1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Clarki bolluğu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde myillar tarafından 18 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Selamlar arkadaşlar bundan 20 25 gun önce işten geldim akvaryumun ışıklarını yakıp olağan kontrolleri yapıyordumki akvaryumda sayamayacağım kadar birçift göz küçük karın ve kuyruk bana bakıyordu şaşırdım şaşırmasına da acaba bunlar balıkmı yoksa başka bir canlımı diye incelemeye koyuldum.
    Işıga doğru yüzen 50 den fazla kucuk yavru hemen Temel ve Teoman abiye haber saldım konustuk ettık ama saatınde gec olması nedenı ile ertesi gune hıc bır canlı kalmamıstı verhasıl gelelım bu gune bu gune benım clarkıler sağolsun kayanın arasından hıc cıkmıyorlar keratalar gorus acısıda olmadığından yumurta kulucka mevzusubuda gormek mumkun değil tek bıldığım koyun koyuna tasın ıçınde yatıp kalktıkları bu gunde aynı canlılarla karsılastım malesef makına objektıfı bu canlıları goruntuleyemıyor yıne Temel ve Teoman abıyle bır telefon trafiği tarif ve olasıklarda goz onune alındığında bunların clarkı yavruları olduguna karar verdık mantarlasmadan suda yuzecek hale gelmelerı sasırtıcı şifalı marmara suyu her derde deva anlaşılan.
    Şu anda 20 30 taneye yakın yavruyu sifonlayaak yavruluğa aldım bakalım yarına neler olacak. Resimlemek en çok ben isterdim ama bu boyda mumkun değil. Saygılar herkese hayırlı ramazanlar.

2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Hayırlı olsun Mesut abi. :) Artık fazlaları dağıtırsın. Şaka maka Marmara cidden şifalı olmaya başladı. :)

3. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Ah be görkem 20 gun once 60 tane uctu gıttı keske yasata bılseydıkte dağıtsaydık

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesut eğer üretimin üzerine eğilmek istiyorsan rotifer düzeneği kurman lazım. Bir de aşağıdaki gibi cam kutu üretimde seni rahatlatabilir. Tabi şu anda hazır değilsin ve aslında denemeler yapmak için pek zamanında yok ama sen yinede şansını bir dene bakalım. Marmara suyundan şansına plonkton girişi, yine Marmara deniz suyundan pod yavru ve yumurtaları, İyice ezilmiş tetra bits, artemia vs.

Bakarsın yaşayan olur.

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Mesut inşallah yaşatırsın da bizlere de umut aşılarsın.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    MEsut abi ben çok sevindim. De anlamadığım şu, clarki nedir? Palyaço yumurtası veya yavrusu mu?

7. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Arkadaslar gece sahurda yavruluga baktım malesef hayat belirtisi yoktu yavruların hepsini kaybettim. Ancak dusunuldugunde yavruların yumurtadan mantarlasmadan cıkması ve ısıga dogru yuzmeleri gorulmeye deger bir manzara hic bir hazırlıgı olmayan hatta daha yeni kurulmus ve yuzde yuz dogalsuyla kurulmus bır akvaryum ıcın olagan ustu bır gelisme iyi tarafından bakıldıgında. Bakalım nasip diyelim bır sonraki partıye ımkanımız olurda hazırlıklı olursam yavruların yaşama şansını arttıra bilirim.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Benim bildiğim Mesut hoca kafaya koydumu o akvaryumda şakır şakır yavru alır.aliye:gif

myillar bunu beğendi.
  9. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Mesut hocam ilk yazdıklarınızla sevinmiştim sonrakilerle üzüldüm.Portalda belkide bir ilki gerçekleştirecektiniz.Ama palyaçolarda bildiğiniz gibi önemli olan yavru almak değil yavruları yaşatabilmektir.Bunun içinde Temel hocamın dediği gibi rotifer şart.Senin yavrularda büyük ihtimalle besinsizlikten öldü.Ama en azından senin için bir tecrübe oldu.İşin iyi yanı yumurta alabileceğin bir çift palyaçon var.

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Mesut hocam.Temel abi zamanında söylemişti :) bak gör ilk yavru alacak kişi aramızda mesut olacak diye haklıymış :) Rotifer ihtiyacın olursa temin edebiliriz haberin olsun..

11. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Levent ben de araştırma içindeyim oldukça teferruatlı gözüküyor ilk bakısta ama yardımcı olurum dıyorsan hem temin hem çoğaltma anlamında hertürlü fikre açığım.

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Mesut benim akvaryumda da yavrular türedi, fikir birliği yapalım da şunları yaşatalım...
    Balık aldığım akvaryumcuya söyledim, hemen siz yapamazsınız satmayı düşünüyorrsan balıkları bu işi yapanlar var onların telefonu verebilirm diye direk olumsuz konuşmaya başladı şimdi inadına yetiştireyim diyorum :)

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
  14. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Özkan abi benim yavrular 12 saat sonra öldüler. Sende yaşam varsa zaten balık kendini kurtarmıştır demek olmuyor mu ? Bence sen gözlemlemeye devam et sen inşallah yaşatırsın bende malesef yavrular açlıktan ölüyor.

Verdiğin siteyi inceleyeceğim abi.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesut 12 gün bence çok çok iyi dayanmışlar. Bunun altında belki doğal su olmasından bir süre besin bulmaları yatıyor olabilir. Eğer işlenmemiş deniz suyu yavrular üzerinde ters etki yapmıyorsa doğal su girişini sıklaştırmak kurtarabilir mi ? Zaten yavrular yumurtadan çıktıktan 12 gün sora artemia yemeye başlıyor veya toz yavru yemi. Yani aylarca rotifer olacak demek değil.

16. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Abi çok özür dilerim yanlış yazım var metinde 12 gün değil 12 saat sonra kaybettim yavruları 12 gun yasalardı dedığın gibi pacayı kurtarırlardı sana gönderdiğim videoyu eklemek istiyorum objektıflere tam olatak yakalanmasalarda gorsel olarak ortaya koyalım.

[IZLESENE]2493031[/IZLESENE]

http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-clarki/

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Seninkiler baya akvaryumun ortasında dolaşıyorlarmış... İnşallah bidaki sefer daha olumlu gelişir.

18. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Merhaba,

Yurtdışındaydım iki gün giremedim siteye.Rotifer için ingilteredeki bir site var ve Türkiyeye gönderim yapıyor.Konuşmuştum firma ile ve türkiyeye sağlıklı bir şekilde ulaştırdıklarını söylemişlerdi.iki kişi ortak alınıp kültür çoğaltılabilir.Zaten gönderi paketinin içinde kültürün nasıl çoğaltılacağı ve yaşatılacağı yazıyor.2 gün içinde kargo Türkiyeye ulaşıyor sipariş verildiğinde.

okan058, myillar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş