1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

CO2 Devrimi Kuru buz

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde maksim tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. maksim

maksim

İsim:
    maksim ünal
    Saygı değer Forum arkadaşlarım.Sürekli uğraşıp durduğumuz co2 mayalı sistemlerinde çok fazla eksi noktası var. Bunu fark eden bir akvaryum sever Piknik tüpünün valfini söküp içine mayalı karışımı koydu ve çok verim aldı gaz kaçağı yok karanlık ortam vs vs... ben bu fikri çok sevdim ve biraz geliştirme adına ar-ge başlattım kendi çapımda.İlk aklıma gelen karbonat ve limontuzlu (sodyumbikarbonat +sitrik asit) yöntem tepkimede baya gaz üretiyor yanlız tepkime çok hızlı ve tüpte olmalı.Biraz düşündükten sonra aklıma iki karışımı dondurarak kullanmak geldi.buz fikri ayrı bir fikri doğurdu KURU BUZ!

Şimdi aklımda şöyle uçuk bir fikrim var.
    Kuru buzu tüpte depolayalım. normal şartlarda kuru buz erimez süblimleşir.ama basınçlı kaplarda dışarıdan ısı alarak erir.bu noktada basınç artar. 10g kuru buz 5 litre gaz içeriyor.basıncı tehlikeli noktalara çıkarmadan bunu nasl yapmamız gerek? emniyet tahliye valfi olmasa olur mu? bunları da burada sizlerle çözmeyi ümit ederim.

[video=youtube;TA8zIl10-Z8]http://www.youtube.com/watch?v=TA8zIl10-Z8[/video]

Burada basit bir örnek vardır.Sıvılaşan gaz basınçlanıyor ve pipet dayanma noktsaını geçiyor.

Burada bulduğum videoda ise basıncın korkulacak dereceye çıkmadığını gösteriyor

[video=youtube;8AN_XMcD3yI]http://www.youtube.com/watch?v=8AN_XMcD3yI[/video]

[video=youtube;wwNuiCRes38]http://www.youtube.com/watch?v=wwNuiCRes38&feature=related[/video]

burada 800 KPa ya çıkıyor yani 8 bar

sarıprenses bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: CO2 Devrimi Kuru buz

İnsanların bu konuda fikirleri olmaları için biraz daha detaylı olmanız lazım. Tamam denenmiş olabilir bazı insanlar bunu denemiştir belki. Ama sizin birşeyler kazanmak için konuyu denemek ve bir şekilde fotoğraflayıp göstermeniz lazım. Denemedem olacağını sanmam. Kuru buz olarak tarif ettiğinizi illa ki 10 g olarak mı elde etmek lazım. 10 g 5 kg içeriyorsa zaten inanılmaz derecede bir güce sahip olduğu aşikardır. 1 g bile küçük bir akvaryumu ne hale sokabilir. Peki bu kuru buzu nasıl kullanabileceğiz ? Ben o kısmı anlayamadım kuru buzu nasıl elde edeceğiz ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

2. video çok ilginç ama oluşan güç riskli görünüyor. Piknik tüpüne kuru buz nasıl girecek orası da var. Ne kadar kullanılacak ve kullanılmayan kısmın tüp veya başka bir haznede ne kadar basınca rağmen dayanacağı şüpheli gibi.

Denemek lazım yoksa fikir sahibi olmak güç.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Temel Hocam hayatımızda çok şey var neler neler basınçla ilgili. İşin güvenliğini sağlarsak o kadar basıncın önemi bile olmaz. 10g'ı 5 litre içeriyorsa zaten ne ister ki başka. Ama işte bunu bir pet şişenin içinede koyamayız. Ama daha dayanıklı kaplar var. Birde alamadığım birden bire mi 5 litre gaza dönüşüyor yoksa sakin mi davranıyor. Tamam 10g'ı 1 sn 5 litreye dönüşüyorsa zor. Ama 3 ayda veriyorsa tüm gazı sorun olmaz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Pratikte kuru buzu kullanmak oldukça zor, en azından stok konusu ortaya çıkıyor.Uygun ortamda stoklanmazsa zaten gaz haline geliyor.Bir ara tuzlu su akvaryumların soğutulması konusu içersinde önermiştim, ama biraz daha araştırınca ev ortamında tehlikeli bir madde olduğu ortaya çıkıyor.Gaz haline geçtiğinde oksijenin yerini alıyor, havalandırılmayan bir odada kötü sonuçları olabilir.

