1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Conch (Strombus sp.) üretim denemesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 26 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Burak arkadaşımızdaki bebek conchları görüp şaşırdıktan sonra şansımı denemeye karar verdim.

Hazırda 20 litrelik şelale filtreli bir makro alg tankım mevcut, ısıyı 27-28 C' ye çekerek drop off tan topladığım yumurta öbeklerini bu tanka taşıyorum. Bu paketler oldukça sağlam, maşa ile (sarsmadan) hafifçe tutularak bozulmadan başka yere aktarılabiliyor.

20171024_142532.jpg

20171024_142538.jpg

20171024_142545.jpg

20171024_142601.jpg

Yaptığım araştırmalarda; Yumurtadan çıkan Strombus' ların bir ay kadar su içerisinde serbest yüzen ve "Veliger" denen planktonik safhadan geçtiğini okudum. Çoğu makale ticari olarak ta üretilen "Queen Conch" üzerine olsa da sonuçta bizim tanklarımızdaki conchların da bu şekilde üremesi bana mantıklı geliyor.

Bir makalede de conch ve diğer salyangoz türevlerinin hayatlarını ufak belli bir alan içinde gezinerek sürdürdükleri belirtiliyor ve denizlerde bu kadar geniş alanlara yayılma süreçlerinin de bu planktonik üreme koşulları sayesinde gerçekleştiği belirtiliyordu. Yine de yumurtadan direkt bentik çıkan türler de mevcutmuş.

İplik şeklinde bırakılan yumurtalara mikroskop altında baktım. Yumurtalar çok net görülüyor, sayısı da oldukça fazla.

x1.jpg

Transferden iki gün sonra, suda yüzen mikro kabarcık gibi şeyler gözlemleyerek bunları da mikroskopa aldım ve Veliger tanımına uyan şeyler yakaladım. Şunu da belirtmek gerekir ki Veliger (planktonik larva) şeklinde üreyen başka canlılar da mevcut; gastropodlar, bivalfler, scaphopodlar, cephalopodlar.

Deneme tankımda bunlardan herhangi bir tür barınmıyor diye düşünsem de emin olmak için biraz daha zamana ihtiyaç olacak.

Yukarıdaki veliger iki günlük örnek, gözleri oluşturacak olan noktalardan yola çıkarak bunların conch veligeri olduğunu düşünüyorum, diğer youtube videolarına bakarak rotifer olmadıklarına eminim diyebilirim. Hayat boyu taşıdığı kabuğunun halihazırda oluştuğunu görebilirsiniz. Görüntüleri cep telefonu mikroskop vizörüne dayayarak çektiğim için kaymalar mevcut, kısa zamanda bir sabitleyici yapacağım.

Bu veligerler suda iki üç hafta serbest şekilde geziyorlar. Videoya dikkat ederseniz iki günlükken suda hareket etmeye ve fitoplankton süzmeye yarayan silli organları mevcut. Meta geçirene dek bu şekilde besleniyorlar.

Portaldaki üretim çalışmaları sağolsun, elimde hala buzlukta kalan Reed mevcut (donmuş fito), bir aylık süreçte besin olarak bunu deniyorum(halen işe yarıyorsa ala). Ciddi yoğun olan bu üründen günde 2-3 damla ekliyorum.

20171024_142642.jpg

İleriki tarihlerde sudan aşağıdaki gibi birşeyler gözlemlemeyi bekliyorum. Gün geçtikçe silli uzantıların sayısı artarak; 5.günde dört adet, 10. günde 6 adete çıkıyor. Tank suyunuzu mikroskopta incelediğinizde aşağıdaki şekilde birşeyler görürseniz, bilin ki bu yukarıda bahsedilen türlerin veliger aşamasındaki planktonik larvasıdır.

veliger.jpeg

14 Kasım' a kadar sonuçları alacağımı ümit ediyorum, bakalım bu ortamda metadan sonra tabana inip conch olarak yaşamlarına devam edebilecekler mi?

20171026_205516.jpg

Tanklarımızda daha neler neler mevcut bir bilseniz. Mikroskop bu konuda çok işe yarıyor ;). Keyifli hobiler...

Düzenleme: 27 Ekim 2017
    MESUT_KERİM, Burcu, Divin ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hadi hayırlısı.Ortam concha doyar inşallah

Montimahir bunu beğendi.
  3. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Cok guzel calisma, tebrik ederim...
    Kucuk bir gozlemimi aktarayim, gece kuma fener tuttugumda bu topaklar tamamen pod sarilmis oluyor, sanırım podlar icin besin oluyorlar, üretim tankındaki pod populasyonuna ya da karanlik gecen sureye dikkat edilebilir ;)

Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Evet, aslında cama cam bir tank olsa daha iyi olurdu.

5. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Elinize ve Emeğinize Sağlık Mahir Bey, takipteyiz. Saygılar.

Montimahir bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    @Montimahir yine bilimsel serüvenler peşindesin. Hadi bakalım ailecek takip ediyoruz ;)

Montimahir bunu beğendi.
  7. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    montimahir conchimahir mi olacak?

Bu arada acaba sünger filitre kullanılsa daha iyi olmaz mı, şelale o larvaları hüpletir gibime geliyor...

Montimahir bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En iyisi kreisel kullanmak, ama deneme amaçlı olduğu için pek yayılmayacağım Özdemir abi.

Okurt bunu beğendi.
  9. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Evet bence de o kadarına gerek yok :)

Sayfayı Paylaş