1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Clown ve Percula Üretimi Hakkında

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde G.S.İ tarafından 17 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Clown lardan yavru almış ve bir gün yaşatmış birisiyim.Öncelikle şunu söyleyeyim ben ayrı ayrı aldım maroon clown larımı.Herkes imkansız dedi eş tuturmakla başladım onları eş yaptım.Normal de çok zor kabul ederler sonradan hele hele maroonlar.Eş tutturduktan sonra da çift oldular ve sonra yumurtalar geldi.İlk projemi başardım şükür.Şimdide yellow damsellerimi eş tututrdum ve onlarda yumurtlamaya başladılar.Ama yaşamaları için mikron canlı olan bakteri kültrleri olan rotiferra ,zoo-phto lankton gerekir.Bunlar en son ve zorlu aşamalarıdır.Önce uygun sağlıklı bir eş tutrulup ya da hazır alınıp uygun şartlar sağlanıp yumurtlamaları beklenir.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Forumda Birçok arkadaş ben dahil yumurtalardan yavruları çıkardı hatta birgün değil çok daha uzun yaşatıldılar yavrular ama dediğiniz gibi rotifer düzeneği kurulu olmadığından kayboldular. Fakat Levent arkadaşımız ( ıceturkey) üretip satmaya başladı artık artık planktonları. Bizde yavrular uzun yaşadı çünkü yavru alanlar Marmara doğal deniz suyu kullanıyor ve doğal suda bir süre de olsa idare edecek planktonlar bulunuyor.

  Aşağıda videolar var, Mesut'un akvaryumunda günlerce gezindiler, sumpa tek tek inene kadar. :D Videoyu dikkatli izlerseniz bariz görebilirsiniz. Benim de yumurta bakımı videom var.
  http://www.akvaryumportali.com/threads/5110-Perculalar-Yumurtladı-Yumurtalara-yapılan-Bakım

  [IZLESENE]1474478[/IZLESENE]


  http://www.akvaryumportali.com/threads/7548-Clarki-bolluğu

  [IZLESENE]2493031[/IZLESENE]
   
 3. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Temel bey clown larınıza maşallah gerçekten çok güzel bir çiftmiş.Anemonu host etmişler altınada larvalamış :helalolsun: anemon büyük olsa içine yavrulardı büyük ihtimalle.Arkadaşınız Mesut bey in de yavruları güzelmiş bu kadar belli haldeyken yaşatabilseymiş güzel olurmuş.İnşallah herkes ilerde büyütüp yaşatır.Benim durumum farklıydı şöyle ki; ben düzeneğimi herşeymi fltremi tankımı ısımı ayarlamıştım,yakın bir abimin balık çiftliği vardır ve kendiside tuzlu su akvaristidir,kendisiyle yaptığım en son görüşmede yarın yolla demiştim yakın doğmaları diye fakat akşamdan yavrular çıktı rotiferramda ertesi gün elime geçti haliyle yavrular bir gün dayanabildi.İnşallah ilerde daha yakından da zaman ayrıp deneyeceiğm.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zor değil inanın sadece üzerine düşmek lazım. Bazı pratik fikirler geliştirmeye çalıştık. Yavruları akvaryumdan almadan korunaklı bir kafase akvaryum içinde taşımak ve orada beslemek çok kolay olacak. Çizimde yumurta olan kaya içeri alınmış ama biz yavruları da sifonlayarak o bölüme alabiliriz. Levent işi baya ilerletiyor ve anlık yollar sağolsun. Artık deneyeceğim yavruları almayı. Biraz daha yumurtlayan türlerden ekleyeceğim akvaryuma.

  http://www.akvaryumportali.com/threads/1302-Amphiprion-türlerinin-akvaryumda-üretimi

  [​IMG]
   
 5. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Evet proje harika mantıklı ve kullanışlı olmuş tebrikler.Ana takta sorun olamdan yavru büyütülebilir güzel çözüm gerçekten.Benim de burada nasıl bir düzenek kurduğum ve videosu falan var.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hatalı bir yavru akvaryumu olmuş. Kum olması, ışık sistemi vb. Taktiklerim olacak bu konuda. Fotoğraflardaki sistemde rotifer de olsa yavruların %90 kadarı hatta daha fazla oranı yaşamaz.
   
 7. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Evetr haklsınız Temel bey , ama havalandırmayı özel ayarlamıştım 3sn de 1 kabarcık şeklinde bunun çok kritiğini yapmıştım araştırdım ama ışık falso kum red sea canlı argonit kumdur.Doğru olanı konularınızdan tajkip edeceğim yanlışlarımı bulacağım saygılar.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kum hiç olmamalı kumun ağa babasını alsanız yanlış olacaktır. Havalandırma neden 3 saniyede bir kabarcık onu anlamadım ?

  Sizin ilk mesajdan itibaren ayırıp ayrı konu yapalım ve ordan devam edelim. Faydalı bir konu olacak gibi. Orada yazışırız neler olacağını.
   
 9. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Hava akıntı çok sert olursa yeni çıkan yavrular ölmesine neden oluyormuş.Bende 8-10 lt yavru tankına uygun oalcak şekilde olamsı için öyle yaptım yani buradaki 3sn de 1 kabarcık ayarı yaptığım gözlem ve kurduğum sisteme
  uyması içindir.Tabana kum koyulmaması gerektiğini bilmiyordum bende anladım. ışık için de ; yavrular yumurtadan çıkınca ışığa doğru toplanırlar hatta su ısısı + ışık fazla olursa yavrular daha çabul yumurtadan çıkıyor diye biliyorum.
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tabana kum vs yanlış bence. Akvaryumun altına beyaz bir fon kağıdı yapıştırılmalı. Bu yavruların planktonları görmesini % 60 atırır. Akvaryumun etrafı tamamen sarılmalı bez vs ile ve ışık yandan üstten verilmeli. 10 litre su çok yetersiz anında amonyak demektir plankton girişlerinde. O kadar az oksijen su değerlerini tamponlamaz yani yetmez bence.
   
 11. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Bu ilk deneme olduğu için abi yavruları ilk 1 hafta yı atlatana kadar tutmaktı abi.Ana tanktan su tazeleyecektim yaşasalardı.Yavrular doğduktan 1 hafta kadar roti ferra sonrakı gunlerde kucuk boy artemıa ya da zoo fotı plankton alabılecek duruma gelıyor ağızları.
   
 12. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Selamlar,

  Sitede balıklardan yavru alan şanslılardanım clarkilerim 3 defa 1.5 ay arayla yavru verdiler ana tankımda onların suyun yüzeyine yüzmeleri ışığa doğru harekete geçmelerini izlemek mutluluk vericiydi. Yavru dökme su ve ısı değerleri birebir alakalı olduğunu düşünüyorum, hatta akvaryum içindeki balık sayısı ve hiyararşi bile etkiler bu durumu kanatindeyim. Yavruların yaşatılması meselesine gelince 2-3 saat akvaryumda gezinmelerini izlemekten başka birşey yapamadım kendi adıma. Her seferinde hazırlıksız yakalandım zira clarkilerin yumurta döktükleri kaya arkada kaldığından 8 gün sayma gibi şansım hiç olmadı. Rotifera meselesine hiç girişemedim ama tekrarlarsalar eğer balıklar bu konuya eğilmeyi panlıyorum. Benim yaşadığım tecrübeler aşağı yukarı böyle faydası olursa ne mutlu.
   
 13. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Bu tür ciddi şekilde ilgimi çekmeye başladı ve bir kaç gündür bulabildiğim tüm konuları ,yazıları okuyorum.Farklı bir yabancı sitede pet şişenin içine konulmuş nedeni'ni merak ettim yabancı site olduğu için anlayamadım.

  [​IMG]
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gereksiz bir hareket olmuş İsmail arkadaşın çabası.
   
 15. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Temel abi bu türün hangisinin ülkemizde üretimin yaygınlaşmasını istersin,baktığımda tuzlu suda üretime fazla eğilim yok ağırlıkla şov akvaryumları şeklinde görülüyor.
   
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bence bu türler içinden hangisini üretsen keyifli olur. Fark etmez diye düşünüyorum.
   
 17. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Benim dediğim türde bu ama sen fiyatı söyleyince tansiyonum çıktı biraz araştırdım 4000 ile 4500 $:)bu balık bende olsa akvaryumun yanına 2 tane güvenlik görevlisi alırım:D

  Lightning Maroon Clown

  [​IMG]
   
 18. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  İsmail, kaç odası var bunun ? saat:gif
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 19. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  852
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Temel abi söylediklerine katılıyorum.Yavruların alındığı akvaryum tabanında kum olmamalı.Tabandan hergün dip çekimi yapılmalı tortuların ve ölü yavruların alınması gerekli.Normalde fitoplanktonların boyutları rotiferden daha ufaktır.Genelde planktonlar rotiferleri beslemek ve rotifer kültürünün devamının sağlanmadı için gereklidir.Rotiferler balık larvalarının ilk aldığı besindir.Rotiferden sonra boyut olarak biraz daha büyük olan artemi yavruları verilir.

  Yani özetle planktonla rotifer beslenip protein yönünden zenginleştirilir.Sonra rotiferlerle balık larvaları beslenir.
   
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Peki Levent şimdi sen rotiferi üretip sunacak mısın yoksa plankton alıp rotifer düzeneğini biz mi kuracağız ? Kurtar bizi bu işlerden rotifer çıkar bence.
   

Sayfayı Paylaş