1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Co2 Hakkında Sorularım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Warden tarafından 22 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sevgili portal ailesi hepinize kucak dolusu sevgiler :cicek:

Tatilden çok şükür sağ sağlim döndüm ve kolları sıvadım.Yol yorgunluğunu atamadım ama yinede çalışma zamanı :hasta:

Co2 hakkında forumumuzdaki yapımı okudum şimdi hem doğru anlamışmıyım onu soracağım hemde 1-2 sorum var.

- 1. 1 litrelik şişeye 2 bardak şeker döküyoruz üst boğumuna doğru da su dolduruyoruz ve 5 dakika çalkalıyoruz.

- 2. 1 litrelik pet şişeye üst boğumuna kadar su doldurup 1,5 tatlı kaşığı maya döküp çalkalıyoruz.

- 2,5 litrelik pet şişeye 1 bardak şeker döküp ardından mayalı su ve daha sonra şekerli suyu döküyoruz.Kapaktan 4-5 parmak aşağıda kalacak şekilde ve 1-2 dakika çalkalayıp kapak yapımına geçiyoruz.

Sorularım ;

1) Bazı makalelerde süt ve limon eklendiğini okudum sistemin ömrünü uzatıyormuş bu konuda fikirleriniz neler?

2) Motorla vereceğim Co2'yi bir sorun olmaz sanırım?

3) Akşam kapatacağım bu işlem nasıl olacak.Şişenin kapağını açıyoruz galiba öyle denmişti bana.Peki o şekilde koku odaya yayılmaz mı?

4) İsmail Hocam makalesinde bu ifadelere yer vermiş.Bunu bana tam olarak açıklayabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.Portalı seviyorum :basardim:

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kapağı önce yap Güven... Sonra dediğin işlemleri yapıyorsun evet doğru anlamışsın...

Evet bazı makalelerde öyle olduğu yazıyor. sütmüş limon suyumuş vs. vs. bence gerek yok. Bu senin aldığın tarifle 3 haftadan fazla co2 sağlarsın tankına.

İç filtreyle diyorsun. Vortex yapımlarına bak iç filtreyle %10-15 arası çözünür co2 buda pek işe yaramaz.

Akşam co2den gelen hortumu akvaryumdan çıkar balkonda güneş almayan bir yere koy. Güneş almasın...

Kimileri co2 şişesinden gelen hortuma vana takıyor. Zamanla basınç birikiyor ve sonunda booom..

Anlatabildimmi ? :)

3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Basitçe resimdeki gibi yapacağım

Gelen co2 motorla akvaryuma verilecek... Akşamları da motora bağlanan hortumu çıkartıp güneş almayan bir yerde bekleteceğim sanırım doğru anladım.

Vortex yapımlarına bakacağım ;)

Bu arada moss bitkisine sadece co2 ve uygun ışık sağlanırsa sıvı gübre verilmesine gerek var mıdır? Yani olsa da olmasa da olur mu? Yoksa kesinlikle verilmesi gerekir mi?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Dediğini anladım fakat co2 yi bu şekilde akvaryuma vermenin çok bir faydası olmuyor. Evet doğru anlamışın. Vortex yaparsan kat kat fazla verim alırsın co2 den.

Java moss' illede gübre olacak diye bişey yok. Fakat gübre alırsan daha güzel ve daha çabuk gelişir. Co2 şartı arayan bir bitki değil java moss...

murer bunu beğendi.
  5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Peki vortex yaparsam co2'yi akşam kapatmada bir değişiklik olacak mı?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Her türlü akşam kapayacaksın vortex yapsanda yapmasanda... Vortex yaparsan co2 akvaryumada çözünecek ve verdiğin co2 işe yarayacaktır...

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Tamam gelişmeleri buradan yazarım teşekkür ederim... :)

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    - Sıvı gübre alacağım.Bu gübre direkt suya mı akıtılıyor yoksa suyun içine sokulup bitkilerin yakınlarına mı?

- 3-4 cm'lik 4 adet molim var.Bunların yanına hemen hemen aynı boylarda melek eklemek istiyorum.Sorun olur mu?

Aşağı yukarı tahminlerim var sorularımın cevapları hakkında ancak yinede sizlere sorarak emin olmak istedim.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Norml olarak suya veriyorsun şırınga ile sıvı gübreleri. Mixket gübleri ise bitkilerin köklerine gömüyorsun...

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Boyları küçük olsada, melek vahşi bir balıktır. Ayrıca üremelerini de engelleyecek kadar iyi avcılardır. Hem zaten küçük alsan da eninde sonunda büyüyecektir. O yüzden ya sadece canlı doğuran besle yada sadece melek.

11. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Melekler eş tuttuktan sonra sanırım akvaryumda başka canlı istemiyorlar.

12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Eş tutmadan da yeterince tehlikeliler bence... saat:gif

13. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Anladım sağol...

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu konudaki son sorum...

Işıklandırma kaç saat açık kaç saat kapalı duracak.... ?

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sabah kaçta uyanıyorsan o saatte aç. 3 saat açık kalsın, 1 saat kapa sonra 3 saat tekrar aç sonra 1 saat tekrar kapa, 3 saat yeniden aç ve son kez kapıyorsun sabah tekrar aç kapaya başlıyorsun :) Timer al derim. Bu saatleri tam olarak ayarlıyamazsın. Hiç kapamazsan kesinlikle yosun oluşacaktır.

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu ne Fatih aç kapa aç kapa :D

Yardımlarından dolayı teşekkür ederim...

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Güven malesef öyle. Yoksa 10 saat açık bırak anında yosunlanma oluşuyor. Geçen hafta Timer bozulmuş 9 dan gece 1 e kadar full aydınaltma yanmış geldiğimde akvaryumun ön camı tamamen yemyeşildi. Ertesi gün kazıdım, %70 su değişimi yaptım şükür birşey kalmadı.

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Dikkatli olmaya çalışacağım.Zaten işim gücüm ne bitkilimin dışında ;)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Timer alsan 1 adet 5-10 lira bişey...

Hem uğraşmazsın, hemde hergün tam zamanında açılıp kapanır. Unutma derdin olmaz. Çünkü bir kere unuttunmu tüm camın yosun kaplanmış oluyor. :) :) :) Bitkilerinide kaplıyor sonra kurtul kurtulabilirsen.

20. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bakarım bulabilirsem..... :bilmem:

Sayfayı Paylaş