1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Co2 gerçekten gerekli mi ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 29 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Hayır arkadaşım solunumla fotosentez aynı şey değildir.Bunu orta okulda öğretirler.Fotosentez co2 yle yapılır.Solunum oksijenle yapılır.Bu dünyadaki yaşayan tüm varlıklar solunum yapıyodur.Fotosentez ışığın olduğu her zaman olur.(yani geceleri olmaz)Solunum ise her daim her zaman olur.Solunumda o2 alınır co2 olarak verilir.Fotosentezde ışık ve co2 alınır ve yakılır besin olarak depo edilir açığa oksijen ve su çıkar.Ben böyle hatırlıyorum.Böyle biliyorum.Siz birde bitkilerde gelişmeyi katıyorsunuz.Ben diyorum ki hava motoru ile akvaryuma hava basıyoruz bunun içinde co2 de var o2 de bence bu yeter diyorum ben size tüpleri kullanarak yanlış yapıyosunuz demiyorum.Herkes bir yol tutturmuş gidiyor.co2 tüpleri olmadan olmaz diye.Bu yanlış bence.Fotosentezdeki amaç zaten bitkinin kendisine besin üretmesidir.Solunumda ise hücrelerine oksijen vermesidir.Fotosentez az olabilir.Nolur az olunca biraz daha yavaş gelişir.O kadar yani başka bişey olmaz.

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Ben yukarıdaki mesajda fotosentez ve solunum aynıdır diye bir şey göremedim :bilmem:

Bildiğim kadarıyla ( en basit haliyle );
    Fotosentez, co2+su=Besin+o2...

Solunum, Besin+o2=Enerji+co2+su...

Fotosentez sonucu oluşan besin ve oksijen solunumda kullanılır. Eğer fotosentez olmazsa, bitki hazırdan yer. Ve biz biliyoruz ki hazıra dağ dayanmaz. Dolayısıyla bitki bir süre sonra ölür :)

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ben diyorumki co2 vermeyelim demiyorum.Hava motoru yeter diyorum.Hava motoru saf oksijen basmıyor heralde.En azından benim gördüklerim basmıyordu.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Özcan bey hava motorunun neyi ne kadar bastığını görebiliyor musunuz ?? Hangi değerleri test ettiniz acaba ? Hangi sonuçlara bakarak bu kanıya vardınız merak ettim. O zaman akvaryumun üstüne bir tane vantilatör bağlayın havada ki co2'yi suya o şekilde verin o arada oksijende verirsiniz hava motorunada gerek kalmaz :) Co2 gazının sudan ne kadar çabuk sudan uçtuğu hakkında bilginiz varmı ? O sebepten su yüzeyinin minimum düzeyde dalgalandırılması co2 kaçısını azaltır diye konuşulmuş yıllardır.. Bunca yıldır ne duayenler bu konu hakkında tecrübelerini aktarmış , dünyaca ünlü Takashi Amano'lar , Oliver Knott'lar ve daha ismi aklıma gelmeyen kişiler bu konu hakkında ne yöntemler sunmuş akvaristlerin yararına ama siz hava motoru o işi görür diyorsunuz. dön:gif

Sizin bu şartlarda bakabileceğiniz bitkiler her sokak arasında ki akvaryumcularda satılan desteksizde büyüyebilen bitkilerdir.Eğer önce ki mesajlarımıda dikkatli okuduysanız ordada hangi bitkilere bakabileceğinizi 2 kez tekrar etmiştim.Bizde co2'siz tank olmazı savunmuyoruz zaten.. Benimde 1 tankım co2'li diğeri co2'siz... dön:gif

Saygılar

5. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Özcan Beyi ikna etmenin pek mümkün olmadığını görüyorum.

Yinede merak ettiğim birşey var. Özcan Bey siz akvaryumunuzda hangi bitkileri kullanıyorsunuz?

Bunu sormamdaki neden standart bir low tek akvaryumda co2 olmadan zorluk seviyesi yüksek hangi bitkileri sağlıklı bir şekilde yetiştirmeyi başardınığınızı öğrenebilmek. Bu şekilde bizlerde tankımızda çeşit olsun diye bu bitkileri kullanabiliriz.

6. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar,

Anladığım kadarıyla Özcan Bey bu konuda yeni. Ve bizler/sizler gibi de 15 - 20 yaşlarında bu işe başlamamış. belki bu yıl başladı. Yanı 44 yaşında. Bu nedenle bazı konularda zor ikna olmasını ben doğal karşılıyorum. Kimbilir belki bir yıl sonra veya daha kısa bir süre sonra şuan kendisi gibi düşünen yeni başlayanlara aynı şekilde yardımcı olacaktır.

Bırakalım Özcan Bey düşüncelerini istediği gibi açıklasın. İkna olmuyorsa da bir gün kendisi high tech akvaryum kurunca farkı anlayacaktır.

Unutmayalım, çok soru soran çok öğrenir.

:cicek: Hepimizin yeterince hoşgörüye sahip olduğunu düşünüyorum. :cicek:

Saygılar

7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Kusura bakmayın grip gibi bişey oldum çok kötüyüm şuan.Konu aklıma geldide bir bakıyım dedim.Vantilatör takın demişsiniz.Vantilatör takdığınızda sadece su yüzeyinde oksijen co2 çözünmesi olur.Benim akvaryumumda 2 tane anubias var.Hiç co2 vermedim vermiyorumda.Gayet güzel gidiyor.Sadece filtreyle idare ediyor.Aslında ben bundan 3-4 yıl önce 2tane kaplumbağayla başladım.Balıkları pek sevmezdim o zamanlar.Eşim kaplumbağalara kızmaya başladı kokuyorlar felan diye ben de bir arkadaşıma verdim.Kaplumbağalardan sonra da bettayı gördüm.Zaten direk balıklara karşı bir sevgi başladı.Bettayı aldım.Evde fanus bile yoktu.Bardağa koydum çok yanlış olduğunu bildiğim halde.Sonra arkadaşta küçük bir akvaryum varmıştı.Kullanmıyomuş bende rica ettim verdi.Şu an şu durumdayım.Bettanın yanına lepistes atmayı planlıyorum 2-3 tane internette izlediğim videolarda gayet güzel yaşıyorlar.Benden bu kadar hadi selametle. saygılar:gif

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Özcan Abi öncelikle şifalar dilerim. Anubias nispeten dayanıklı bir türdür ve CO2 ihtiyacını senin akvaryumdan karşılaması normaldir çünkü ben akvaryumu hatırlıyorum bir kök olması ve başka bitki olmaması ve bu bir kök bitkinin gelişmesinde bir sorun görmüyor olman konuya daha farklı açıdan bakmana sebeb oluyor. Co2 ihtiyacı bitkilerin türlerine ve akvaryumdaki yoğunluklarına göre değişecek bir konudur. Kısaca akvaryumumda ihtiyaç var veya yok konusunda fikir edinmek için akvaryumdaki bitki türüne ve yüküne bakmak gerek.

Tekrar geçmiş olsun.

9. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Özcan Bey öncelikle geçmiş olsun.
    Şu anki akvaryumunuzda co2 ihtiyacı olmaması gayet normal. Anubias türleri nispeten dayanıklı ve gereksinimleri az bitki türlerindendir. Ama sadece buna bakarak bitkilerin harici bir co2 kaynağına ihtiyacı yoktur demeniz yanlış bunu belirtmek isterim.
    Pekçok tür bitkide asgari düzeyde ihtiyaç karşıladığınız halde verim alamama problemiyle karşılaşmanız muhtemel. Dahada önemlisi kısa bir süre sonra bitkilerinizde erime olur ve daha sonrasındada bitkiyi tamamen kaybedersiniz.
    Bunu engellemenin tek yolu ise bitkinin ihtiyaçlarını yeterli şekilde karşılamaktan geçer. Gübreleme ile aydınlatma zaten standart olarak tüm akvaryumlarda yapılan bir uygulamadır. Olayın son bacağı ise fotosentezin yapılması ve gelişmenin sağlanması için co2'dir.

Sayfayı Paylaş