1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ciklit Türü ( Cichlid ) Hakkında Bir Doğrulama

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ibrahim alkan tarafından 14 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ibrahim alkan

ibrahim alkan

İsim:
    ibrahim alkan
    Selam arkadaşlar,

Şimdi sorum şu: Forumumuzda yazan ciklet beslemek için gerekli olan hacim akvaryum boyu vs.okudum. Tabi bu arada nette gezerkende başka yerlerde başka şeylere rastladım şimdi en az 100cm hacim 150-200-250 arası hep değişiyor gezerken. Rastladığım şeylerden biri sormus 70lt akvaryum bilmem 80 lt akvaryum ciklit besliyormuş hem de 3-5 falan diyorlarki beslenir beslenir ama 1 ayda gelişecegi yerde 2 ay gelişir. Olur mu tek sorun bu mudur yani ?

Gerçekten beslenirde daha rahat olması için midir ? Bu 200lt hacimler bi gerçek değerlendirme istesem yardımcı olabilecek bilgili arkadaslar var mı ?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
  3. ibrahim alkan

ibrahim alkan

İsim:
    ibrahim alkan
    Tam anlayamadınız sanırım ben oradaki tüm yazıları okudum zaten ama şimdi doğrusunu merak ediyorum. bu işte asıl olan nedir o diyen adamda uzmanmıs başka yerde nette okuduğumdan bahsediyorum. Sorum tam olarak 54ltrede okadar beslenirmi gibi geçen akşamki konudan değil o bence de biraz abartı olmus ama dediğim gibi 80 ltrede uzman beslenir demiş ama sorun gelişmesi üremesi geç olur manasında demiş eee xD

4. ibrahim alkan

ibrahim alkan

İsim:
    ibrahim alkan
    lepistes121´isimli üyeden Alıntı

35 lt lik akvaryumda kaç tane ciklet balığı beslemeliyim?

Ciklet balıkları sert balıklardır, sende görüyorsun, akvaryumu ne kadar kalabalık tutarsan o kadar çok ölüm olur. Sen 5 tane balık bulundur, mesela sarı prenses bir erkek dört dişi olsun, fazla etle besleme haftada bir yada iki kere ver, arada bitkisel yemlerdende ver. Suyunu üç güne bir %20 kadarını temizle hepsini değiştirmene gerek yok

Al burdan yak xD

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamam zaten ben tüm cezamı eski kurallara karşı gelmekten çekiyorum. Sarı prenses 120 litreye ihtiyaç duyar. Bu kadar zaten diğer yazıyı okusaydın bu konu hakkındada soracakların karşılanmış olurdu. Orada ne demişiz 54 litredede beslenir ama su hacmini değiştirmen lazım. Sanki dıştan bir depo daha yaptık orada akvaryuma. Başka ne dedik su hacmi ne ile orantılıydı. Dışkı miktarı dışkıdaki oranlar en fazla kaç cm boya geliyor gelişme hızı. Bizim için önemli olanlar bunlar. Ben 50 litrede 6 tane 8 cm sarı prenses besledim. Balıklara 1 ay baktım hiç stres belirtisi yoktu yaralar yoktu 2 dişi ağzına yumurta almıştı. Ama arkasında çok büyük bir su değişim desteği vardı. O yüzden birde araştır bakalım google amca sana neler anlatacak.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben kendimce doğrusunu yazayım. Eğer 35 litrede, 54 litrede Malawi türü beslenmek isteniyorsa keyifsiz, renksiz, kavgaların olduğu, stresin olduğu, gelişememiş, ölmeden kuyruk sallayan sağlıksız balıkların olduğu bir akvaryumu istemek demektir.

Sana yetecekse, hobiye bakış açın buysa evet olur. Yok bakış açısı bu değilse olmaz. Bence önce akvaryum hedefimizi belirlememiz gerekir. İçi sadece su ve balık dolu bir kutu mu, yoksa içinde olabilecek en sağlıklı yaşamın olduğu bir cam kare mi ?

turqer bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi noktayı koymuş bence. Yakında fanusta besleyebilirmiyiz diye sorular gelir aslında. Bu merak en küçükte besleme merakı nerden geliyor anlamadım ki. Tamam yerin olmaz biz çıkar yollarını düşünür buluruz ama bu istek nereden geliyor. İlla cichlid beslenmek isteniyorsa bu boyda bazı amerikanlar var galiba.

8. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Azotla ilgili bir durum, gelişmelerini engelliyor ayrıca azot, yanık kalıyorlar. Makaleleri çokça okumak gerekiyor. Makalelerde bilimsel açıklamalar yapılmış,hem Temel hocamın dediği gibi hayvancıklar kendini evinde gibi hissetmeliler.

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim

Ben albino zebra (beya zebrayla ) çizgili zebra eşleşirmi bunu merak etmiştim eşleşirse çizgili alıcam yardımcı olurmusunuz yavrular nasıl olur birde ?

cevaplarsanız sevinirim =)

10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Eş tutarlar.Yanılmıyorsam erkeğin veya dişinin genlerinin baskınlığına göre değişiklik oluyor.

Örn; Erkek çizgili dişi beyaz olsun.Erkek baskında yavruların çoğu çizgili çıkar ancak dişi baskınsa yavruların çoğu beyaz çıkar ;)

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hım teşekkür ederim o zaman bir tane çizgili alayım birde resim buldum paylaşmak istedm buda beyaz ve çizgili yavrusu olması lazım çok deişik bişi çıkmış ortaya

http://i7.photobucket.com/albums/y2...os nigrofasciatus/Smash/05-08-08106-SMASH.jpg

birde bende 2 tane beyaz erkek zebra var dişi erkek die aldım erkek çıktı ikiside şmdi çizgili alıcamda 2 erkek 1 dişi olması sorun çıkarırmı yoksa erkeği verip yerine dişiyimi alaym karşılınga bunu merak ediorm cevablarsanız sevinirim fazla soru sordum ama kusura bakmayın :D

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Aynı soruyu kendi konunuzda da sordunuz;

http://www.akvaryumportali.com/threads/7062-benim-60lt-lik-zebra-tankim

Ve ben orda da size aynı cevabı verdim.Zebralar tek eşlidir ve üreme dönemi aşırı agresif bir türdür.Bu yüzden eşi dışında akvaryumda gördüğü her canlıya yavrularını koruma iç güdüsü dolayısıyla saldıracaktır.

1 erkeğinizi verin yerine dişi alın...

13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hım özür dilerim sizden

yanlışlıkla yaptım ben şimdi dişi alıcam 2 e o varya salcam içine hangiysiyle eş olursa diğerini vericem şimdi almadan götürsem evdekiyle eşleşmez falan en iyisimi öyle yapayım teşekkür ederim tekrar kusura bakmayın !

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Önemli değik Kerem Bey ;)

İsterseniz bırakın kendileri eş tutsunlar dışarıda kalanı götürün isterseniz erkeği verip yerine dişiyi atın eş tutsunlar.Karar sizin ancak sizin yapacağınız yöntem daha mantıklı.

Eş tuttuklarında sergileyecekleri tavırı sanırım biliyorsunuz? Ona göre hangisi ile eş tuttuğunu anlayabilirsiniz sanırım,değil mi?

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    1 e 1d oldugunda kesin eşleşme oluyorsa o zaman erkeği götürüp dişiyi gitireyim hepsi eş olmuyorsa diye ben erkekler dursun eş olunca olmayanı götürürüm demiştim eş olduklarında beraber gezerler kurlaşırlar dişi küpte durur genelde erkekte kumları falan çeker öyle biliyorum ben acaba doğrumu ?

Acemilik af görün =)

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Estafurullah sizi acemi olarak görmüyorum sadece denemek istedim.Sonuçta herkes herşeyi bilecek diye birşey yok.Benimde bilmediğim birçok şey var. :)

Evet doğru birlikte gezinirler dişi erkeğin yuvasına girer vs... Belirttiğim gibi böyle bir imkanınız varsa bırakın kendileri eş tutsunlar.Sonuçta onlarda bir canlı.Biz insanlar gibi onlara da beğenme şansı tanımalıyız.Görücü usulü olmamalı :D

Bırakın kendileri eş tutsunlar dışta kalanı elden çıkarırsınız.Umarım "Bu yavruları ne yapayım çoklar..." başlığında forumumuza konu açtığınız günleri göreceğiz :cicek:

17. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Kaç gündür araştırıyorum forumdan nerdeyse hiç çıkmıyorum öğrendim baya ben yavru almak istiyorum o yüzden tedirginlik duyuyorum ya eş olmazlar sa ?

O yüzden erkeklerin ikisinide tutmayı düşünmüştüm o zaman öyle yapayım erkeği götüreyim dişiyi alayım gerekirse üstüne bile eklerim bir miktar çizgili dişi ile eş oluyorlarmış ya o yüzden çizgili dişi bekliyom akvaryumcudan adam haber vercek gidip alcam hemen inşallah :D

Sayfayı Paylaş