Ama belirttiğiniz gramajlarda sorun teşkil etmez.Tek sorun nereden temin edileceği.Bu tür bir gözlemi ancak kuru buz üreten bir firma çalışanı yapabilir.Böylece elinin altında her zaman stok derdi olmayacak miktarda kuru buz olabilir.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu kuru buz dediğiniz,hani lpg tankerleri istasyona gaz boşaltırken tesisatın kaplandığı buzmu acaba ? :smiley33:

7. maksim

maksim

İsim:
    maksim ünal

sevgili arkadaşlar forumdan biraz uzak kaldım anında cevap yazmam mümkün olmadı. şimdi elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım ilk olarak

Doğuş bey deneyerek birşeyler yapmaya başlamadan önce bir ön proje hazırlamak lazım ki ne yapacağımı bileyim ve bu konuda sizlerden destek almak ümidim.

Temel bey güzel noktaya parmak bastınız. tüp neye dayanır neye dayanmaz.Bir piknik tüpünün çalışma basıncı 25 bar. ve patlama basıncı bunun iki katı yani 50 bar. Aşırı basınçlanma 35 bar lık emniyet ventili ile çözülür.

Doğuş beyin ikinci sorusuna gelince kuru buz aniden gaza dönüşmüyor hatta sanıldığından yavaştır. bir buzun erime hızında neredeyse. Kuru buzu masanıza koyacak olursanız bohar çıkara çıkara süblimleşir.Yanı normal şartlar altında erimez.sadece basınç altında erir.

Gökhan bey kuru buz bulmak sanıldığı kadar zor değil. istanbul da sanıldığından çok daha fazla satış noktasına sahip.Ev şartlarında depolama yapmak aslında olası değil.Çünkü buz zaten -70 -80 derecede yani evdeki her şeyden soğuk. ancak sistem başarılı olursa zaten depolama gereksiz kalıyor. sadece zamanı geldiğinde almak yeterli olur. Ayrıca mado dan eve dondurma siparişi ver kapına kuru buz ile gelir :)

Olcay bey dediğiniz buzlanma lpg dir benim bahsettiğim ise co2 aslında ikisininde oluşma mantığı bir birine çok yakın.

şimdi öğrenmek istediğim ne kadar kuru buz kullanırsam tehlikeli olmaz?

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Yoğun buhar çıkıyorsa kuru buzdur Olcay Abi. Piknik tüpü için 8 bar tehlikeli. 10 bara kadar dayanıyor ancak sınırlara yaklaşmamakta fayda var. 12'lik tüpe yaparsan basıncı dayanamayacak konuma geldiğinde gaz vanası atar ve gaz tahliye edilir. Bu yüzden 12'lik tüpler basınç yüzünden patlamaz. Yine de kullanılabilir değil. Olabilir mi olabilir tabi ki 3. videodaki atılan buzun yarısı kadar buz atılır. 4-5 bar basıncı geçmez. Gelişmiş Avrupa ve Amerika ülkelerinde süper marketlerde satılıyor kuru buz Türkiye'de bulmak çok zor. Büyük firmalar işleri için kullanıyorlar sadece. Teoride güzel bir fikir ancak pratikte bu yüzden zor.

9. maksim

maksim

İsim:
    maksim ünal

Sanırım piknik tüpü çalışma basıncı 25 bar 10 değil yanlış mı biliyorum ben?

10. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Biz bu işi yapıyoruz ancak siz söyleyince ikileme düştüm. Bugün tekrar kontrol ederim :)

11. maksim

maksim

İsim:
    maksim ünal

baktınız mı kaç bar çalışma basıncı varmış?

Sayfayı Paylaş