1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cobitis taenia

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde sonmohikanx tarafından 11 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. sonmohikanx

  sonmohikanx

  Mesajlar:
  46
  İsim:
  serkan
  Akvaryum merakımın ilk başladığı zamanlarda elime bir kepçe alıp derelerde gezer acaba ilginç olabilecek yerli balık bulabilecekmiyim diye ararken tesadüf bir tür balık buldum.Boyları en büyügü 12 cm kadar yuvarlak yılana benzer bir balık. Bu güne kadar okadar balıkçılık yaptıgım halde bu türü ilk görmüştüm.Bir kaç tane yakalayıp akvaryuma koydum.Ozamanlar canlı doğuran türler besliyordum.Tabi bu buldugum balığı merak etmeye başladım çok ilginç bir balık gelmişdi bana.Adı Cobitis taenia imiş. Hiç bir uyum sorunu yaşamadılar ,çok uysal kendi halınde ama bir okadarda çalışkan balıklar.Bu güne kadar gördüğüm en mükemmel çöpçü balıkları diyebilirim.hiç durmaksızın kumları ağzına alıyorlar içindeki pislikleri emdikten sonra kumları solungaçlarının arkasından dışarı atıyorlar.Adeta bir traktörün tarlayı sürmesi gibi saatlerce kumu sürüyorlar.Yorulduklarında kendilerini kuma gömüyor.İnanırmısınız bazen akvaryumda görebilmek için dakikalarca aramak zorunda kalıyor, en sonunda bir bakıyorsunuz kumun içinden bir çift göz var.Bazende bir neşeleniyorlar çilgınlar gibi hizli yüzüyor akrobatik hareketler yapıyorlar.ve yine kumları temizlemeye devam ediyorlar.Bu balıklarımı malesef silikon zehirlenmesinden dolayı kaybettim.Bir fırsat bulursam yine bir kaç tane yakalayıp malawi tankıma koymayı düşünüyorum.Çünki malawilerin suda bıraktıkları atıkları en sağlıklı bir şekilde bunlardan başka hiç bir balığın yok edemeyeceğini düşünüyorum.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cevap: Cobitis taenia

  Çok güzel bir balığa benziyor. İyice araştıracağım. Bitkili akvaryumda güzel olabilir. Pislik dışında yosun yiyor mu acaba? Bu arada bir kaç resimde benden ;)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Cevap: Cobitis taenia

  Bu türün akvaryumda sağlıklı bir şeklide bakılması için ortalama sıcaklık 13 ile 18 derece olması gerekiyor.Diğer bilinen adı dikenli loach.
   
 4. sonmohikanx

  sonmohikanx

  Mesajlar:
  46
  İsim:
  serkan
  Cevap: Cobitis taenia

  Teorik olara sizin verdiğiniz sıcaklık değerleri doğru olabilir.ancak ben bunları canlı doğuran akvaryumunda ortalama 26 derece civarlarında baktım hiç problem yaşamadım.Tabiki bundan öncesi bu sıcaklıklarda yaşabileceği kanısına varmamın sebebi ise bunları yakaladığım derenin yaz aylarında suyunun çok azalması ve su sıcaklığının 26 dereceden daha yukarılara çıkmasıydı. Yosun yeme olayına gelinnce tabandan yaklaşık 5- 10 cm yukarılardaki yosunları yiyor ancak daha yükseklere çıkmıyor b-Bu balıkların türkce adı TAŞISIRAN balığıymiş, Seyhan nehri sulama kanallarında çok miktarda yaşadıını oralardan toplanıp havuzlarda depolandığını ve turna balığı avında yem olarak kullanıldığını da öğrendim bu da ilginç
   
 5. taygun

  taygun Guest

  Cevap: Cobitis taenia

  Merhaba Serkan Bey,

  Ben de bu türden bir balık beslemiştim. Kuhli. Son sevimli ve güzel ve son derece barışcıl balıklar.

  Saygılar
   

Sayfayı Paylaş