1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cleaner Shrimp Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde relooper tarafından 17 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. relooper

relooper

Yer:
    izmir
    İsim:
    günay
    Cleaner shrimpler 2 gün önce larvalarını bıraktı daha önce büyütebilen var mı merak ediyorum? Şu anda selco fitoplankton ve rotifer veriyorum. Deneyimi olan tecrübelerini aktarabilirse sevinirim püf noktası nelerdir?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Şubat 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Karidesler rotifer yer mi acaba ? Yerse hangi boyuttakileri tercih eder ve balık larvaları gibi hareketlileri avlama eğilimi var mıdır araştırmak lazım. Bir dönem üretiminin oldukça zahmetli ve zor bir prosedür olduğunu okumuştum ama derinlemesine araştırmadım hiç. Resim paylaşırsanız ve deneyimlerinizi, buradan takiple belki bir şeyler öğreniriz biz de. Kolay gelsin.

relooper bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Metamorfoz dönemi çok uzun yavruların, aşağı yukarı 110 gün. Rotifer, fitoplankton ve hatta artemia naupli bile yiyebilirler. Dip temizlikleri gerekli olan su kalitesi için titiz yapılmalı. Üretimi mümkün ama çok zorlu iş.

Mahir bu konuda geniş makale yayınlamıştı, başka türünü üretmişti ama meta onlarda bu kadar uzun değildi.

Burcu, relooper ve Pennywise bunu beğendi.
  4. relooper

relooper

Yer:
    izmir
    İsim:
    günay
    bu gün baktığımda larvalarda azalma var ölüleride yok tahminlerime göre anaçlar yavruları yiyiyor anaçları ayırmak lazım rotifer ve planktonu yiyiyorlarmı bilmiyorum ama konserve artemiayı ezerek suya atmıştım sanki parçaların üzerlerine tutunup yiyorlar gibime geldi

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fitoplankton yerler be ilk günler sonrası naupliyi ezmeden de yerler. Rotifer çok daha geniş yelpazede larvalar tarafından kabul gören yemdir yemeleri gerek ama bu türün larvalarında bir gözlemim yok.

6. relooper

relooper

Yer:
    izmir
    İsim:
    günay
    yeni açılmış artemia yı yeme ihtimalleri pek gözükmüyor gözlemlerime göre larvalardan daha hızlı hareket ediyorlar ve üzerlerine tutunma ihtimali yok gibi görünüyor ilk gün larvalar beyazdı bu aralar sanki açık yeşilimsi bir renk var karın bölgede sanki plankton da yiyor gibi gözüküyor tam emin olmamaktayım bügün mikroskopla inceleyebilirsem tam belki anlayabilirim

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Larvalar iki gunde bir kabuk degistirirken en buyuk kayiplar ilk haftada verilir. Larvalar sarimsi bir renk sergiler, pepper larvalari gibi buyuk yemlere tutunup beslenmeyi tercih ettikleri pek soylenemez. Yapi olarak buyuk ve artemia nauplii yakalamayi becerebilenler hayatta kalmayi basarabilirler.

İlk iki haftada rotifer destegi hayatta kalma yuzdelerini arttiracaktir. Ezilmis kuru yem de denenebilir ancak yine buyuk parcalardan cok ufak yemleri yemeye gayret gosterirler. Avlanma ve istah bakimindan pepper larvalarindan daha pasiftirler. Kuru yemin %90 ' i yenmeden tankin dibinde birikim yapabilir bu nedenle kreisel tarzi bir ortamda bulunmalari suda yuzen parcalar ile karsilasma ve yakalama ihtimallerini arttirir.

Yeme dogru yuzme egilimleri birkac hafta icinde baslar. Tank ortami bu asamalarda cok temiz ve steril tutulmalidir, bakteri ve mantarlara karsi daha hassastirlar.

İlk iki haftayi atlatirlarsa altinci haftaya dek dayanikliliklari artar. Oniki Onaltinci haftada metaya ulasan larvalar görülse de kayip orani bir hayli fazladir.

Saglikli larvalar icin anac beslenmesinde; astaksantin, krill ve somon gibi karoten proteinleri yuksek besinlerin kullanilmasi yumurta ve larva kalitesinde onemli olcude fark yaratir. Bu diyete tabi tutulan anac larvalarinin dogar dogmaz artemia nauplii yakalayabildikleri gozlemlenmistir.

Larvalar besin olarak fitoplankton da suzebilirler. Temel Bey' in de belirttigi gibi bu turlerde meta asamasi sabirla beklenmesi gereken uzun bir surectir.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

ozgun_cyprus, relooper, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş