1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Clarki'nin laneti

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Slckskr tarafından 11 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bakteri öldü kaldı kısmını unut gitsin. İşlemi yaparken ps atık kabını temizle, işlem bittikten 1.2 gün sonra atık kabının toplamış halinden bir fotoğraf ekle balıkları koyup koymayacağına bakalım. Balıkları karantina tankına yeni suya ve 1.016 tuzlulukta hazırlanmış suya eklersen iyi olur. Orada kalacakları süre aşağı yukarı 3.4 gün.

2. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    1.016 tuzluluk mercanlara zarar vermez mi? Onları ayrı bir tanka mı almam lazım?
    O zaman acilinden bir karantina tankı edinmem lazım.

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Temel abinin önerisi çok mantıklı ama mercan varsa 1016 tuzluluk sorun yaratabilir.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mercanları almayacaksın karantina tankına sadece balıklar.

5. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Mercan var, 5 adet mercan var farklı farklı.
    Suyu o kadar boşaltırsam, hemen doldurunca mercanlara bir şey olmaz mı?

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi hangi mesajdan alıntı yapacağımı bulamadım ama sorum şu, biodigiest kullanımı sırasında akvaryuma karbonda giriliyor sanırsam. Oturmuş bir sistemde de karbon patojen patlamalarına neden olduğu için mi bu sorun yaşanıyor. İki gün sonra ps toplama kabında hafif sulu kahverengi bir oluşumla karşılaşıp sudaki patojenler uzaklaşmış balık girilebilir mi diyeceğiz?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olmaz, kumun üstünden beş on santim kalacak şekilde boşalt, yeni suyu ekleyip devam. Olmadı ilk gün mercanlar başka bir kapta bekler sıkıntı olmaz. İkinci gün alırsın tanka.

YMR_AY bunu beğendi.
  8. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    O zaman RO'yu da bir kontrol edip, değişmesi gereken filtre varsa değiştirmem en mantıklısı olur değil mi? Bir an önce de su toplamaya başlamam lazım. Sonuçta 10'den fazla damacana su gerekiyor. Birde tank bulup almam lazım. Bu işlemleri çok acil mi yapmam gerekiyor, diğer balıklar da tehlikede mi? Bu süreç bir iki günümü alır sanırım çünkü.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yalnız bu islemleri yaparken doğru yapman önemli, karantina için hazırladığın suyun tuzluluk ve ısısı tam olmalı, ana tank içinde bu şekilde olmalı. Acele edip yanlış yapılmasın.

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Siz imkan dahilinde hazırlıklarınizı yapın, her zaman bu tip srunlarla karşılaşıyoruz. Anında müdahale için el altında bulunmuş olur.

11. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    İşte en büyük risk bu sanırım :) Tecrübe eksikliğinden kaynaklanacak yanlışlarla işi daha da kötü bir hale getirebilirim sanırım.
    Birde merak ettiğim, balıkları 1.025 tuzluluktan 1.016 tuzluluğa birden mi koyuyoruz alıştırıyor muyuz nasıl olmalı?

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Acil durumlarda müdahale ediyoruz, gerektiğinde ilaç kullanıyoruz tekrar su değiştiriyoruz karantina tanklarında. Ro suda bir kaç dakika banyo ettiriyoruz vs vs. uzar yaptıklarımız. Siz eksikleri tamamlayın dediğimiz gibi.

Slckskr bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Birden olmuyor alıştırarak, balıklar yüksek tuzluluktan az tuzluluğa çabuk adapte olur, tersi kötüdür alıştırma süresini en az üç saate yapılmalıdır.
    Başlık enteresan olmuş korku filimi gibi "Clarki'nin laneti"...:D

YMR_AY, Slckskr ve veysel bunu beğendi.
  14. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Sen birde bize sor, şirkette Camel karidesin adı Hannibal'a çıktı. Ölen antiası kuyruğundan sürükleyerek kayaya tırmanıyordu. Korku filmi gibi her sabah ışıkları bir açıyoruz hop bir balık ölmüş. Zaten ilk şişman ve gözlüklü balık öldü :p

YMR_AY, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben daha yüzeysel ve yaşanmışlık üzerinden giderek biyolojik sistemin eklemelerle aşırı patlaması sonrası mevcut biyolojik yapının bir anda dengesizlikten veya besinsiz kalarak aşırı ölmesine bağlayabilirim ama şundan eminim ki bu akvaryumun tek sorunu buydu ne yazık ki. Bu tarz durumlarda bakteri kültürlerini çok az kullanmak gerekir, aslında bence madem kullanmayı çok arzu ediyorsunuz kurulum sonrasındaki sabırlı olunma aşamasında kullanıp kenara koymak gerekir.

YMR_AY ve LostRua bunu beğendi.
  16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Predibio hakkında gördüğüm zararlı olduğuna dair ilk yorum değil bunlar daha öncede RC de ve deneyimli bir satıcıdanda benzer yorumlar okudum duydum.
    İçeriğinde kullanılan bakteri türleri ile alakalımsanırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi ben karbona bağlıyorum. Olamaz mı bu nedenden?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karbon derken ne anlamda karbon ve nereden giren karbon?

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Biodigiestten sonra bioptim kırılmıyor mu abi. Bioptim dediğimizde karbon olmuyor mu? Bu ürünleri kullanan bir akvaryum var. Benim akvaryumda yüksek dozda verilen reaksiyonlar onda da gözükuyor.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bioptim karbon kaynağı olarak eklenen bakteri besini ise parazitler üzerinde de etkiye neden olabilir evet. Özellikle sık görülen Oodinium ( beyaz küçük benekler şeklinde un tabakası görünümü) bir alg çeşididir, okyanuslardaki plankton grubundan olan bir alg çeşidi. Alg olarak sınıflandırılmasının nedeni de üstlerinde taşıdıkları yeşil klorofil pigmentlerinden dolayıdır. Mikroskopla bakıldığında ince saç şeklinde uzantılarının olduğu görülür. Eğer dediğin doğru ise hastalık nedenini bariz artırabilir.

LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş