1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Co2 Ve Ph Sorunu...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Akvaryumumun tanıtım konusun da yazmıştım ama ayrı bir başlık altında tartışılsın diye açtım konuyu;

Dostlar aşamadığım sorunumu bir de burada sizlerle paylaşmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Tankımı kuralı 17 gün oldu. Tabanda Oliver Knott'un kumu ve misket gübre var. Tüplü ve ph kontrol cihazına bağlı co2 sistemi. Ph 6.4'e ayarlı ancak benim tankın ph'ı hiç yükselmiyor hatta düşüyor bile. Dün akşam yatarken 6.2 olan ph sabah kalktığım da 5.7'e düşmüştü. %20 su değişimi yaptım hemen ve şu anda 6.13. Dolayısı ile 6.4'e hiç yükselmediği için kontrolcü selonoid valfı hiç açmıyor ve tanka hiç co2 vermiyor. Ben 1-2 defa manuel olarak co2 verdim ama bir süre sonra kapatmak zorumda kaldım zira ph yine düşüşe geçti. Tankta ph'ı düşürebilecek hiçbir şey yok. Düzenli olarak 2 günde bir %20 su değişimi yapıyorum. Kurulum yeni olduğu için fazla gübrelemede yapmıyorum. Bitki yüküm fena değil. 20 dal rotala red, 10 dal gül, 10 dal çınar, tabanda parvula ve glosso ve 20 dal da çeşitli bitklerden var. Canlı olarak 10 adet kırmızı burun tetra, 4 adet sae, 4 adet otocinclus affinis ve 8-10 adet kiraz ve sakura karides var.

sıcaklık : 25 C
    ph : 6.13
    kh : 2-3
    gh : 6

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Co2 Ve Ph Sorunu...

Bitkiler tam olarak gelisim asamasina girmemis olabilir, birde ph'metreyi kontrol edin (bunu daha once de soylemistim sanirim) en iyi ph metrenin bile haftalik olarak kalibrasyon edilmesi gerekir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Masallah akvaryum cok guzel gorunuyor. Ph degerini fazla Co2 dusuruyordur. Ph degerini gunduz oglen saatinde ve aksam isiklar kapandiktan birkac sonra olcerek farki yazarsan iyi olur. Fazla Co2'yi ucurup pH degerini biraz yukseltebilirsin. Akvaryumun su yuzeyini bir akinti motoruyla veya kullandigin filtrenin su cikisini yuzeye cevirerek havalandirirsan yukselme olacaktir. Oksijen saglamiyorsan aksamlari hava tasi ile bir miktar oksijen verebilirsin.

Ph degeri aksam daha dusuk cikar, hep aksam mi olcuyorsun pH degerini?

Mobil ileti...

4. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Ph kontrolcüsü var, her saat kontrol etme imkanım var.Selamlar.

5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Kalibrasyonum doğru. Dediğiniz gibi her hafta yapıyorum. Bu akşam suya 2 çay kaşığı sodyum bikarbonat ekledim. Bu suyun genel sertliğini 6 dan 10 yükseltti, kh değişmedi 3de kaldı. Ph 6 lardan 7 lere kadar çıktı. Dolayısı ile gaz verilmeye başladı tanka ve şu an 6. 6 da sabitlendi. Benim ph kontrolcüsü 6. 5 a ayarlı olduğu için sürekli Co2 veriyor tanka. Sürekli O2 de vermeye başladım. Şuan da herkesin keyfi yerinde. Sanki Co2'yi kontrol altına aldım gibi!.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ozellikle aksamlari oksijen vermeye veya bir miktar artirmayi da denersen daha dengeli ph yakalarsin. Bitkiler isik sonunce oksijen alip CO2 biraktigindan ve bir de sistem CO2 ekleyince ph dusmesi dogaldir.

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Aynen öyle yapmaya başladım, teşekkürler...

Sayfayı Paylaş