1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Clarki'nin laneti

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Slckskr tarafından 11 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Her şey, tüm olayların sorumlusu olarak gördüğüm Clarki'yi akvaryumdan çıkarmamla başladı.
    Bir kaç gün önce mandarin ile ilgili bir konu açmıştım. Sonuçta mandarini kaybetmiştim.

Akvaryumumda şu anda 5 cromis, 2 nemo, 1 yellow tang, 1 damsel var balık olarak. Son iki hafta 3 antias, Kahverengi bir tang, 1 Mandarin, ve bu sabah bir Fire Goby kaybettim.

İlk olarak antiaslardan biri dışarı atladı yaklaşık 2 hafta önce. Geri kalan ikisi sırayla öldü, hatta birinin cesedini hiç görmedim bile. Clarki tüm balıkları kovaladığı için bunları da onun rahatsız ettiğini düşündüm ve uzun uğraşlar sonunda Clarki'yi yakayıp geri verdim. İşte lanet sanırım o zaman başladı. Sonra mandarin öldü, yaklaşık 45 gündür akvaryumdaydı, pod kalmadığı için açlıktan öldüğünü düşündük. Bir iki gün sonra kahverengi tangin kuyruğunda ve yüzgecinde yaralar gördüm ve o da öldü. Bu hafta sonu bir Naso Tang ve Fire Goby aldım. Tang ölmek üzere zaten yem yemiyor, ama Fire Goby de sorun yokken o da sabah ölü olarak çıktı bugün karşıma. Bütün balıklar öldükten sonra akvaryumun hemen hemen aynı köşesinde oluyorlar. Büyük ihtimalle karides onları oraya taşıyor diye düşünüyorum.
    Akvaryumda nitrat, amonyak vs. ölçebildiğim kadarı ile yok. Düzenli su değişimi de yapıyorum her hafta. Yengeç olabilir dediler. Diğer balıklarımda bir sıkıntı yok Allah'a şükür, inşallah da olmaz. Zaten bir süre balık almayı düşünmüyorum bu şekilde giderse.

Biraz uzun bir yazı oldu kuruma bakmayın.
    Ne yapmamı önerirsiniz.
    Teşekkürler...

2. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Karides ve yengeç türü olarak ne var akvaryumda ?

3. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Yengeç benim almış olduğum veya bildiğim yok. Karides olarak Kırmızı bir karides var Fire karidesti sanırım, Camel Karides var ve Doktor(Bana öyle dendi) karides var. Onun haricinde gördüğüm ve bildiğim bir karides veya yengeç yok akvaryumda.

4. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Kesin birşey söylemek zor tabi.
    İhtimaller üzerinde durursak 1. ihtimal parazit kaynaklı bir salgın başlamış olabilir. Beyaz benek var mıydı bilmiyorum veya dokuları hedef alan başka bir parazit türü.
    2. ihtimal akvaryumda saldırgan bir karides veya yengeç olması, mantis, pistol, boxer shrimp gibi
    3. ihtimal sudaki bozulma zehirlenme, amonyak patlaması, suya istenmeyen bir kimyasalın karışması vs gibi nedenler olabilir.

Pennywise ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    1. Beyaz benek anlayabildiğim ve danıştığım kadarı ile yok dendi. İç parazit gibi bir durumsa nasıl anlarım ve ne yapmam gerekli.
    2. Eğer böyle bir durum varsa ne yapabilirim? Yada bunu anlamanın yolu ne olabilir?
    3. Amonyak ölçümü yaptım bir şey gözükmüyor. Suya kattığım katkılar ile alakalı olabilir desem, sadece Mg, Ca ve C-Balance katıyorum o kadar.

6. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Bir de Naso'yu tanktan çıkarayım mı? Ayrı bir akvaryuma alayım mı? Yüzgeçlerinde erime başladı, ağzı sürekli açık gözleri puslanmış gibi.

7. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Amonyak patlamış gibi, su kokuyor mu?
    ölen canlılar suyu kirletmiş.
    Bu arada akvaryumda mercan var mı?

8. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Ölen balıkları sabah hemen çıkartıyorum, suyun öyle rahatsız edici bir kokusu yok. Akvaryumda mercan var, Cinsleri önemli mi?

9. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Yüklü bir su değişimi yapın %40 gibi mesela
    Akvaryumda mercan olmasa düşük tuz yoğunluğuna geçin derdim ama şu durumda yapılacak bir işlem değil.
    Katkıları kullanmayı kesin, kayaların kenarında köşesinde ölü balık varsa çıkarın, bakteri kültürü ilave edin.
    Anemon öldürdünüz mü yakın zamanda?

10. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Yok ölü balık bırakmadım dediğim gibi hemen alıyorum ölü balık olduğunda. Katkıları keseyim o zaman bakteri kültürü de ekleyebilirim. Anemon öldürmedim, hatta ölen mercanımda hiç olmadı hiç.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Clarki yi çıkarmak için baya uğraşmışsınız, kayaların yerinden oynaması kumun dağılması bu durumda ani amonyak piklemesi olmuş olabilir. Balıklarda stres en ufak bir zayıflıkta hastalığa yakalanma risklerini
    arttırır. Su ddeğişimi ve bakteri kültürü ilavesi yardımcı olacaktır, geçmiş olsun.

ka2n bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tuzluluğu da mutlaka dogru ölçün ve emin olun.

ka2n bunu beğendi.
  13. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Clarki'yi yakalarken kayaları oynatmadım ama kum sanırım biraz karıştı, zaten onun sonrasında PS taşma eğilimi gösterdi onu yükselttim, su değişimi yaptım ve taşması durdu. Balıklar da ondan sonra rahatsızlandı.
    Tuzululuğu Refraktometre ile ölçüyorum binde 24. Saf su ile de kontrol ediyorum doğru ölçüyor gibi.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişimi yapılmış gözlem zamanı.

15. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Ama su değişimini yaptıktan sonra 2 hafta geçti. Hatta ilk gün hemen yaptım sonraki hafta yine yaptım. Bu hafta da yapıcam. Zararlı bir canlı olup olmadığını nasıl anlarım, ondan olabilir mi?

16. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Sıkıntı sudan kaynaklanıyor, amonyağa neden olan birşey var suyunuzda. Balığının gözlerindeki buğulanmanın sebebi bu. Tuzluluğunuzu da kontrol edin.

17. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Tek balıkta buğulanma var o da yeni, yem de yemiyor zaten. Resmini çekebildiğim kadarı ile çekmeye çalıştım. Ekliyorum mesajıma. Amonyak testim hatalı ölçüyor veya ben anlamıyor olabilir miyim acaba?

Ekli Dosyalar:

18. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Bu da amonyak test sonucu.

Bu arada resmini koyduğum Naso'yu 10lt lik eski bir akvaryumum var oraya alıp yem alıştırma gibi birşey mi yapmam gerekli? Yoksa bekleyeyim mi?

Ekli Dosyalar:

19. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Fotoğraflara bakınca beyaz benek hastalığı gibi gördüm. Sarmısaklı yem denediniz mi?

20. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Yemim sarımsaklı zaten, onun haricinde ben ona zencefil suyu da emdirip verdim ama yemiyor zaten. Akvaryumda çıkartayım o zaman?

Sayfayı Paylaş