1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

CO2 Bitki Seti

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 11 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba saygıdeğer abilerim ve ablalarım;
    Bitkili akvaryumum için CO2 sistemi almak istiyorum. Ama fiyatlar birazcık(!) uçuk olduğundan dolayı daha farklı sistemler bulmaya karar verdim. otuz.com'a bakarken bir sistem gördüm. Sizce bu sistem iş görür mü? Kullanan var mı vereceğim paraya değer mi? Ayrıca 100-120 tl ye tüplü co2 sistemi var mı?

http://www.otuz.com/sta-i-511-co2-bitki-seti.html

Teşekkürler...

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    CO2 Bitki Seti

Görkem selam, bu sistemi kullananlar genelde memnun kalmamışlardır. açıkçası biraz sıkıntılı sistem startı manuel olarak veriyorsun, ekseri Co2 suda çözünmeden çıkabiliyor, vs. vs.

Bunun yerine portalda artarak, mayalı sistem Co2 tarifleri mevcut.

Tüplü sistemleri ikinci el düşünürsen tüpü ile 120 olmazda 150 civarlarına bulabilirsin. Tabii, tüp ve regületör ile bitmiyor sistem, reaktör, selanoid valf, ince ayar vanası, damla sayacı da alman gerekiyor.

Tankın fazla büyük değilse mayalı ile başlamanı öneririm.

Sevgiler.......

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    CO2 Bitki Seti

Mayalı sistemi 2 kere denedim. Denilen herşeyi yapıyorum ama bir türlü hava çıkışını yakalayamadım...Öneriniz var mı?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    CO2 Bitki Seti

Ya sisteminde bir kaçak mevcut, yada şekerin ve mayayın oranını ayarlayamadın sanırım, çalışmama gibi bir lüksü yoktur.

Yalnız, çıkışı yaz ayları gibi hemen ve uzun süreli olmaz, bunuda dikkate alman gerekir Görkem.

Sevgiler.....

5. Portnoy

Portnoy

CO2 Bitki Seti

Şu kabarcık sayacı ne işe yarar ? Adı üstünde diyeceksiniz ama :D merak ettim.

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    CO2 Bitki Seti

Yaklaşık 2 hafta oldu. Şise içinde kabarcıklar koladaki gibi yukarı çıkıyor ama. Akvaryuma gitmiyor. O kadar silikonladım kapağı nasıl olabilir ki kaçak?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    CO2 Bitki Seti

Kabarcık sayacı, Oğuzhan, bitki yoğunluğuna göre,tanka verdiğin Co2'yi sayıyorsun. (Saniyede 3 kabarcık misali)

Neyle veriyorsun tanka Görkem, yani reaktör nedir?

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    CO2 Bitki Seti

Sistemin çalışmaması için hiçbir neden yok. Ben 4-5 aydır mayalı sistem bullanıyorum ve en fazla 1 saat içerisinde gaz çıkışını görüyorum. Ölçek olarak 3 büyük su bardağı şeker, 1.5 tatlı kaşığı maya ve kola şişesinde 3-4 cm boşluk kalıncaya kadar akvaryum suyu kullanıyorum. Ayrıca kola şişesinin ışık almaması için bir havlu ile sarmanda fayda var. Son olarakta şişeyi ılık bir ortamda muhafaza edersen gaz çıkışının ömrünü maksimum seviyede arttırabilirsin.

Gaz kaçağı olmaması için sana tavsiyem pek fazla eklenti yapmadan minimum sayıda boru ile bu işi halletmen. Ayrıca kola kapağı için silikon bağlantı yapmanada gerek yok. Yapacağın tek şey kola kapağına kullanacağın standart boru çapından daha küçük çapta bir delik açarak boruyu bu deliğe sıkı bir şekilde geçirmek olmalı.

Sonrasında bir çekvalf ve damla sayacı kullanmanda fayda var. Vortex jeneratörü için ise sana tavsiyem hazırda satılan jeneratörler var. Ben büyük boyunu almıştım ama orta boyda işini rahatlıkla görür.

9. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    CO2 Bitki Seti

hepsini yaptım olmuyor 25 tlye mayalı sistem satılıyor ondan mı alsam ne

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    CO2 Bitki Seti

Mayalı sistemi yaptıktan sonra, kaçak olup olmadığını içi su dolu kova ile test edebilirsin.

Ya şeker maya orantısını eksik bir şey yapıyorsun, yada sisteminde kaçak var. bundan başka seçenek yok.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    CO2 Bitki Seti

Hava çıkışı sağlanamıyorsa ya kaçak vardır yada şekeri çok fazla koyuyorsunuzdur.. Bende ilk yaptığımda silikonla yapmıştım her ne kadar sağlam gibi gözüksede kaçak yapıyor.Özellikle şişenin ucundan.. Ondan sonra cam macunu ile bayağı sıkı bir şekilde kalın kalın kapladım.1-2 gün balkonda macunlu bir şekilde kapağı beklettim.Karışımı hazırlayıp kapağı kapadıktan sonra sistem 1 saat sonra baloncuklar çıkmaya başladı.. Sızdırmazlık olayı çok güzel ama macun , kapağı tekrar söküp takarken kullanışsız hale geiyor yada ben onu o hale getirdim.Sıcak silikonu denedim oda çok tutmadı zamanla attı.. En sonunda teflon bant ile sımsıkı ve kat kat kapladım.İçimde kuşku kalmasın diye tüm bağlantı yerlerine aynı muameleyi yaptım ve şimdi kusursuz bir şekilde baloncuk çıkışı ve basınç sağlıyorum. Yani en sağlamı teflon bant bana göre.. burda:gif

Şişe ve akvaryum arasında ki hortumunuzda mutlaka çekvalf kullanın ki ; mayalı sisteminiz akvaryumun üstünde ise fazla kabarma yapıp akvaryuma mayanın , eğer sisteminiz su seviyesinin altında ise basınç düştüğünde akvaryumdan şişeye su gitmesini engellesin. İşin garanti olması açısından kullandığınız pet şişenin uca doğru daralan kısmından itibaren boşluk olacak şekilde ölçeklendirirseniz iyi olur.Ne olur ne olmaz.. burda:gif

Sayfayı Paylaş