu gün çiftleşme çabaları vardı hem sarıların hem ıce ların ama birbirlerini rahatsız ediyolardı en azından belki arka kumluklarda birbirlerini görmezler diye düşündüm resim koyuyorum Alparslan kardeş senin ve Temel abi seninde yorumunu bekliyorum bu arada suyun rengi sarı değil yan resimde ışıktan öle gözüküyor.

DSCN1794.JPG DSCN1796.JPG DSCN1798.JPG

Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halit abi kayaları bölmek iyi olmuş,bekleyip görelim...:)

12. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    sabır bakalım ne olacak ıce erkek bu seferde başaramazsa yolcu :)

Alparslan bunu beğendi.
  13. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    şu anda hem sarı hem ıce dişilerim in ağzı dolu bakalım sonuç ne olacak eğer ikiside atarsa kalabalıktan sadece ıce atarsa erkekten diye düşünüyorum

14. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Selam dostlar ıcemanlerde ağızda balık olduğu zaman sarılarda ki gibi çene altında sarkma ve ağızda yavruların gözükme durumu nedir sarılar yavru tuttuğu zaman görebiliyorum ıce dişimin 1i10 gün diğeri 5 gün önce yumurta aldılar ve yem yemiyorlar ama çene altları sarkık değil ve ağızda göremiyorum çünkü fazla açmıyorlar teşekkürler şimdiden.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynıdır abi zaten yakın akraba,yem yemedikleri ne göre dolu yakında fark edilir...:)

16. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    sağol kardeş diğer dişilerden sanki çok az farklı gibiler ama beklediğimden çok az şişkinlik var bide 13 gün falan oldu

17. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Özellikle Alpaslan kardeşe ve Temel abiye teşekkürler dün gece nihayet ıcemanler im den iki tane ve bir sarı kusturdum verim de iyi aslında amaç kusturmak değildi ana akvaryumdan yavru akvaryumuna alırken ıce ı yakalamakta biraz zorlandım oda yavruları bırakmaya başladı bende kalanını kusturdum bir sefer anayı yavruluk da mı bırakayım diğerine mi alayım diye düşünürken üçünü de kusturup ana akvaryuma aldım aslında bir kaç gün bu anneleri dinlendirmek istiyordum bu seferde yavruları yiyebilirler diye düşünerek ana akvaryuma aldım. Ice ın yavru bırakanı 17-18 günlük diğeri 15-16 günlüktü onun yavrular biraz küçüktü ama yumurta kesesi yoktu sanki sarının kiler zaten baya irileşmiş. Tekrar teşekkürler. ARKADAŞLAR YORUMUNUZ VARSA GENE DİNLEYEBİLİRİM.

Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi akvaryumun arkasını boya çok iyi olur...;)

19. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Önce kaplama yı deneyeceğim kardeş teşekkürler.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş