1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cikletime ani müdahale lazım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde kemalguney01 tarafından 27 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. kemalguney01

kemalguney01

Arkadaşlar balığım zeminde bazan sakin duruyor. Sabit olarak bazen normal yüzüyor ama yüzgecindeki kızarıklık neden olabilir yoksa balığım ölecek mi ?

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bu resimdeki balık sizin mi ? Akvaryumunuzun ölçüsü ve kaç adet balık ve hangi türler var bunları belirtirseniz sevinirim.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ben balığın yüzgeçlerinde bir anormallik göremedim. Balığın saf doğal rengi bu Kemal bey. Bir sorun yok endişe etmeyin.

4. kemalguney01

kemalguney01

Olcay bey tamam iyi diyorsunuzda balığım 2 gündür sağa sola sürtünüyor ve dipte sabit duruyor. Bugün biraz tuz ekledim parazit var düşünceiyle bakalım ne olacak ? Bu balığım çokgüzel ve iri onu kaybetmek istemiyorum.

M.D.
    ------------------------------------------------------------------------------
    Tamamı büyük harf mesaj yazmayalım Lütfen...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kemal Bey selamlar,

Geçmiş olsun öncelikle. Solungaç kısmında hafif kırmızılık bulunur balıkların ama bu ileri durumda ve diğer taraftan çok farklı ise hastalık belirtisi olabilir. Balığınızın dekora sürtünmesi dış parazit belirtisidir. Yapmanız gereken ilk müdahaleısıyı eşitleyerek su değişimi yapmak ve flgyl kullanmaktır. Isıyı 30 dereceye getirirseniz hem parazite darbe vurur hem de balığın bağışıklık sistemini tetiklersiniz.

6. kemalguney01

kemalguney01

Flgyl derken neyi kast ettiniz ? Tuz ilave ettim bu yeterli olmaz mı ? Dipte duruyor bazen balığım.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Flagyl (Metronidazol) parazitlere karşı kullanılır. ' Tuz ilavesi yetmez mi ' sorunuzun cevabı malesef yoktur. Hastalığın durumu ve tüm akvaryumdaki balıkların genel durumu belirleyicidir. Tuz başlangıç aşamasında eklenmiş ve elbette tuz ilavesiyle birlikte suyun genel değerleri düzeltilmiş ise yeterli olabilir. Ancak bazı durumlarda kısaca su şartları düzeltilmemiş ise veya gereğinden fazla eklenmiş ise mukozayı yakarak daha da zarar verebilir.

Bu bilgileri ve balıkları siz bizden daha iyi etüd edecek durumdasınız.

8. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Evet sürtünme bir dış parazit belirtisidir fakat dipte durmasının sebebini pek anlayamadım .8. Temel abiye katılıyorum ısıyı 30 dereceye çıkarıp eşitleyin varsa mantar ilacı kullanın.Işık çok önemli değildir ama siz yinede ışıkları kapatın ve bekleyin inşallah balığınız iyileşir...

9. kemalguney01

kemalguney01

Su değişimi yapmalımıyım ?

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Su değişimi yapın. ;)

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kemal bey ilk mesajınızda balıklarınızda sürtünme olduğunu yazmamıştınız.

Balıklarınızda dış parazit belirtisi var ve tedavi şeklinde Temel hocama katılıyorum. Geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş