1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Clownfish Larva Tankı Tasarımı Nasıl?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Oceanic tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Zeolitin fazla kullanımının su değerlerine etkisine göre resimdeki gibi bir larva tankı oluşturulabilir mi acaba? Kırmızı işaretli, larva tankından taşmayı sağlayacak filtre sistemi kafamda oluşmadı tabi henüz. Sistem düşük debili bir kafa motoruyla kendi içerisinde dönecek, fazla miktarda zeolit ve aktif karbonun içerisinden geçtikten sonra süzülerek larva tankına dökülecek.

  SUMP.JPG
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çizimine göre çok düşük debili bir filtreli larva tankında mümkün ve zaten ben larva tankını her şekilde kullanmak için tasarladım. Senin çizimde kafa motorunun yerinin neden sağ taraf olduğunu anlayamadım. Ps ve ısıtı bölmesi olarak çizdiğin yerde kafa motoru olabilir, su zeolit ve karbon haznesi olarak çizdiğin yerden geçerek sol bölmeye gelebilir. Su ilk ps bölmesine gelsin istersen yer değişimi yapılabilir. Rotifer ve larva geçişini engellemek elek ile zor değil. Fakat bağımsız hava taşı ile oluşturulan larva tankları basit ve başarılı oluyor.
   
 3. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Temel abi konu için teşekkürler. En sağdaki çok düşük debili kafa motoru, larva tankından taşan suyu borulama sistemiyle tekrar PS ve ısıtıcının bulunduğu ilk bölmeye taşıyacak. Sistemde PS olması larva tankında hava taşı kullanma gereksinimini ortadan kaldırabilir. Su PS bölmesinden sonra zeolit ve aktif karbondan geçerek neredeyse camdan süzülerek larva tankına dökülecek. Basit bir valfle sistemin devir daim hızı ayarlanabilir.

  Ancak Mahir Beyin belirttiği gibi 53 mikron filtre kullanımında kısa sürede rotiferler tarafından filtre tıkanabilir.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Filtre tıkanması kısmı zaten bu işin can alıcı noktası ama bu tasarım meselesi, yani aşılabilir.:) Larva tankına ilave oksijen, ısıtıcı bağlanmasını o hazneler engellemez bunu aklından çıkar.:) Çok düşük debi de su bölmeye gidip ısınıp gelene kadar kışın larva tankı ısısı 12 dereceye düşer, oksijen ise az gelebilir ama bunun kurtarma şansı var.
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
  Bence rotifer süzgecindense sadece larvalar için önlem almak mantıklı olur, PS zaten ortada fitoplankton/rotifer falan bırakmayacaktır. Bu nedenle PS 'yi larva tankında değil de boylandırma tanklarında kuru yeme geçişten sonra kullanmak bana daha mantıklı geliyor.

  Larva bölmesinde, beslenme saatleri arasında rotiferler uygun yoğunlukta o bölmede kalabilmeli, akıntı çok çok minimumda tutulabilirse ve PS çıkarılırsa sistem bence larvaların beslenmeleri açısından daha verimli çalışır. PS/rotifer ilişkisini deneyip görmek lazım, ama bence çok kolay toplar :) Hatta ekleyeyim rotiferler ara süngerlerde, zeolitte ve karbonda bile takılacaklardır(düz cama bile takılıyorlar). Bu tip medyaları çıkartılabilir bir file ile bir köşede tutmak daha mantıklı.

  Ek olarak, tankın her tarafını siyah film ile kapatmak gerekebilir.

  Ben olsam, larva tankları için ortadan tek boru inişli (ucunda larvaların geçişini önlemek için sünger veya filtre) siyah plastik 40-60 litrelik saksı düşünürdüm. Tüm saksıların bağlanacağı ortak sump'a da bioball, zeolit tarzı medyaları ve ısıtıcı, PS vs. konulabilirdi.

  Sonuç olarak; bu sistem bence metamorfoz sonunda kuru yeme geçen yavrular için güzel fakat larvalar için sizi yorabilir.
   
  Oceanic ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet o yüzden en çok tercih edilen basit hava taşlı ve bol su değişimli sistem ilk denemelerde daha mantıklı geliyor bana da. Belki çok basit bir tasarımla filtrasyonlu larva tankı denenebilir ve zaten denemeyi düşünüyorum larva görürsek.:D
   
  Oceanic bunu beğendi.
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
  40 litre, siyah kaplanmış tanka ısıtıcı ve havataşı atın, dilerseniz minik bir kaya, 100-150 gr. Zeolit atın. Çok larva varsa yurtdışında sıvı amonyak gidericilerden kullanılıyor. Basitçe bu kadar.
   
 8. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  E
  Evet düşününce bu proje zihni sinir projeleri gibi rafa kaldırılabilir :koptum: Bu sistemin başından kalkıp uyumaya gitmek bile büyük risk aslında acaba filtre tıkanacak mı, tıkanan filtreden larvalar kafa motoru bölmesine taşacak mı, PS bölümüne geçen larvanın halini düşünmek bile istemiyorum :)

  Eğer amaç larvalara sağlıklı, amonyak ve nitratsız su değerleri sunmaksa su değişimine destek olacak basit bir sistem oluşturulabilir mi?
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
  Proje bir aylık kuru yem alan yavrular için güzel bence. Su değişimi otomasyonu aslında tüm camianın sıkıntısını giderirdi :)
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 10. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Mahir bey yazdıktan sonra gördüm mesajnızı, soruma cevap oldu aslında sadece pratik başka şeyler yapılabilirmi diye düşünüyorum :)
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Amonyak burada en tehlikeli olan kıstas, bu açıdan file içinde zeolit kullanmak mümkün bu çok rahatlatır. Ayrıca su değişimlerinin azaldığı dönemlerde ana element ilavesini çok hassas yapmak fayda sağlayabilir.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
  Adamların elinin altında yardımcı olacak o kadar çok ürün var ki, zeolit 'i hiç denememişler bile.

  Cloram-X | Reed Mariculture
   
 13. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Güzel ürüne benziyor. Kullanım tablosunda 10 ppm amonyak olan 380 litrelik bir tankta 120 gr kullanmak yeterli görünüyor. Larva tankları için gayet güzel olurdu.
   
 14. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
 15. DACUF

  DACUF

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Barışcan Ergün
  Adam larva tankını şöyle yapmış burada larvala gidere takılmaz mı?Büyük larvalar için sanırım bu...

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş